• BIST 102.096
  • Altın 190,194
  • Dolar 4,5930
  • Euro 5,3979
  • Ankara : 26 °C
  • İstanbul : 24 °C
  • İzmir : 29 °C
  • Çankırı : 24 °C
  • Antalya : 28 °C
  • Eskişehir : 25 °C

Tam Firavun işi: 'Sırdaş Polis' uygulaması geliyor

Tam Firavun işi: Sırdaş Polis uygulaması geliyor
Her mahalleye yazılı ve sesli ihbar kutuları...
Emniyet Genel Müdürlüğü, suçla mücadeleyi daha etkin kılmak amacıyla "Sırdaş Polis İhbar Noktası Projesi" başlatıyor. Uygun görülen sokak, mahallelere yazılı ve aynı zamanda sesli ihbar kutuları yerleştirilecek. Yapılan ihbarlar ise gizli kalacak. Asayiş Dairesi Başkanlığı'nın uygulamasıyla vatandaşın polise olan ihbarlarının arttırılması ve ihbar sistemine işlerlik kazandırılması amaçlanıyor.
 
Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi Başkanlığı, yeni bir proje geliştirdi ve "Sırdaş Polis İhbar Noktası Projesi" başlattı. Proje ile vatandaşın polise olan ihbarlarının arttırılması ve ihbar sistemine işlerlik kazandırılması amaçlanıyor. Bu kapsamda, uygun görülen sokak, mahallelere yazılı ve aynı zamanda sesli ihbar kutuları yerleştirilmesi düşünülüyor.
 
Mahalle aralarına yerleştirilecek bu sistem sayesinde, bir suç işlendiğinde, insanlar 'kimliğim tespit edilir mi?' endişesi yaşamayacak. Bu sistem ile ister yazılı olarak, isterse de sesli olarak bu kutulara ihbarda bulunabilecek. Bu kutulara yapılan ihbarlar ise kesinlikle gizli kalacak. Projenin kısa bir zaman diliminde başlatılması hedefleniyor.
 
Asayiş Dairesi Başkanlığı, projenin gerekçelerini şöyle özetliyor: "Bazı kimseler, sırf kendilerine zarar vermiyorlar diye suç işleyen kimselere engel olmazlar, seslerini dahi çıkarmazlar. İnsanların tanık olduğu yanlışları görmezden gelerek 'adam sendecilik' yapması, zamanla toplumsal açıdan büyük sıkıntıların doğmasına neden olur. Bir kimse bir hırsızlığa şahit olduğunda 'Benim evim değil' diyerek duyarsızlık gösterdiğinde, bir sonraki mağdurun kendisi olmayacağını garanti edemez. Bu nedenle karşılaştığımız suçları emniyet birimlerine bildirmek büyük önem taşımaktadır. İnsanlar bir suç ile ilgili e-mail, mektup veya faks yoluyla ihbarda bulunmak istediğinde kimliğinin tespit edileceği ve bundan zarar göreceği endişesini taşıyabilmekte, bizzat polis birimlerine giderek ihbarda bulunmak istediğinde ise bürokratik işlemlerin uzamasından dolayı tereddüt edebilmektedir."
 
PROJE TAM ANLAMIYLA 'FİRAVUN' İŞİ!
Emniyet Genel Müdürlüğü'nün uygulamaya koyacağı yeni proje sosyal medyada büyük eleştiriler aldı. Twitter'de yer alan bazı düşünceler şöyle:
 
İsmet Akkoyunlu
Sistem kendini mahallelerdeki jurnalcilerle koruyacak. Bakınız; 'Sırdaş polis ihbar noktası projesi'
 
Faruk Arhan
"Sırdaş polis" nedir? Devletin işi gücü karaktersizlik
 
Polisten sırdaş, faşistten kardaş olmaz :)
 
Mordem
'Sırdaş Polis İhbar Noktası Projesi' demek akpliler ihbar edicek polis fişleyecek
 
Zinos n
Ne korktun be, seni seçen halktan ne korktun be! 'Sırdaş Polis' suçla mücadele için geliyor
 
Şengül Hablemitoğlu
Sırdaş Polis projesi, tam firavun işi... Şeytanın aklına gelmez komşunu ihbar et polis sırdaşın var...
 
ali
Sırdaş Polis projesi geliyormuş.. "komşunu ihbar et bonusu kap".. Lan bu kadar iftiracı bu kadar sorunlu bi toplumda bu neyin adaleti.
 
Önder Öner
Emniyet, muhbirliği resmileştirecek 'Sırdaş Polis İhbar Noktası Projesi' başlatıyor.
 
Emre
Sırdaş polis projesi ne demek 900 lü hatlar gibi mi olacak? "İki kisinin bildiği sır değildir" değil miydi. :-)
 
Mehmet Ordu
Emniyet Genel Müdürlüğü 'Sırdaş Polis Projesi' adında bir uygulama başlatacakmış. Bu kadarı yetmez; 'Düşünce Polisliği' uygulaması isteriz.
 
Rygard Battlehammer
Sırdaş polis kampanyasını değişik biçimde destekleyebiliriz. Benim aklımda polisin sırlarımızı paylaşmaması için çok iyi bir yol var mesela.
 
Lütfü Türkkan
İhbarcılara hizmet verecek olan sırdaş polis uygulaması, eski komünist ülkelerde çok revaçta bir uygulamaydı.

 

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim