• BIST 102.712
  • Altın 198,846
  • Dolar 4,7710
  • Euro 5,5903
  • Ankara : 28 °C
  • İstanbul : 25 °C
  • İzmir : 27 °C
  • Çankırı : 26 °C
  • Antalya : 28 °C
  • Eskişehir : 25 °C

Suriye sınırında hayalet kapılar

Suriye sınırında hayalet kapılar
CHP Hatay Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının bilgisiyle sınıra yakın karayolları ile Suriye’nin yakın karayolları arasında yeni bağlantılar yapılarak başka sınır kapılarının açıldığını söyledi.

Gayrıresmi olarak açılan üç kapının kendisi tarafından tespit edildiğini (Bükülmez, Karbeyaz, Güveççi) belirten Ediboğlu, bu kapıların denetlenmediğini ifade etti. Söz konusu kapıların sayısının 30’a yakın olduğunu belirten Ediboğlu, “Gümrük Bakanı açıklasın. Yalanlarsa elimde görüntüleri var yayınlarım. Ben üçünü söylüyorum üçü de karakolumuzun hemen yanında. İnanılmaz bir hareketlilik var. Gece gündüz araç trafiği var. Kimse MİT TIR’larının aşırı korunması sonrası müdahale etmeye artık cesaret edemiyor. Kim ne taşındığını bilmiyor. Bakanlık buralardan ne gelip gidiyor açıklasın. Bunlar gayrıresmi kapılar” dedi.

BAKAN AÇIKLASIN
Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli’nin Yayladağı ve Cilvegözü sınır kapıları dışında son dört yılda açılan sınır kapılarını açıklaması gerektiğini söyleyen Ediboğlu, bu gümrük kapılarının güvenliği ve denetimine dikkat çekti. Ediboğlu, özellikle Suriyeli muhaliflerin denetimindeki bu kapılardan her türlü yasadışı iş ve kaçakçılık yapıldığı iddialarını dile getirdi. Ediboğlu, şunları söyledi:

“Bölgedeki savaşlar çok uzun sürecek. Bu savaşların çok uzun sürmesi için bölgede savaşan muhaliflere lojistik desteğin, silahın aralıksız gitmesi lazım. Bu kavgalar Türkiye’nin sınır bölgesinde devam ediyor. Bu da sınırlarımızdan lojistik desteğin sürekli olarak bölgeye gittiğini gösteriyor. Ancak başta ABD olmak üzere batılı ülkeler kendi istedikleri gruplara örneğin ÖSO’ya yardım edilmesini istiyor. Radikal muhaliflere (El Nusra, IŞİD gibi) veya cihatçı gruplara yardım gitsin istemiyor. Kendi kontrollerindeki ılımlı muhaliflere yardım edilmesini istiyor. Ama Türkiye öyle yapmıyor. Türkiye hepsine yardım etmek istiyor. ABD ve koalisyon ülkeleri Türkiye’yi sıkıştırmak için sınır kapılarımızı kontrol etmeye başladı. Türkiye’ye güvenmiyorlar. Lojistik desteğin istemedikleri gruplara gitmesini engelliyorlar. Dolayısıyla sınır kapılarımızı rahat kullanamaz olduk. Suriye’nin Türkiye’ye yakın köyleri arasında yollar asfaltlandı ve birleştirildi. Oralarda kapılar oluşturuldu. Her tür araç gidiyor.

KİMSE MÜDAHALE EDEMİYOR
Ben bu kapılardan üçünü biliyorum. Bükülmez, Karbeyaz, Güveççi. Üçü de karakolumuzun hemen yanında ve bu gidiş gelişler askerimizin, jandarmanın gözünün önünde oluyor. İnanılmaz bir hareketlilik var. Gece gündüz araç trafiği var. Kimse artık MİT TIR’larının aşırı korunmasından sonra müdahale etmeye cesaret edemiyor. Kimse ne taşınıyor bilmiyor. Çok rahat bir şekilde karşıya gidip gelebiliyorsunuz. Ben merak ediyorum kaç tane kapı var. Ne gelip gidiyor, kim çıkıp giriyor açıklasınlar.”

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim