• BIST 103.200
  • Altın 197,070
  • Dolar 4,7083
  • Euro 5,4926
  • Ankara : 16 °C
  • İstanbul : 20 °C
  • İzmir : 21 °C
  • Çankırı : 14 °C
  • Antalya : 20 °C
  • Eskişehir : 15 °C

Orta-Özlü'den yükselen feryat

Orta-Özlüden yükselen feryat
Özlü beldesinde kurulan Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, gerekli tüm işlemlerini tamamladığı halde devletin verdiği teşviklerden faydalanamıyor.

SÖZCÜ18.COM/ÖZEL HABER - Çankırı Orta ilçesi Özlü beldesinde 2009 yılında kurulan Tarımsal Kalkınma Koooperatifi gerekli teşviği alamadığından dolayı kapanma aşamasına geldi.

Özlü beldesi Fatih Mahallesi muhtarı ve aynı zamanda kooperatif başkanı Kemal Küpeli “Tarım İlçe Müdürlüğünün önerileri doğrultusunda süt sığırcılığı üzerine 40 ortaklı kooperatifimiz 2009 yılında kuruldu. Tüm yasal prosedürümüzü tamamladığımız halde bu tarihten itibaren geride kalan 4 yıllık sürede yasal hakkımız olan teşviklerden faydalanamadık. Konu ile ilgili olarak Çankırı milletvekillerimiz ile yapılan sayısız görüşmelerden ne yazık ki bugüne kadar herhangi bir olumlu sonuç alamadık. Geçen dönemdeki vekillerimiz ‘Siz kooperatifi kurun gerisini biz hallederiz’ dedikleri halde işlemleri tamamlanmış kooperatifimiz muhatap ve sorunları çözecek merci bulamamakta." dedi.
 
Kooperatif Başkanı bölgede halen 2 bin büyükbaş hayvan mevcudu bulunduğuna işaret ederek "Bizler geçimimizi hayvancılıkla sağlayan insanlarız. Elde ettiğimiz sütü ve satmak istediğimiz eti gerektiğinde pazara ulaştırmakta güçlük çekiyoruz. Kurduğumuz kooperatif kanalıyla mevcut ekonomik düzende yerimizi alma gayretimizin böylesi engellerle karşılaşmasına bir anlam veremiyoruz. Bizim müracaat ettiğimiz tarihten sonra Doğu illerinde kurulan 19 kooperatif gerekli teşvikleri almış ve üretime geçmiştir. Burada ister istemez şu soruyu sormak zorunda bırakılıyoruz: Çankırılı olmak suç mu?" diye sordu.
 
SON İKİ DÖNEM MİLLETVEKİLLERİNDEN
HERHANGİ BİR DESTEK GÖRMEDİK
 
Bugüne kadar yaşadıklarını başta kuruluş aşamasında Nurettin Akman ve Suat Kınıklıoğlu'na, bugün için de İdris Şahin ve Hüseyin Filiz'e defalarca aktardıklarını dile getiren Başkan Küpeli "Sayın milletvekilleri kendileri için her türlü teşvikten ve devlet imkanlarından faydalanmasını bilirken, doğudaki illerden geri bırakılan ve unutulan Çankırılı girişimciler neden yalnız bırakıyorlar diye sormadan edemiyorum. Bununla birlikte önlerine getirdiğimiz ve çözüm aradığımız konuya da 'duyarsızlık' göstermeleri karşısında ne diyeceğimi bilemiyorum" dedi. 
 
Başkan Küpeli sözlerini "Kooperatifin tüm işlemleri tamam. Üst Birlik üyeliğimiz dahil olmak üzere tüm işlemlerimiz tamam. Maliye'ye ve Ticaret ve Sanayi Odasına karşı olan yükümlülüklerimiz her geçen gün artarak çoğalıyor. Feryadımızın başta siyasiler olmak üzere yetkililerce duyulmasını istiyorum" dedi.
 
Haber-Fotoğraf: Turan Köroğlu/Orta
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
İ.AÇIKGÖZ
10 Mart 2013 Pazar 18:45
köstek olmasınlar yeter
Sayın başkan siz onlardan destek olmalarını istemeyin, size köstek olmasınlar yeter, o zaman işler yoluna girecektir.
82.222.21.110
ali yılmaz
07 Mart 2013 Perşembe 18:49
yazık memleketime
cankırılılara selam ve saygılar cankırılı olmak cankırıda zor inananın ankara ıstanbul ve diğer şehirlerde daha önemli ve kolay cankırı neden bu kadar göcverdi neden bizim vefakar cevakar insanımıza yetkililerin sahib cıkmadığı icin sorunlarımızı cözmedigi icin ilgilenmediği icin cefakar vefakar olduğu icin iş sahası olmadığı icin yazık yazık benim hemşerilerime saygılar
88.233.55.63
bahtiyar aydos oğlu
06 Mart 2013 Çarşamba 18:52
yazık benim çankırıma
sayın kooperetif başkanım kemal bey sana teşekkür ederim saygı duyuyorum sayın milletvekillerim seçim zamanı verdiğiniz sözleri hep unuttunuz biz neden ileri gitmedik bu tür zihniyet ve düşüncedenbir doğulu veya kara denizli olsaydı 4 yıldır Çankırıya 50-100 koopretif kurardı neden Çankırı boşaldı yatırımını diğer illere yaptı insanları bizim yetkililerimizin pasif ve dar düşüncesinden ...
88.233.83.184
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim