• BIST 96.817
  • Altın 221,766
  • Dolar 5,3655
  • Euro 6,1063
  • Ankara : -3 °C
  • İstanbul : 6 °C
  • İzmir : 2 °C
  • Çankırı : -7 °C
  • Antalya : 6 °C
  • Eskişehir : -8 °C

Ne için aday oldum?

Ömer Lütfi KANBUROĞLU

Sayın Başbakan kısa bir süre önce benim amirimdi. İzleyenler bilirler, kendisi eleştiriye açık bir insan değildir; icraatına yöneltilen eleştirileri sanki Kırkpınar’da yağlı güreş müsabakasına çıkacakmış gibi “cüppeni çıkar, üniformanı çıkar, istifa et öyle gel” şeklinde cevaplarla geçiştirir.

Bu yüzden, sözlerini emir telakki ederek emekli oldum ve Milliyetçi Hareket Partisi'nden milletvekili adaylığı başvurusunda bulundum.

Aynen dediğini yaptım…

Türkiye, tarihinin en önemli ve bekli de “sonuncu” seçimini yapacak; bu yüzden seçmenlerin oy kullanırken ince eleyip sık dokuması, laf olsun diye değil, düşünerek oy kullanması gerekiyor.

Özellikle iktidar partisi seçmenlerinin konuşulanlar üzerinden değil, yapılanlar ve sonuçları üzerinden değerlendirme yapması ülke menfaati açısından önem taşıyor.

Seçimlerden sonra Türkiye çok radikal değişiklik talepleri ile karşı karşıya kalacak. Bu sebeple TBMM’deki AKP grubu Erdoğan için çok önemli, tek bir oy bile her şeyi etkileyebilir.  Anayasal değişiklikler,başkanlık sistemi ve federasyon gibi Türkiye’nin geleceğinde sonu ne olacağı hiç belli olmayan hayati yapısal reformlar içerdiği için en ufak çatlak ses bile Tayyip Erdoğan ile birlikte AK Parti’nin de sonu demektir. Tayyip Erdoğan bunun farkında ve onun için “her şart ve koşulda” kendisine bağlı kalacağına inandığı insanlarla yola devam etmek niyetinde. Bu sebeple mevcut AK Parti grubunun önemli bir kısmı bir daha milletvekili olamayacak.

Peki, AKP’nin, yani Tayyip Erdoğan’ın üzerinde bu kadar önemle durduğu Başkanlık sistemi Türkiye için gerçekten çok mu gerekli?

Erdoğan’ın önünde Cumhurbaşkanı olabilme fırsatı dururken Başkan olma isteği nereden kaynaklanıyor?

Erdoğan’ın elinde Cumhuriyet tarihi boyunca hiç kimsenin sahip olamadığı büyük bir siyasi güç varken, “yapamadığı” bazı şeylerden şikâyet ederek “sistemin daha iyi işleyeceği” gerekçesi ile “Başkanlık” sistemine geçmek ve ülkeyi “federatif” bir yapıya sokmak nasıl bir taleptir?

Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş felsefesi ile ters orantılı bu talep, sonuç itibarı ile kimin talebidir? Bu taleplerin sahibi terör örgütü mensuplarının sırf AKP oy kaybetmesin diyerek seçim döneminde sözde “ateşkes” ilan edip sonra da göstermelik bir biçimde“bize saldıran olmazsa biz de kimseye saldırmayacağız” diyerek eylemsizlik adını verdikleri ateşkesi sonlandırması manidar değil mi?

Asla kabul edilmeyecek bu taleplere direnecek ulusal güçlerin, bizzat onların bir parçası gibi gözüken “fabrikatörün”  dezenformasyonu sonucu hapishanelerde sürünüyor olması tesadüf mü?

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin Erdoğan’a, “seçimlerden sonra yapacağın Anayasal değişiklikleri madde madde halka açıkla” talebi laf olsun diye söylenen bir söz değildir.

Halkın bu talebe kulak vermesi, veremiyorsa geçtiğimiz Anayasa değişiklikleri sırasında kendisine vaat edilenlerle yapılanlar arasındaki farkı iyi düşünmesi gerekmektedir.

Türkiye “beka” sorunu ile karşı karşıyadır.

Vatan mevzu bahisse gerisi teferruattır.

Böyle bir ortamda milliyetçi olan herkesin elini taşın altına koyması şarttır.

Kalın sağlıcakla,

Bu yazı toplam 2023 defa okunmuştur.
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
deli dumrul
22 Mart 2011 Salı 13:30
tebrik ederim!
o parti veya bu parti önemli değil halk içinden ve halk için çalışacak insanların aday olabilmeleri çok önemli. Çankırıyı Türkiyenin en geri kalmış ili(!) haline getiren mevcut yöneticilere, Çankırılının pirim bu kez pirim vermeyeceğini düşünüyorum. bu arada başbakanın eşi emine erdoğan 13. hastanesini almış. kendisi ilkokul mezunu. ne ticari kaabiliyet ama değil mi!!
212.253.106.19
Murat Kilimci
19 Mart 2011 Cumartesi 12:18
Herkes kendine çeki düzen versin
Bu seçimler Türkiye için büyük önem taşıyor, eğer halkımız her zaman yaptığı gibi araştırmadan, incelemeden ülkenin menfaatine olup olmadığın öğrenmeden futbol takımı tutar gibi oy kullanırsa artık Türkiye'nin sonu gelmiştir. Halkın yönetime daha çok katılması ve araştırması lazım. Siyasi partiler elbette bundan memnun olmazlar ama zorla da olsa halk kendi haklarını savunmalı ve geleceğine sahip çıkmalıdır.
88.254.139.0
Zihni Derinoğlu
19 Mart 2011 Cumartesi 08:16
AKP'nin emekli olma zamanı geldi.
Hükümetin doğru yaptığı şeyler yok mu? Elbette var, ama artık yaptığı yanlışlar doğruları geçmeye başladı, yıprandı. Bu, ülkeye faydadan çok zarar getirmeye başladı. Nöbet değişiminde fayda vardır. Şirketler bile personelini sürekli rotasyona tabi tutarlar, bir insan aynı yerde çok uzun süre vazife yaparsa sonunda hiç birşey üretemez hale gelir. AKP artık emekli olsa ülkeye daha çok faydası dokunur zannediyorum.
95.10.198.135
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05333732940 | Haber Yazılımı: CM Bilişim