• BIST 84.689
 • Altın 84,993
 • Dolar 2,2115
 • Euro 2,7605
 • Ankara : 4 °C
 • İstanbul : 5 °C
 • İzmir : 6 °C
 • Çankırı : 1 °C
 • Antalya : 7 °C
 • Eskişehir : 1 °C

Neşe Dilekçioğlu da haykırdı!

Neşe Dilekçioğlu da haykırdı!
"Yıllarca bu kültüre emek vermiş bir sanatçınız olarak yapılanları içimize sindiremiyoruz"

27-30 Eylül tarihleri arasında İstanbul - Feshane'de yapılacak "Çankırı Tanıtım Günleri" içerisinde önceden açıklanan programı iptal edilen sanatçılar arasında bulunan sanatçı Neşe Dilekçioğlu, yaşanan gelişmelerle ilgili olarak Sözcü18 Haber Merkezi'ne konuştu. Dilekçioğlu "Turgay kardeşime ve şahsıma yapılan böylesi bir davranışı kabul etmem mümkün değil. Yıllarca bu kültüre emek vermiş bir sanatçınız olarak yapılanları içimize sindiremiyoruz" dedi.

Dilekçioğlu sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Yıllarca bu kültüre emek vermiş bir sanatçınız olarak, Turgay kardeşim de ben de yapılanı içimize sindiremedik. Bozulan yaren kültürünü (gerçek yareni temsil edenleri tenzih ederim) bizleri şehit haberleri nedeniyle programdan kaldıran bu anlayış ve zihniyetin bozulan yaren kültürünü sahneye çıkarmasının nedenini merak ediyorum.
 
Ayrıca şehit cenazelerinin üzerine Türk bayrağını bile çok gören bu anlayışı, Çankırı halkının engin anlayışına sunuyorum.
 
Türküleri yozlaştırarak, genetiği ile oynayan gelecek nesle bozulmuş türküleri aktaran insanları taltif ederken, gerçek kültüre hizmet eden kendi sanatçılarını kenarda tutmak hiç kimseye birşey kazandırmaz. Biz oraya geldiğimizde yarenleri arkamıza alarak eğlence kültürü sunmayacaktık. Bununla birlikte sanat eğlence kültürü değildir.
 
Bu ülkenin tarihine baktığınızda kahramanlıklarla dolu olan türk milletinin türküleri birlik ve beraberliği pekiştirici, toplumun coşkusunu ortaya çıkaran ve yöreleri birbirine bağlayan bir tutkaldır.
Bu anlamda sahnede Turgay ve ben kahramanlık türkülerimizden, ağıtlarımızdan, şehitlerimize yakılan türkülerden örnekler sunabilirdik. Terörün amacı Türk halkını sindirerek, korku yaratarak günlük yaşam standardını değiştirmektir. Biz sanatçılar olarak doğru bulmuyoruz. 
 
30 yılımı verdiğim Çankırı kültürüne ve Çankırı'ma boynu bükük, uzak çağların yakın kenti Çankırı halkına sanatsal anlamda hizmete devam edeceğim. Bu zihniyet değişene kadar hiçbir programa çıkmama kararı aldık."
 
FACEBOOK'DAN AÇIKLAMA
Öte yandan sanatçı Neşe Dilekçioğlu sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta da hayranlarına seslendi ve şu düşünceleri dile getirdi.
 
"ÇANKIRILI HEMŞEHRİLERİMİN DİKKATİNE;
 
Bizleri şehitlerine duyarsız insanlar gibi göstermenizi doğru bulmuyorum..yalnızca şunun bilinmesini istiyorum Bu millet kültüründe kahramanlık türkülerini de birlik beraberlik ruhunu da türküleriyle ifade eder..Sanat yalnızca eğlence kültürü değildir.. Bizleri araştırırsanız Çankırı kültürünü türkülerini yıllarca gönüllü olarak tanıtan kültür elçileriniz olduğumuzu bunu da hiç bir çıkar beklemeksizin yaptığımızı görürsünüz. Bizleri değersizleştiren bir anlayışı doğru bulmuyorum..
 
Etimesgut Çankırı günlerinde beklentisiz oradaydım ancak gördüm ki hiç bir bürokratımız temsili bile olsa orada değildi.. Başka memleketin gecelerinde milletvekilleri ve devlet erkanı oradaydı.. Dayanışmak ve bu geceye sahip çıkmak konusunda sınıfta kaldık.
 
Şimdi soruyorum bizler bu kadar memleket sevdalısı olarak diğer sanatcılara karşı gösterdiğiniz değeri hak etmiyor muyuz.?
 
Fedakarlığı tek taraflı düşünmeyin..Bizler üzerimize düşen vazifeyi yıllardır yerine getirmeye çaba gösterdik..
 
Amacımız terörün sindirdiği yaşam alanlarını daralttığı insanlarımızla türkülerle mesaj vermek ve motive etmekti..
 
Çankırı'yı yalnızca yaran oyunları temsil etmez. Bu birlik ve beraberlik ruhu insanlarımızı kültürel bir tutkal gibi türkülerimizle bağlar.. Terörün amacı mutsuz insanlar yaratmaktır. Bizler içinden geçtiğimiz bu zor günlerde yaktığımız türkülerle dimdik ayakta durduk ve boyun eğmedik. Çankırı halkının bizleri yanlış anlaması adına bu yorumu yapıyorum. Uzak çağların yakın kenti çankırıma selam olsun. Sanatına sanatcısa da yakın olsun.. Yanlış anlamaya ve de birbirimizi inciltmeye mahal vermeyelim..Tüm saygım ve Dostluğumla..."
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
RAMAZAN SERTKARA
28 Eylül 2012 Cuma 12:39
NE YANİ
Tüm ülkede yas ilan edildi de bizim mi haberimiz yok. Bu yapılanlar hem çankırı'lıya, hem de göz bebeğimiz sanatçılarımıza çok çok ayıp......
46.2.24.176
ZS
26 Eylül 2012 Çarşamba 10:59
hak ediyor
Çankırı halkı her bir rezalete ses etmeyerek herşeyi hak ediyor. Aksine 10 yıldır Türkiye'nin en geri kalmış 5-6 ilinden biri olmasına bile ses etmiyor, birilerinin rantı devam ediyor. Yarın bir konser olur belediyenin önünde olur biter.
141.196.72.41
Vatandaş
26 Eylül 2012 Çarşamba 08:32
YORUM
Ne yani her gün şehit haberleri varken, sahnelerde oyun havaları ile tanıtım mı yapılacaktı? Yakışır mıydı bu Çankırı insanına. Bence sanatçıların proğramının iptali güzel. Bırakın Turgay Başyayla ve Neşe Dilekçioğlu hanımın isyanlarını. Onları bizd e seviyoruz. Her şeyin bir sırası var. Hüznün de, sevincinde.
95.0.51.214
Diğer Haberler
 • İdris Şahin: Ankara'ya yakınlaşmaktan korkmayalım18 Kasım 2014 Salı 11:49
 • Çankırı'da bir intihar daha!17 Kasım 2014 Pazartesi 12:06
 • Çankırı'da 48 okula yeni müdür adayları17 Kasım 2014 Pazartesi 09:59
 • Çankırı'da boş kürekle temel atma töreni!17 Kasım 2014 Pazartesi 08:52
 • AKP Ilgaz'da görev değişimi16 Kasım 2014 Pazar 06:31
 • Hacı İrfan'ın son icraati!16 Kasım 2014 Pazar 01:50
 • İŞKUR'dan engelliye 36 bin tl hibe desteği13 Kasım 2014 Perşembe 17:11
 • Çankırı'da traktör devrildi: 1 ölü13 Kasım 2014 Perşembe 08:40
 • Bedil köyünde şüpheli yangın11 Kasım 2014 Salı 13:03
 • Alpay Ünal, İTÜ'ye sponsor oldu11 Kasım 2014 Salı 11:12
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 539 871 23 98 | Haber Yazılımı: CM Bilişim