• BIST 103.267
  • Altın 197,713
  • Dolar 4,7110
  • Euro 5,4950
  • Ankara : 25 °C
  • İstanbul : 25 °C
  • İzmir : 25 °C
  • Çankırı : 28 °C
  • Antalya : 24 °C
  • Eskişehir : 15 °C

Meral Akşener'e göre MHP erkek partisi değil

Meral Akşener'e göre MHP erkek partisi değil
MHP'nin genel başkanı olmak isteyen Meral Akşener, "MHP erkek partisi" tanımının doğru olmadığını söyledi.

MHP'de genel başkanlık için adı geçen ve aday tüzük değiştiği takdirde aday olacağını duyuran Meral Akşener, Hürriyet yazarı Ahmet Hakan'ın sorularını cevapladı.

Ahmet Hakan, Meral Akşener'in MHP'nin cinsiyetçi tutumuna karşı nasıl bir duruş sergileyeceğini irdeledi. İşte röportajın o kısmı:

MHP ERKEK PARTİSİ YAKLAŞIMI
"Erkek gibi kadın değil, kadın gibi kadınım MHP için “erkek partisi” deniyor, ardından da ekleniyor: “Meral Akşener iyi hoş ama böyle bir erkek partisi, bir kadın olarak onu genel başkan yapmaz”. Ne diyorsunuz bu yaklaşıma?"

MERAL AKŞENER: İdeolojik hareketlerde kadın-erkek eşittir. Çünkü orada cinsiyet  üzerinden değil, dava üzerinden tanımlama yapılır. Bizim hareketimizde de tanımlama hiçbir zaman cinsiyet üzerinden olmamış, dava üzerinden olmuştur.

Peki o zaman “erkek partisi” tanımı nereden çıkıyor?

MERAL AKŞENER: Kendinizin rakipleriniz tarafından tarif edilmesine müsaade ederseniz, sonuçta “erkek partisi” diye bir söz söylenir ve bu üzerinize yapışır.

ERKEK GİBİ KADIN DEĞİLİM
Sizin için “erkek gibi kadın” denmesi, sizi rahatsız eder mi?

MERAL AKŞENER: Eder tabii...

Neden?

MERAL AKŞENER: Kadın gibi kadın nasıl olur ki? Bu ayrımcılıktır. Kadınlar acıya daha dayanıklıdır. Hem psikolojik olarak hem de bedensel olarak. Doğuruyoruz biz. Fiziksel güç erkeklerde olabilir ama direnç ve hayatta kalma güdüsü kadınlarda daha güçlü. O nedenle bana “erkek gibi kadın” demeseler daha iyi olur.

ROPÖRTAJDAN BAZI BÖLÜMLER

Devlet Bahçeli, uzun bir süre size karşı çok olumsuz bir tutum aldı. Neden?
MERAL AKŞENER: Bizim sistemde potansiyel olarak yarının rakibi olarak görülen kişilerle ilgili olarak mutlaka tedbir alınır. Benimle ilgili de durum böyle oldu. Benimle ilgili tedbir süreci Cumhurbaşkanlığı seçimleri döneminde başladı.
*
Neden? Ne oldu ki Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde?
MERAL AKŞENER: Bütün kamuoyu araştırmaları, Cumhurbaşkanlığı için MHP ile CHP'nin ayrı arı aday göstermesi ve benim de MHP adayı olmam durumunda kesinlikle ikinci tura kalabileceğimi gösteriyordu. Eğer böyle bir durum olsaydı yüzde 50.5/yüzde 49.5 gibi bir sonuçla ya benim ya da Sayın Erdoğan'ın seçilebileceği kanaati oluşmuştu. Araştırmalar bunu söylüyordu. İşte bu durum ortaya çıkınca Sayın Bahçeli, 'çatı aday' formülünü ortaya attı. Ve Ekmeleddin İhsanoğlu iki partinin ortak adayı oldu.

Peki sonra?
MERAL AKŞENER: İhsanoğlu seçilemedi. Geldik 7 Haziran'a... Bahçeli, beni aday gösterdi. Halkla bütünleşmeyi seven bir taban politikacısı olarak çok ciddi bir çalışma yaptım bölgemde. Diğer aday arkadaşların ve teşkilatların katkılarıyla yüz güldüren, utandırmayacak bir sonuç aldık.
*
Peki ama sorun nerede çıktı?
MERAL AKŞENER: Basın-yayın kuruluşlarını iyi değerlendirmiş olmam, bir problem yarattı.
*
Nasıl yani?
MERAL AKŞENER: 'Niçin bu kadar basın-yayın kuruluşlarında siz göründünüz kardeşim' dendi.
*
Sonra?
MERAL AKŞENER: Sonra Sayın Bahçeli, seçim boyunca yapmadığı ziyaretleri yapmaya karar verdi ve birden Hürriyet gazetesinin Ankara bürosunu ziyaret etti. Orada Hürriyet Ankara Temsilcisi Deniz Zeyrek ve arkadaşları, Sayın Bahçeli'ye "Meral Akşener Meclis Başkan adayınız olacak mı?" diye sorunca... Bahçeli "Hep Meral Akşener, hep Meral Akşener derseniz... Kendisini çizerim" dedi.

Kamuoyunda Devlet Bahçeli'nin size yönelik ilk çıkışı bu oldu, değil mi?
MERAL AKŞENER: Evet. Arkasından başka gazeteleri ziyaretinde de bu çıkışı tekrarladı.
*
Ama sonra Meclis Genel Kurulu'nda Bahçeli, sizi yanına davet etti. Birlikte fotoğraf verdiniz. Bu neydi?
MERAL AKŞENER: Hiç bilmiyorum. Beni yanına çağırdı. Ben de davete icabet ettim. Oturduk. Günlük konulardan bahsettik. Mayınlı alana giren tek bir kelimemiz bile olmadı.

Bahçeli, gönül almak istemiş olabilir mi?
MERAL AKŞENER: Belki öyle yapmak istemiştir ama sadece havadan sudan diyebileceğim konulardan bahsettik.
*
Sonra 1 Kasım geldi. Ve Bahçeli, sizi aday yapmadı ve "Hanımefendi bu dönem biraz dinlenecek" dedi. Neden böyle bir çıkış yapmış olabilir?
MERAL AKŞENER: Onu bilmiyorum. Herhalde benim 7 Haziran seçiminde gösterdiği performans, kendilerine biraz fazla gelmiş olabilir. Sayın Bahçeli, benim yaşça büyüğümdür. Türk töresinde büyüklerin sözü dinlenir. Ama ben birazcık törenin dışına çıktım. Seçim döneminde çalıştım, partim için gayretim oldu. Üzgünüm, "Hanımefendi dinlenecek" sözünü, birazcık çiğnedim.
*
Ama şimdi o sözü birazcık değil tamamen çiğniyorsunuz.
MERAL AKŞENER: Evet. Ama 1 Kasım'da aldığımız netice ortada. Yüzde 11.9.

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim