• BIST 103.200
  • Altın 197,070
  • Dolar 4,7083
  • Euro 5,4926
  • Ankara : 18 °C
  • İstanbul : 18 °C
  • İzmir : 23 °C
  • Çankırı : 19 °C
  • Antalya : 26 °C
  • Eskişehir : 17 °C

Oral Çalışlar istifa etti!

Oral Çalışlar istifa etti!
TARAF Genel Yayın Yönetmeni Çalışlar istifasını Twitter'dan açıkladı.

Taraf gazetesi genel yayın yönetmeni Oral Çalışlar istifa etti. Çalışlar istifasını Twitter'dan yazdığı mesajla takipçilerine duyurdu.

 
oralcalislar-istifa-taraf-sozcu-resim-041.jpg
 
Patron Başar Arslan, Oral Çalışlar'ıın işine son verdi. Çalışlar'ın Taraf macerası çok kısa sürdü ve nahoş bir şekilde sonlandı. Oral Çalışlar'ın genel yayın yönetmeni olarak künyede yer alan ismi de çıkarıldı.
 
İŞTE ORAL ÇALIŞLAR'IN İSTİFA AÇIKLAMASI
 
Taraf Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Oral Çalışlar, istifa etti. İşte Çalışlar'ın kamuoyuyla paylaştığı istifa açıklaması:
 
"1 Şubat 2013 tarihinde başladığım Taraf gazetesi genel yayın yönetmenliğinden istifa ettim.
 
“Akil insanlar” heyetiyle Kastamonu gezisindeyken, gazetenin sahibi Başar Arslan, bana danışmadan ve haber vermeden, Yazı İşleri Müdürü Kurtuluş Tayiz'i görevden aldı. Ben de kendisine bu yaptığının görevime ve yazıişlerine müdahale olduğunu, kabul etmeyeceğimi söyledim. O gün istifa ettim, adımı künyeden çıkarttırdım. Bilgim dışında adım künyeye yeniden koyuldu.
 
Ben Başar Arslan'ın müdaheleci tutumundan vazgeçmesini beklerken, o Genel Yayın Koordinatörü Markar Esayan'ı da görevden aldı.
 
Taraf gazetesi benim yönetimimde ve yazı işlerindeki arkadaşların dirayetli çalışmalarıyla, “çözüm ve barış süreci”ne kararlı destek vermek; kadın konusunda, ötekileştirilen kesimler konusunda pozitif ayrımcılığa özen gösterebilmek için elinden geleni yaptı.
 
Çok sayıda yazar gazeteye yeniden döndü, aramıza yeni yazarlar katıldı. Gazetedeki arkadaşlarımla tam bir uyum içinde çalıştık. İlan geliri ikiye katlandı. Satışlar arttı.
 
Yazarlarımızın önemli çoğunluğu, barış sürecine yürekten destek verdi.
 
'GAZETEDEKİ KRİZİN SEBEBİ BARIŞ SÜRECİ'
Gazetedeki krizin, Türkiye'de belirginleşen yeniden saflaşmanın bir parçası olduğunu, bir diğer ifadeyle söylemek gerekirse,“barış süreci” konusundaki farklı yaklaşımlardan kaynaklandığını söyleyebilirim. Hükümetin adımlarını tehlikeli bulan kesimler, çatışmaların bitmesinden endişe eden bir ruh hali içine girdiler.
 
Taraf'ın da bu açıdan onların endişe ve rahatsızlıklarına sözcülük etmesini isteyenler, gazeteye müdahale ettiler. Gazete, yazı işleri ve ben; tam bir uyum içinde, “ama”sız olarak barışı savunmakta ısrarlı olduk.
 
İşin esası, bu bir barış karşıtı operasyondur...
 
Bunca patırtının altında yatan asıl gerçek budur." 
 
YAZARLAR İSYANLARDA
Gazetede Kurtuluş Tayiz'in görevden alınmasının ardından Genel Koordinatör Markar Eseyan'ın da görevine son verildi. 
 
Yazıişleri Müdürü Kurtuluş Tayiz'in görevden alınması üzerine gazetenin yazarları ortak bir bildiri hazırlayarak, Oral Çalışlar'a rağmen alınan bu kararı kabul etmediklerini, gazetenin bugüne kadar editoryal bağımsızlığa saygılı bir çizgisi olduğunu ve böyle kalması gerektiğini dile getirdiler. 
 
Bildiride imzaları bulunan, Melih Altınok, Yıldıray Oğur, Ceren Kenar, Tuncer Köseoğlu, Alper Görmüş gibi yazarların Başar Aslan'ın kararından vazgeçmemesi durumda gazetede yazmayı sonlandıracakları konuşuluyor.
 
ÇALIŞLAR'IN YERİNE NEŞE DÜZEL
Öte yandan, görevinden istifa eden Oral Çalışlar'ın yerine ilk bilgilere göre Neşe Düzel getirildi. 
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim