• BIST 103.200
  • Altın 197,070
  • Dolar 4,7083
  • Euro 5,4926
  • Ankara : 16 °C
  • İstanbul : 20 °C
  • İzmir : 21 °C
  • Çankırı : 14 °C
  • Antalya : 20 °C
  • Eskişehir : 15 °C

Projem var param yok diyenlere hükümet desteği

Projem var param yok diyenlere hükümet desteği
Hükümet genç mucitlere destek için kesenin ağzını açtı.
Teknolojik sorunlarını çözmek için üniversitelerin kapısını çalan işletmelerin masraflarını devlet karşılayacak. Şirketlerin Ar-Ge yoluyla çözülebilecek ihtiyaçlarını ülkedeki bir üniversiteyle işbirliği yaparak gidermesi için başlatılan San-Tez Projesi'nde bu yıl için başvuru süreci başladı.
 
Proje kapsamında yeni ürün geliştiren mucidin masraflarının yüzde 75'i devlet tarafından karşılanacak. San-Tez destekleri için 50 milyon TL'lik bütçe ayrılırken başvurular 16 Eylül 2013'e kadar alınacak. Bakanlık, üniversitelerle ortak olarak geliştirilen teknoloji projelerinde, tutarın yüzde 75'ini hibe olarak ödeyecek. Bu destek tutarı işletmelerin hesabına 3'er aylık dönemler halinde yatırılacak.
 
750 PROJEYE 200 MİLYON LİRA DESTEK
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, bu yıl proje için 50 milyon TL'lik bütçe ayırdıklarını söyledi. Bugüne kadar yaklaşık 2 bin proje müracaatının olduğunu belirten Ergün, bunlardan 750'ye yakınının bakanlık tarafından desteklendiğini ifade etti. Bakan Ergün, "Program kapsamında bugüne kadar yaklaşık 200 milyon TL proje desteği verildi" dedi. Ergün ayrıca, destek programı kapsamında üretilecek Ar-Ge projelerinde; makinedonanım, sarf malzemesi, hizmet alımı, seyahat ve personel giderleri ücretlerinin bakanlık tarafından karşılandığını da kaydetti.
 
BUGÜNE KADAR DESTEKLENEN BAZI KEŞİFLER
 
AKILLI BUZDOLABI
Söz konusu projeyle geliştirilen koku sensörleri, buzdolabında bozulan gıdaları kullanıcıya anında bildiriyor.
 
FELÇLİLERE EL
Keşifle felçli hastalar yatağa bağımlı olmaktan kurtulacak. Belden aşağısı felçli veya güç kaybına uğramış bireylerin yürümeleri sağlanacak.
 
KALP PİLLİ MR
Kalbinde pil takılı olanlar da artık MR çektirebilecek.
 
MİLLİ UÇAK
Bu proje ile, TEI'de halihazırda yürütülmekte olan 1.000 beygir motor projesi çerçevesinde bir çekirdek motorun prototip tasarımı ve üretiminin yapılması hedefleniyor.
 
RADARLARA YERLİ DOPİNG
Radar Sinyal İşleme Cihazının Geliştirilmesi Projesi yerli imkânlarla tamamlanacak. Askeri platformları ve sivil havacılık trafik kontrol sistemlerinin önemli alt alanlarından olan radar video dağıtım sisteminde ithalata bağımlılık bitecek.
 
75 BİN TL TANITIM DESTEĞİ
Devlet mucitlerin projelerinin oluşmasından sonra 75 bin TL de tanıtım desteği verecek. Sanayi Bakanı Ergün, mucit firmalara yurtdışı tanıtım pazarlama etkinlikleri için 50, yurtiçi etkinlikleri için 25 olmak üzere toplam 75 bin TL destek verileceğini belirtti.
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim