• BIST 102.410
  • Altın 186,954
  • Dolar 4,4877
  • Euro 5,2816
  • Ankara : 15 °C
  • İstanbul : 18 °C
  • İzmir : 22 °C
  • Çankırı : 9 °C
  • Antalya : 25 °C
  • Eskişehir : 11 °C

Sözcü18'de yayınlanan rapor mahkeme yolunda!

Sözcü18'de yayınlanan rapor mahkeme yolunda!
Ulusal medyada ilk kez Sözcü18.com sayfalarında yayınlanan o rapor şimdi CHP lideri Kılıçdaroğlu tarafından mahkemeye sunulacak...

Cumhuriyet gazetesi yazarı Utku Çakırözer bugün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun TÜRGEV ile ilgili belge sunacağını duyurdu. 17 ve 25 Aralık sürecini de hatırlatan Kılıçdaroğlu Çakırözer'e, “Hükümetin emrindeki TÜBİTAK, Başbakan ile oğlu arasındaki ‘Sıfırlayın’ konuşmasının montaj olduğunu açıkladı. Oysa Demokrasi Denetçileri Derneği isimli bir sivil toplum kuruluşu, İngiltere’nin en saygın kurumlarından birine aynı kaydın ses incelemesini yaptırdı. Ve o kayıtların montaj olmadığı raporu verildi. İşte şimdi biz de o raporu mahkemeye sunacağız.” dedi.

RAPORUN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

RAPORUN TAMAMI İLK KEZ SÖZCÜ18'DE YAYINLANDI
Demokrasi Denetçileri Derneği tarafından İngiltere'de profesyonel bağımsız bir şirkete; Audio Forensic Services tarafından hazırlanan rapor, ülke medyasında ilk kez 11 Haziran 2004 tarihinde Sözcü18.com sayfalarında yayınlandı. 

Yayınlanan raporda iki olaydaki kayıtlar analiz ettirildi. Biri 17 Aralık günü Başbakan Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ile yaptığı ve Kısıklı’daki evlerinde bulunan 1 Milyar Dolar civarındaki paranın evden çıkarılması ile ilgili konuşma. Diğeri ise Alo Fatih görüşmesi.

İktidar kanadı ısrarla bu kaydın gerçek olmadığını ve montaj ile üretildiğini ileri sürdü. Buna karşın muhalefet partileri ve kamuoyunun önemli kısmı, ses kaydında geçen iddiaların gerçekliğini kabul ederek, hükümeti eleştirmeye devam etti.

ANALİZ BAĞIMSIZ AUDIO FORENSIC SERVICES TARAFINDAN YAPILDI
Demokrasi Denetçileri Derneği, tartışmalara ışık tutabilmek için yukarıda belirtilen ses kaydını İngiltere’den bağımsız ve tarafsız, alanında uzman Audio Forensic Services Şirketi’ne analiz ettirdi.

Denetçilerin analiz talebi iki ses kaydını içermekteydi. Bir tanesi, yukarıda belirttiğimiz ve tartışmalara neden olan Başbakan Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasındaki kamuoyunda “paraları sıfırlama” olarak bilinen kayıttı. Bu kayıttaki sesin kime ait olduğunun kesin olarak belirlenmesi için de, bizzat Başbakan’ın kabul ettiği bir diğer görüşmedeki sesi ile, yani kamuoyunda “Alo Fatih!” olarak bilinen ve Habertürk TV’deki bir altyazıya Fas’tan müdahale edilmesini içeren ses kaydı oldu.

Rapora göre, ses kaydında, 17 Aralık günü farklı saatlerde yapılmış telefon görüşmelerinin birleştirilmesi dışında, herhangi bir montaj veya benzeri dijital oynamaya rastlanmadığı yer aldı.

ANALİZDEN ÇIKAN ÖNEMLİ SONUÇLAR

1. “Paraları Sıfırlama” olarak bilinen kayıttaki seslerin üzerinde montaj vb. herhangi bir dijital oynama olmadığı belirtilmektedir. Kayıt içindeki duraklamalar, farklı görüşmelerin birleştirildiğini göstermektedir (Gün içinde farklı saatlerde yapılan telefon görüşmelerin tek ses kaydında toplanmasına işaret edilmektedir.)

2. “Paraları Sıfırlama” olarak bilinen kayıtta, ses analizi için kayıt 5 farklı kısım halinde incelenmiştir. Analiz sonucunda, her 5 kısımda da, seslere ilişkin dışarıdan müdahale ile düzenleme yapılmasına yönelik "düşük" bir olasılık bulunduğu belirtilmekte ve ses kaydının gerçekliği üzerinde durulmaktadır.

3. "Paraları Sıfırlama" ve "Alo Fatih" olarak bilinen 2 ayrı ses kaydında konuşmacıların tamamına yönelik seslerin analizi sonucu, iki kayıttaki seslerin genel olasılık eşleştirmesi için 5 üzerinden 2, yani düşük karşılaştırma değerlendirmesi yapılmıştır.

SON DAKİKA GELİŞMESİ
Sözcü18 Haber Merkezi'nin elde ettiği ilk bilgilere göre Demokrasi Denetçileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda İzmir Çankırılılar Derneği Başkanı Av. İbrahim Yayla'nın sahibi olduğu 'Yayla Hukuk Bürosu' ile iş sözleşmesi olan TRT ve AVEA iş akitlerini tek taraflı olarak iptal etti.

Her iki kurumun iş akitlerini feshetmesinin arkasında; Av. İbrahim Yayla ile ilgili olarak Yeni Akit gazetesinde çıkan "TRT'nin parasıyla TRT ve TÜBİTAK'ı yalanlattı" başlıklı haberin neden olduğu ve gelinen son nokta ile ilgili olarak avukat Yayla "İşin başından itibaren böylesi bir sonla karşılaşacağımızı biliyordum. Sözleşme fesihleriyle ilgili yazılar bugün elimize ulaştı. Bizler Allah'a inanan insanlarız. Rızkımızı da bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da alnımızın teriyle kazanmaya devam ederiz. Bir kapı kapanır başka kapılar açılır" demekle yetindi.

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim