• BIST 103.328
  • Altın 193,634
  • Dolar 4,6527
  • Euro 5,4829
  • Ankara : 22 °C
  • İstanbul : 20 °C
  • İzmir : 25 °C
  • Çankırı : 17 °C
  • Antalya : 25 °C
  • Eskişehir : 20 °C

Numan Kurtulmuş Ak Parti yolunda!

Numan Kurtulmuş Ak Parti yolunda!
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, iki büyük transfere hazırlanıyor.

HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş ile DP eski Genel Başkanı Süleyman Soylu'nun AK Parti'ye geçişi tamamlanmak üzere.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, iki büyük transfere hazırlanıyor. 
 
Radikal'in haberine göre; Erdoğan, pazartesi akşamı yapılan AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında, HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş ile birlikte DP eski Genel Başkanı Süleyman Soylu’nun AK Partili olabileceğini söyledi ve konuyu tartışmaya açtı. 
 
Bazı MYK üyeleri, “Niye şimdi, önceden niye gelmedi?” gibi tepkiler gösterse de çoğunluk olumlu görüş bildirdi.
 
Erdoğan’ın Kurtulmuş ve Soylu ile birlikte partisinin büyük kongresinde gövde gösterisi yapması bekleniyor. Katılımın gerçekleşmesi durumunda partisiyle beraber AK Parti ‘ye geçecek olan Kurtulmuş’un parti yönetiminde görev alması bekleniyor. Kurtulmuş’un adı Erdoğan sonrası muhtemel genel başkan adayları arasında da geçiyor. 
 
Erdoğan’ın Kurtulmuş’a 2007 seçimleri öncesi milletvekilliği teklif ettiği biliniyor. Erdoğan gibi Kurtulmuş da ‘Milli Görüş’ hareketinden yetişen bir isim. 
 
Kurtulmuş, Erdoğan - Gül ve Arınç’ın başını çektiği yenilikçi hareket yerine Necmettin Erbakan’ı tercih etmişti. SP’ye genel başkan olan Kurtulmuş da bir süre sonra Erbakan’la bağlarını kopardı ve HAS Parti’yi kurdu. 12 Eylül referandumuna aktif destek vererek tek başına parti gibi çalışan Soylu’nun da son seçimlerde AK Parti ’den adaylığı gündeme gelmişti. 
 
Kurtulmuş son olarak da bu sabah partiye gelişinde gazetecilerin bu konudaki soruları üzerine, “Bunu Ak Parti’ye sorun, bu onların sorunu bizim sorumuz değil” dedi. Kurtulmuş, Ak Parti MYK’sındaki gelişmenin basına yansımasının ardından konuyu yeniden kendisine soran parti yöneticisi arkadaşlarına da, “AK Parti ile bu konuda hiçbir görüşmem de, konuşmam da, el altından temasım da olmadı” dedi.
 
HAS PARTİ KARIŞTI
 
HAS Parti yöneticilerini bugün itibariyle önemli bir yol ayırımına getirdi. Parti yöneticileri, bugün öğleden sonra başlayıp akşam saatlerine kadar sürecek MKYK’da, Kurtulmuş’a, “Artık bu iddialara kesin bir dille cevap vermek gerekiyor. Evet mi hayır mı, buna artık net bir şekilde cevap verip konuyu öyle ya da böyle kapatın, yoksa bu iş sürüp gidecek, bu ise partiye de kamuoyundaki imajımıza da büyük zarar veriyor” deme kararı aldılar. Kurtulmuş’un tavrı ise toplantının ardından açıklama yapıp yapmayacağına, yaparsa açıklamanın tonuna göre belli olacak.
 
HAS PARTİ ÇANKIRI İL BAŞKANI
ŞEVKET KOÇ YAZILI AÇIKLAMA YAPTI
 
Halkın Sesi Partisi Çankırı İl Başkanı Şevket Koç, “Türkiye'nin Numan Kurtulmuş'a ihtiyacı var.” dedi.
 
Radikal gazetesinin haberi ile ilgili bir açıklama yapan Çankırı İl Başkanı Şevket KOÇ “Herkes haberleri HAS Parti teşkilatlarından teyit etmek istiyor. Burada önemli olan AKP’nin böyle bir talepte bulunduğudur.” dedi. 
 
Şevket Koç "Konuyla ilgili haberler biraz tersinden okunuyor galiba, haber Numan Kurtulmuş AK Parti'ye geçecek şeklinde değil. Başbakan, Numan kurtulmuş'u davet etti şeklindedir. Bize sorulan bu sorular AK Parti yetkililerine sorulmalıdır. Çıkan bu haberler Genel Başkanımız Numan Kurtulmuş'un yürütmüş olduğu Medeniyet Siyaseti'nin kabul gördüğü ve Has Partiye olan ihtiyacın artık herkes tarafında görüldüğünden kaynaklanmaktadır.” dedi.
 
Hürriyet Dünyası’ndan Turan Yılmaz, siyaset kulislerini hareketlendiren bu gelişmenin perde arkasını yazdı.
 
AK PARTİ'DE KURTULMUŞ SESLERİ
 
Başbakan Tayyip Erdoğan, Köşk planları da dahil siyasette yeni yol haritasını çizeceği partisinin bu yıl sonundaki büyük kongresi öncesinde sürpriz adımlara hazırlanıyor. 
 
Ekim sonu, Kasım başı gibi düşünülen ve Ak Parti’nin büyük bir sürpriz olmaması halinde Erdoğan’lı bu son büyük kongresinde, partiye “taze kan” olabilecek dışarıdan önemli katılımlar planlanıyor. Bu çerçevede, adları daha önce de Ak Parti ile birlikte anılan HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş ile eski DP Genel Başkanı Süleyman Soylu’nun transferinden söz ediliyor.
 
AK PARTİ MYK’DA GÜNDEME GELDİ
 
Kurtulmuş ve Soylu’nun partiye katılımları konusu, Ak Parti’nin Pazartesi günü Erdoğan başkanlığında yapılan ve ağırlıklı gündemini Suriye ile yaşanan “jet krizi”nin oluşturduğu Merkez Yürütme Kurulu’nda (MYK) da gündeme geldi. Erdoğan’ın gündeme getirdiği bu iki isim konusunda MYK üyeleri arasında bölünme yaşandı. Çoğunluğun olumlu baktığı toplantıda, Kurtulmuş’un, 2007 milletvekili seçimlerindeki daveti geriye çevirdiği anımsatılarak itiraz edenler de oldu.
 
Siyaset kulislerinde, Ak Parti’nin Kurtulmuş ile temasının uzun bir süreden beri el altından sürdüğü konuşuluyordu. 2011 seçimlerinde, koptuğu SP’nin de altında kalınca morallerin bozulduğu HAS Parti’de en önemli sıkıntılardan birinin de parti faaliyetlerinin yürütülmesinde çekilen ekonomik sıkıntılar olduğu belirtiliyor.
 
EVDE 1.5 SAAT YEMEKLİ GÖRÜŞME
 
Kurtulmuş’un Ak Parti yolunda olduğuna ilişkin iddiaları ise, geçirdiği operasyon sonucu İstanbul’daki evinde dinlendiği sırada eşiyle birlikte ziyaret ettiği Erdoğan ile yemek de yenen 1.5 saatlik uzun bir görüşme yapması tetikledi. Bu görüşme, her iki partinin kulislerinde de bu transfere ilişkin kulisleri kaynatmaya başlattı. Erdoğan ile en son Sabri Ülker’in cenazesinde yan yana gelen Kurtulmuş’un 12 Eylül’deki Anayasa referandumuna güçlü destek vermesi ve son dönem Ak Parti’ye yönelik muhalefet dozunu düşürmesi de kulislerdeki kaynamayı daha da alevlendirdi.
 
KATILIM KASIM SONU YA DA ARALIK BAŞINDA
 
Özellikle Ak Parti kulislerinde, uzun süredir el altından temasları süren bu transfere ilişkin teklifin büyük kongre öncesinde Erdoğan tarafından Kurtulmuş’a resmen iletileceği konuşuluyor. Ekibiyle birlikte Ak Parti’ye katılımının ardından da Kurtulmuş’un, Kasım sonu ya da Aralık başında yapılması planlanan büyük kongresinde partisinin tüzel kişiliğine son de partinin tüzel kişiliğine son vereceğinden söz ediliyor.
 
ERDOĞAN SONRASI İÇİN KONUŞULUYOR
 
Kurtulmuş’un Ak Parti’ye geçmesi halinde kongrede oluşturulacak ve Erdoğan sonrası Ak Parti’nin yol haritası niteliği taşıyacak yeni MKYK’sında yer almasına kesin gözüyle bakılırken, kulislerde adı Erdoğan sonrası parti liderliği için de konuşuluyor. Ancak, geçmişte Erdoğan ve Ak Parti ile ciddi sıkıntılar yaşamış isimlerin varlığına da dikkat çekilerek, Kurtulmuş’un bütün ekibini Ak Parti’ye taşıyıp taşıyamayacağı da merak ediliyor. Bu konuda da, Kurtulmuş’un en yakınındaki iki kurmayı, Genel Başkan Yardımcısı Erol Erdoğan ile İstanbul İl Başkanı Mehmet Bekaroğlu’nun isimlerine dikkat çekiliyor. 
 
Ak Parti kaynakları, Hürriyet’e, “Evet, Sayın Kurtulmuş ve Soylu’nun isimleri gündemimize geldi. Aramızda tartıştık, destek verenler de oldu, karşı çıkanlar da. Bizim kapımız, ilke ve değerlerimizi benimseyen, ölçülerimize uyan herkese açık, zaten sürekli katılımlarla büyüyoruz, kongrede de partimize yeni katılımlar olması kimse için sürpriz olmaz” derken, HAS Parti İstanbul İl Başkanı Mehmet Bekaroğlu ise “Şu an bu konuda ne bizim tarafta niyet, ne de öbür taraftan bir teklif var, onun için bu olay şu an bizim için tümüyle spekülasyon. Bu iddialar gündeme geldiğinde konuyu Sayın Genel Başkana da sorduk, kendisi de spekülasyon olduğunu söyledi” dedi.
 
YOLLARI YİNE BİR KONGREDE AYRILMIŞTI
 
Geçmişte aynı otobanda siyaset yapan Erdoğan ile Kurtulmuş’un yolları, RP’nin kapatılmasının ardından kurulan FP’deki “yenilikçiler” ile “gelenekçiler” arasındaki iktidar mücadelesi sırasında ayrıldı. Kurtulmuş, Erdoğan ve Abdullah Gül’ün başını çektiği “yenilikçiler” yerine Erbakan’ın başını çektiği “gelenekçiler”in safında yer aldı. Kurtulmuş, partinin bölünmesine giden FP’nin son kongresinde, Gül’ün Recai Kutan karşısında yenilgiye uğramasında etkili olan İstanbul kongresinde Erdoğan’ın adayı Mehmet Müezzinoğlu’nun karşısına aday olarak çıkmış ve kongreyi de kazanmıştı.
 
Erdoğan ve Gül, Ak Parti’yi kurarak ayrılırken, Kurtulmuş ise yoluna FP, kapatılınca da yerine kurulan SP’de devam etti. Sıkıntılı bir kongre sürecinin ardından SP’ye Genel Başkan da olan Kurtulmuş, bir süre sonra ise merhum Erbakan ve ekibiyle kriz yaşadı. Erbakan ve ekibinin partinin yönetimine aşırı müdahaleci tutumundan rahatsız olan Kurtulmuş bir süre sonra ekibiyle birlikte SP’den ayrılarak HAS Parti’yi kurdu. Ancak, özelikle son seçimlerdeki başarısızlık, özellikle de partisinin oylarının koptuğu SP’nin bile altında kalması Kurtulmuş’ta büyük hayal kırıklığı yarattığı belirtilirken, SP’den birlikte koptuğu bazı isimler de bu süreçte kendisinden uzaklaştı. Geçmişte Erbakan’a en yakın isimler arasında yer alırken Kurtulmuş ile birlikte hareket eden “Milli Görüş”ün önemli bir ismi, HAS Parti ile arasına neden mesafe koyduğunu Hürriyet’e, “Yıllarca onlar gibi olmamak için mücadele ettiğimiz Ak Parti gibi olacaksak bunca çabamız niyeydi?” dedi.
 
GÖZLER SÜRPRİZ TRANSFERLERDE
 
Bütün bu gelişmelerin ardından şimdi gözler Ak Parti’nin tarihi önümüzdeki ilk MYK’sında kesinleşecek büyük kongresine ve bu kongreye gidiş sürecinde Ak Parti’nin Erdoğan sonrası yol haritasına da ışık tutacak sürpriz transferlerine çevrildi.
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
Mustafa YAZICI
29 Haziran 2012 Cuma 19:10
Balık dedinde aklıma geldi....
Sinan Aydın isimli okur balıklardan bahsetmiş... Büyük demiş küçük demiş yutar demiş... Düşündüm durdum balık deyincesi elimde olmaksızın; Hafızası zayıf olur balıkların derler... Bir de zoka vardır balıkçılar bilir hep yuttururlar balıklara ve balıklar da küçük olsun büyük olsun hep de yutarlar ne hikmettir bilinmez...
78.166.193.241
sinan AYDIN
28 Haziran 2012 Perşembe 16:25
Balık hikayesi
Atalarımız boşuna dememiş: Büyük balık, küçük balığı her zaman yer.
78.183.128.183
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim