• BIST 102.831
  • Altın 197,994
  • Dolar 4,7202
  • Euro 5,5094
  • Ankara : 26 °C
  • İstanbul : 24 °C
  • İzmir : 25 °C
  • Çankırı : 27 °C
  • Antalya : 24 °C
  • Eskişehir : 21 °C

O TIR'ın ne olduğunu sordum

O TIR'ın ne olduğunu sordum
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Habertürk TV Genel Yayın Yönetmeni Erhan Çelik, Fehmi Koru ve Ruşen Çakır'ın gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

İşte Gül'ün açıklamalarından satırbaşları;

Türkiye'de çok canlı bir yıl oldu. Özellikle Gezi meseleleri ve son tartışılan olaylar Türkiye'de bir çok güzel şeyi gölgeledi. Yüzde dörtle Avrupa'nın en iyi büyüyen ülkesi Türkiye oldu. Ekonomi diğerlerinden daha iyi oldu. Türkiye'nin en önemli sorunlarından birisi hepimiz biliyoruz ki Kürt sorunu. Türkiye'nin en büyük sorunlarından birisi. Konuşarak bu işi, Türkiye'nin çıkarlarına zarar vermeyecek şekilde bir gelişme oldu. Kadınlara ta başından beri bir ayrımcılık yaptık biz ve  çok daha önemlisi muhalefetin sessiz desteği oldu. Aslında bunlar çok daha temel meseleler. Bu olayları gölgeleyen, son iddialar da Türkiye'nin gündeminde önemli bir mesele oldu.

-Gezi olayları ile 17 Aralık arasında bir paralellik var mı? Son dönemde kamuoyu tarafından tartışılan çözümsüzlük gibi görülen olayın nedeni ne?
Türkiye kesinlikle 10 yıl önceki demokratik kurumları daha iyi çalışan bir ülke. Haziran'daki olaylarla bu olayları birbirine paralel olarak görmüyorum. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesin eşit olduğunu kabul etmek, o açıdan ben bu sorunların çözüleceğini düşünüyorum.

-Cezaevindeki Milletvekllerinin serbest kalmasıyla ve yargı yönünde bir takım değişiklikler oldu. Bu gelişmeler yaşanıyor. Yargı konusunda değerlendirmeniz ne olur?
Türkiye'de yasama yürütme ve yargının bir ahenk içinde olması gerekiyor. Yasama ile yürütmenin seçimlerde değiştirilebilmesi mümkündür. Yargının kendi tarafsızlıklarına halel etmeyecek şekilde hareket etmesi gerekir. Bir zamanlar Anayasa Mahkemesinde benim de atadığım üyelerin oy birliğiyle karar almasını memnuniyetle karşıladım. Yüksek yargı mahkemeler temyizler, bu mahkemelerin de çok iyi çalışılması gerekmektedir.Bu konuda çok önemli serzenişler oluyorsa bir çalışma yapılabilir.

SAVCILARA BASKI İDDİALARI
Çok daha önemli olan yargıyla ilgili ilke. Önce başkanlık sisteminde değiliz, parlamenter sistemdeyiz biliyorsunz. Ortaya  çıkan söyle durumlarda üstüme düşeni yapıyorum biliyorsunuz. Benim görüşmelerimde bütün bunları konuşuyoruz. Devlet organlarının ahenkli biçimde çalışması için gerekli çalışmaları yapıyorum. Yürütme bir yanlışlık yapabilir. Bu eğer kanuna aykırı ise bini test eden bir mekanizma var. Basın mensuplarının emniyete giriş çıkışlarıyla ilgili de bir dosya danıştaya gitti. HSYK'nın açıklamasını doğru bulmadım. Hakimler karar verecektir. Bu konuda herkesin görevlerini bilmesi gerekir. Hukukun üstünlüğü demokrasinin temel ilkelerinden biridir.Sayın Meclis Başkanın söylediği çok önemli bir şey. Ayrıca CMUK adil yargılanma ve soruşturmanın gizliliği esası, bu konularda kurallara dikkat ederse herkes hepimiz mutlu oluruz.

PARALEL DEVLET İDDİALARI
Devlet içinde herhangi bir ayrı bir dayanışma söz konusu olmayacak. Kurumun dışında başka bir yerden talimat asla söz konusu olamaz, kesinlikle müsaade edilmez. Bu tip konularda şeffaflık önemlidir. Yargı içinde böyle bir şey varsa tahammül edilemez.

-Daha önce yaşanmayan bir şey oldu. Kuvvetler arasında bir sorun olmaya başladığı zaman size yönelmeye başladılar. Nasıl karşılıyorsunuz?
Hepsine, bütün çağrılara önem veririm. Diğer siyasilerden de oluyor. Deniz Bey de görüşme talebi iletti. Tecrübeli siyasetçiler görüşlerini söyleyecektir. Devletin organları arasında ahenk sağlamak benim görevimdir. Son olayla ilgili mahkemelerin düzgün bir şekilde çalışması yargıya müdahale olmaması, hükümetin üzerine düşeni yapması ve ekonominin bozulmaması gerekiyor. Bir zamanlar Cumhurbaşkanlarının yetkilerini aşan şekilde davrandıklarında neler olduğunu biliyorsunuz.

-Şu anda yaşanan kriz hükümetle bir cemaat arasında yaşanan bir kavga. Siz burada kurumlar arasında bir uyumu kurmuş olmanız bu sorunu çözemeyebilir?
Sivil toplum örgütleri şeklinde eğer sınırlarını aşan, devletin çalışma sistemini tanımayıp da başka bir çalışma görevi içine giren olursa devletin görevi bunu ortaya çıkarmak olur. Kimsenin afaki konuşmaması gerekir. Ben devletin içinde böyle bir iddia olabilir, tamamen farklı böyle şeyler olabilir. Prensip olarak bunlara müsaade edilmez. Bunlarla mücadele hukuk yoluyla olur. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes bu kurumlarda çalışabilir. Devlet işi kamu işi söz konusu olduğunda bur dayanışma oluşturmuz. Bunları hukuk yoluyla ispatlanır, edilidr ve gereği neyse kanunlar gereğinde yapılır.

-Devlet başkanlığı sistemine sıcak bakıyor musunuz?
Bu konudaki görüşlerimi biliyorsunuz. Parlamenter sistemine sıcak bakıyorum ama başkanlık sisteminin de avantajları vardır. Bunları daha önce de konuştuk.

YOLZUZLUKLARLA MÜCADELE
Yolsuzlukların üzerine gitmek ve vicdanları rahatlatmak gerekir. Bu konuda prensipler çok önemlidir. Kurallar yeteri kadar iyi değilse ortam yolsuzluklara müsade eder. Bize yeni kurallarına gerektiği kanısındayım. Yolsuzlukla mücadelede şeffaflik getirildi ama bunların yeterli olmadığı kanısındayım. Sayıştay kanununun çıkarılması çok önemli. Dolayısıyla yolsuzlukla ilgili bir iddia varsa bunların üzerine gidilmesi birinci önceliktir herkes için.

HÜKÜMETE KOMPLO İDDİASI
Savcının bildiri dağıtması bunlar doğru şeyler değil.

Bunun doğru olup olmadığı bu hukuk süreci içinde olacak. Savcılar bazılarını da tahliye ettiler. Hiçbir şeyin üzeri örtülemez. Ama mahkemelerin savcıların görevi bunu kuralların çerçevesinde ortaya çıkarmaktır. Yanlışı olmayan korkmaması gerekir.Büyük yatırımcılar var eğer kurallarına uygun olmayan bir suç atılırsa birden bire herkesin itibarını yok edebilirsiniz. Meclis Başkanı'nın söylediği çok önemlidir. Soruşturma safası gizlidir. Çünkü savcı hakim değil. Bunlara hepimizin dikkat etmesi gerekir. Yolsuzlukların üstü kapanırsa toplumu çürütür. Üstüne gitmek gerekir.

EKONOMİK İSTİKRAR
Hepimizin birinci önceliği ekonominin iyi olmasıdır. Ekonomik istikrar her şeyin başında gelir. Sermayenin dolaşımı serbest. Bir işadamı parasını istedeği yere görürebilir. Ekonomide bir kötüye gidiş olursa biz kendi gemimimizi delmeye başlamış oluruz. Eğer bir ülkede güven zedelenirse şu ülkeye yapılacak en büyük zarar olur.

TIR MESELESİ
Suriye'nin özellikle Türkiye sınırlarına yakın taraflarında çok radikal kesimler ortaya çıktı. Bütün bunların arasında ezilen çok kötü şartlar arasında kalan bir Türkmen grubu var. Suriye'deki Türkmenlere yardım yapmak bizim borcumuzdur. Bu TIR mesesinin Suriye'deki Türkmenlere yardım götüren bir araç olduğunu söylediler. O TIR'ın ne olduğunu sordum, bana da söylenen budur.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ
Bu konuyla ilgili de bazı konuları buna bağlayanlar var; ama ondan sonra bir çık şey değişti. Halkın oyuyla Cumhurbaşkanının nasıl seçileceği belli. 30 Ağustos'ta YSK ilan edecek, adaylar ortaya çıkacak. Şu anda benim bu konuyla ilgili bir şey söylemem doğru olmaz. Şu anda bununla ilgili her hangi bir risk çıkması söz konusu değildir. Bu memleket hepimizin. Kıymetini bilmeniz lazım . O bir ufuktur. İslam dünyasına bölgemize bir bakın. İran, Irak, Suriye, Mısır.. Böyle bir durumda hazirandaki olayları şöyle bir kenara alırsanız Türkiye'nin başarısını görmek gerekir. Bu yıl seçimler olacak, Genel seçimler olacak. Türkiye'nin bütün bunları gayet düzgün bir şekilde geçireceğini umuyorum.

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim