• BIST 103.328
  • Altın 193,733
  • Dolar 4,6527
  • Euro 5,4829
  • Ankara : 15 °C
  • İstanbul : 19 °C
  • İzmir : 21 °C
  • Çankırı : 12 °C
  • Antalya : 22 °C
  • Eskişehir : 14 °C

Sürgün Ermeniler öldürüldü mü?

Sürgün Ermeniler öldürüldü mü?
Sultanahmet'te bir grup, 1915 yılında Çankırı'ya gönderilen sürgün Ermeniler'in öldürüldüğü iddiasıyla protesto gösterisi yaptı.

İslam Eserleri Müzesi önünde toplanan İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesine üye bir grup adına yapılan açıklamada, 24 Nisan 1915 yılında İstanbul'da kültür, sanat, edebiyat ve düşünce dünyasının temsilcisi 220 aydının gözaltına alındığı ve Anadolu'ya doğru yola çıkarıldığı savunuldu.

Açıklamada, Ayaş ve Çankırı'ya götürülen ermenilerden 139'unun öldürüldüğü ileri sürülerek, "Dönemin yöneticileri olan İttihat ve Terakki Partisi ve onun tetikçi örgütü Teşkilat-ı Mahsusa aracılığı ile Anadolu'daki Ermeni varlığına, tüm tarihsel, ekonomik ve sosyal dokusuyla birlikte son verildi. Ermenilerin sadece canlarına kast edilmedi, mallarına, mülklerine, paralarına, hatıralarına, tarihlerine el konuldu" iddiasında bulunuldu.

Basın açıklamasının ardından, 24 Nisan 1915'de gözaltına alındığı ifade edilen Ermenilerin isimlerinin yazılı olduğu karanfilleri, İslam Eserleri Müzesi önündeki ağaca bırakan grup üyeleri olaysız dağıldı.

ÇANKIRI'YA GÖTÜRÜLEN 150 KİŞİDEN 81'İ ÖLDÜRÜLDÜ

24 Nisan 1915'te İstanbul'da, zamanın Osmanlı toplumunun sanat, edebiyat, düşünce ve kültür dünyasının en üretken temsilcilerinin de aralarında bulunduğu 220 Ermeni aydın gözaltına alındılar.

Önce merkez cezaevi olarak kullanılan Mehterhane'ye, ertesi gün Sarayburnu'na götürülerek gemiyle Haydarpaşa tren istasyonuna götürüldüler. Oradan da Anadolu'ya doğru yola çıkarıldılar.

Bir grup Ayaş'a, bir grup Çankırı'ya götürüldü. Ayaş'a götürülen 70 kişiden 58'i, Çankırı'ya götürülen 150 kişiden 81'i öldürüldü.

Ardından dönemin yöneticileri olan İttihat ve Terakki Partisi ve Teşkilat-ı Mahsusa aracılığı ile Anadolu'daki Ermeni varlığına, tüm tarihsel, ekonomik ve sosyal dokusuyla birlikte son verildi. Ermenilerin mallarına, mülklerine, paralarına, hatıralarına, tarihlerine el konuldu. Bir uygarlık, binlerce yıllık anayurdundan silinip yok edildi.

Soykırım suçu nasıl tanımlanıyor?

1948 tarihli Birleşmiş Milletler "Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi"nin ikinci maddesi, soykırım suçunu şöyle tanımlıyor:

- Gruba mensup olanların öldürülmesi,
- Grubun mensuplarına ciddi surette bedensel veya zihinsel zarar verilmesi,
- Grubun bütünüyle veya kısmen fiziksel varlığını ortadan kaldıracağı hesaplanarak, yaşam şartlarını kasten değiştirmek,
- Grup içinde, doğumları engellemek amacıyla tedbirler almak,
- Gruban mensup çocukları zorla bir başka gruba nakletmek.

Söz konusu madde, bu koşullardan herhangi birinin gerçekleşmiş olmasını, yapılanın soykırım olarak tanımlanması için yeterli sayıyor.

kaynak: ajanslar

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
Orhan YILMAZ
28 Nisan 2011 Perşembe 21:45
önce insan 2
Kin besleyeceksen dağdan inen teröristi ellerinde karanfillerle karşılayan bürokratlara, ayaklarına mahkeme kuran devlet görevlilerine besle. Kanunu yasayı bir tabak çorbaya satanlara besle, Karanlıkta yaşarım, karanlık beyinlerle uğraşıyor, karanlıkların kiniyle besleniyorum. Mehmet bey bir öğretmen sevgi doludur. Öğretmen kin beslemez. Onun için adınla yaz dedim. Yine de adını kullan. Kinle beslenen daima nefret kusar. neyse kal sağlıcakla.
188.38.246.46
Orhan YILMAZ
28 Nisan 2011 Perşembe 21:35
önce insan
Duvarımda bir saz var. 26 senedir hep yaşadığım mekanların en güzel yerine astım. Doğuda PKK tarafından şehit edilen bir arkadaşımın sazı.B aktıkça PKK nın sinsiliğini kalleşliğini unutmayım diye hep gözümün önünde durur. PKK yüzünden ne ermeni ne rum ne de kürde ne de insana kinim nefretim yoktur. Suç daima işleyene hastır. Amcanın oğlu şehit olmuş mekanı cennet olsun. Bu ulusta mutlaka ya akrabası arkadaşı ya da mahallesinin çocuğunu PKK ya şehit vermeyen pek yoktur. ateş daima düşen yeri yakar.
188.38.246.46
öğretmen
28 Nisan 2011 Perşembe 13:02
mehmet demir
kardeşim ALLAH rahmet eylesin bez deyip atamam senin üstündekilerde bez çıkarıp dışarda gezebiliyomusun hayır bu bayrak benim namusum seni bilemem benim için TÜRK IRKI en üst ırktır sen de ermeniyi savunursun bunu ben bilemem sana karışamam ama sen de benim fikrime karışamazsın ve eleştiremezsin doğuda seni korumak için de ben şehit verdim hem de çatışmada senin savunduğun ermeni gibi şakalaşırken değil isme gelince bu kadar merak ediyosan ismim mehmet demir peki sen kimsin orhan yılmaz nerde çalışıyosun?
78.167.208.163
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim