• BIST 102.410
  • Altın 186,954
  • Dolar 4,4877
  • Euro 5,2816
  • Ankara : 15 °C
  • İstanbul : 18 °C
  • İzmir : 22 °C
  • Çankırı : 9 °C
  • Antalya : 25 °C
  • Eskişehir : 11 °C

Sekiz polise tutuklama

Sekiz polise tutuklama
“Sahur Operasyonu”yla gözaltına alınan polisler savcılıkta ifade verirken, Gülen Cemaati, binlerce kişiyle adliye binasının önünde toplanarak hükümeti protesto etti...

İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde “yasadışı dinleme” soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve adliyeye sevk edilen 22 polis, soruşturmayı yürüten Okan Özsoy ile savcılar Gökalp Kürkçü, Cumali Karakütük ve Yusuf Hakkı Doğan’a ifade verdi.

1. Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen 14 polisden sekizi tutuklandı. Tutuklama talep edilen altı polis ise çıkarıldıkları mahkemede serbest bırakıldı. Gözaltındaki 75 polisin dokuzu da savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı. Emniyet Müdürü Mesut Yılmaz, Komiser Mehmet Dilaver, Komiser Selahattin Ergin, Başkomiser Ramazan Orkun Altınışık, Komiser Erkan Palas, emniyet mensubu Fatih Kıncır, Komiser İsmail Torlar ve Komiser Şeref Bolat tutuklanarak cezaevine gönderildi. Savcının tutuklama talep ettiği altı polis serbest kaldı. Operasyonda hakkında arama kararı çıkarılan Başkomiser Muhammet Fatih Tezcan da, dün emniyete gelerek teslim oldu. Gece 24:00 sıralarında eski TEM Müdürü Yurt Atayün adliyeye sevk edildi.

YILMAZER’İN İFADESİ
Yasa dışı dinleme operasyonu kapsamında gözaltına alınan eski İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer’e ifadesinde Star Gazetesi’nde 18 Mart’ta yayınlanan dinleme haberleri soruldu. Taraf’ın ulaştığı ifade metnine göre Yılmazer’e emniyette, usulsüz dinlemelerin başlatılmasında veya süre uzatmalarında İletişime Müdahale Talebinde bulunmakla, dinlemelerle ilgili talimat vermekle suçlandı. Toplam 72 sayfa ifade veren Yılmazer ise iddiaları yalanladı. İstihbari dinlemelerin yasaya uygun bir şekilde yapıldığını söyleyen Yılmazer’in ifadesinden satırbaşları şöyle: “Tevdi raporunda yer alan ifadeler hiçbir şekilde gerçeği yansıtmayan soruşturma kapsamında tarafıma sorulan hususlarla doğrudan ilintili olmayan tamamen soyut isnat ve değerlendirmeler durumundadır. Gazetede çıkan yorumların ne kadar gerçeği yansıttığına dair bilgi sahibi değilim. Kaldı ki benim dönemime ait olmadıklarını düşünüyorum. Benim dönemimde yaklaşık 30 bin civarında mahkeme kararı alınmış olmasına karşın usulsüzlük iddiasında bulunan kişi sayısı 50 civarındadır.

DOĞRUDAN TALİMAT VERMEDİM
Ben herhangi bir dinleme faaliyeti için emrimdeki personele asla doğrudan bir talimat vermedim. Önleme dinlemelerini düzenleyen 5397 sayılı kanun hükümleri, çerçevesinde istihbarat şube müdürlüğünde branşlı olarak çalışan yetkili personelin istihbarat teknik ve yöntemlerini kullanarak Türkiye genelinde belirlenmiş prosedürlere ve yönetmelik hükümlerinin uygun şekilde iletişime müdahale talep formu tanzimi suretiyle yapılmış dinlemelerdir. Ayrıca ben herhangi bir dinleme faaliyeti için kimseden doğrudan bir talimat almadım. Böyle bir şey düşünülemez.

RESMİ İŞLEME DÖNÜŞTÜRÜLDÜ
Tebliğ raporunda usulsüz olduğu iddiasıyla tarafıma sorulan dinleme kayıtları ile ilgili olarak gerekli araştırmaların yapılmadığı, lehime olabilecek hususların derlenerek soruşturma dosyasına dahil edilmediği yani bu dinlemelerle ilgili arşiv kayıtlarına bilgi girilmiş mi? Adli şubelerle yazışma yapılmış mı? gibi bu dinlemelerin hizmet dinlemeleri olduğunu gösterir araştırmalara yer verilmemiştir. Halbu ki incelendiğinde bu dinlemelerin birçoğunun resmi işleme dönüştürülmüş olduğu görülecektir... 

İddiaya mesnet teşkil eden Star gazetesi haberi vasıtasıyla bu şahıslar ifşa edilmiş ve resmi kayıtlara geçilmiş bu surette gerçek mağduriyet bu gazete haberi kapsamında oluşturulmuştur. İstihbari amaçlı dinlenen binlerce kişi arasında hiçbir suretle ayrım yapılmamış kanunun tarafımıza vermiş olduğu yetkiler çerçevesin- de kalınarak hiçbir zaman hukuk dışına çıkılmamıştır.” (Kaynak: taraf.com.tr)

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
TURAN DOĞAN
07 Ağustos 2014 Perşembe 08:38
08:38
Sevgili Çankırılı hemşehrim huzur için, sevgi, saygı, birlik, dirlik için toplumun daha fazla gerilmemesi için, karunlaştıkları yetmezmiş gibi firavunlaşanlardan belamlaşarak bu milletin daha fazla din ile aldatılmasından kurtulmak istiyorsanız artık yeter deyip sevgi, saygı, birlik, dirlik için nefsi emmarede AZGINLAŞANLARA ARTIK DUR DEMEK İÇİN, TAYYİBE DOKUNMAK İBADETTİR, TAYYİB'İN.... NÜN KILIM OLAYIM, HAŞA PEYGAMBER GİBİ ADAM SAÇMALIKLARINA TEPKİ VERMEYEN AZGIN NEFİSLERE DUR DEMEK İÇİN BİÇARE HALKIMIZIN, SESSİZ YIĞINLARIN HİSSİYATINA TERCÜMAN OLMAK İÇİN 10 AĞUSTOSTA YENİ BİR BEYAZ SAYFA AÇIP MUTLU, HUZURLU YARINLARA YELKEN AÇMAK İÇİN DİNDAR,MİLLİYETÇİ, DEMOKRAT ÇELEBİ İNSAN EKMELEDDİN İHSANOĞLU'NA DESTEK OLALIM. KALBİNİZİN GERÇEK SESİNE KULAK VER VATANDAŞ.UHREVİ GÖRÜNTÜLÜ DÜNYALIK MÜPTEZELLERE ARTIK DERS VERELİM. HAYDİ BİSMİLLAH.....
78.162.18.231
Şaban Kalın
05 Ağustos 2014 Salı 19:42
19:42
Bu cemaat denince aklımıza para gelmiyor mu ALLAH AŞKINA!!! Himmet gecelerinde psikolojik varyasyonlarla insanlar söğüşlenmiyor mu? İbadet vecdi içinde hizmet eden ANADOLU ÇOCUKLARINI VARESTE TUTARAK DİYORUM Kİ TİCARET VE SİYASETLE UĞRAŞAN,GAZETELERİNDE ERMENİ ÇOCUĞU TÜRKLÜK VE MUKADDESAT DÜŞMANI ETYEN MAHCUPYAN, RUM HERKÜL MİLAS,KOMÜNİST ESKİSİ LİBOŞ ŞAHİN ALPAYLARI VE ÜLKEMİZİN KÜRDİSTAN'A EVRİLMESİNDE KÜRTÇÜLÜK,BÖLÜCÜLÜK YAPAN YAZARLARIYLA İSLAMIN VAHDET ANLAYIŞINA,TEVHİD İNANCINA AYKIRI HAREKET ETMİYORLAR MI? Vatansever devletin,milletin delikli kuruşuna tenezzül etmeyen asaletli milliyetçi, mukaddesatçıları tenzih ederek diyorum ki SADECE VE SADECE İRŞAD VAZİFESİ YAPAN TARİKATLARIN AYAĞININ TURABIYIZ... Vatikan papazlarının DİNLERARASI DİYALOĞUNA HİZMET EDENLERİN,ILIMLI İSLAM MODELİYLE TEVRATTA BAHSEDİLEN ARZ I MEVUDA YANİ NİL NEHRİNDEN FIRATA VAADEDİLMİŞ TOPRAKLARIN İHYASI İÇİN BİR AŞAMA OLAN KÜRDİSTAN'IN OLUŞUMUNA HİZMET EDENLERİ BELAMLAŞARAK(NUMAN KURTULMUŞUN İFADESİ) DİN İLE ALDATANLARI ALLAH'A HAVALE EDİYORUZ...
85.110.86.22
Kemal Çetiner
04 Ağustos 2014 Pazartesi 17:58
17:58
Cemaatle kadrolaşma ve devlet imkanlarının söğüşlenmesiyle Karun gibi zenginleşenler ABD nin adamı benim diyerek sidik yarışına girmişken devletin önemli kademelerinde cemaat tasfiye edilirken bu ülkenin emniyet süpabı ülkücü bürokratlar şimdi revaçta. ADAM GİBİ ADAMLAR, SÖZÜNÜN ERİ ÜLKENİN NAMUSUNUN BEKÇİSİ ÜLKÜCÜLER ELBETTE HİNİ HACETTE ÜZERİNE DÜŞENİ YAPACAKLA TÜM SİYASİ YAPILAR OKYANUS ÖTESİNDEN OPERASYONLARA AÇIK DİZAYN EDİLMİŞ OLSADA ;ÜLKÜCÜLER KOÇ BAŞLIĞI YAPARAK MİLLETİMİZİ İÇİNE DÜŞTÜĞÜ KAOSTAN ÇIKARACAKLAR.MİLLETİN ÜLKÜCÜLERDEN BEKLEDİĞİ DE ZATEN HERİF GİBİ BİR ÇIKIŞTIR.NE CEMAAT NEDE AKP TEZGAHINA GELMEDEN AKP Lİ VATANSEVER HALKIMIZINDA DESTEĞİYLE BİR KIVILCIMDAN BİN ŞİMŞEK ÇAKTIRACAĞIMIZ GÜNLER UZAK DEĞİLDİR.AKP NE İSE CEMAATTE ODUR. NE DİNLERARASI DİYALOG NEDE ILIMLI İSLAM DERDİMİZİN DEVASI OLAMAZ. ANTİSİYONİZM VE ANTİAMERİKANCILIĞIN ÖNDERİ ANCAK ÜLKÜCÜLERDİR. İŞBİRLİKÇİLERİN TATLI YALANLARINA KANMAYALIM.
78.162.10.153
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim