• BIST 98.455
  • Altın 220,350
  • Dolar 5,3394
  • Euro 6,0749
  • Ankara : 0 °C
  • İstanbul : 8 °C
  • İzmir : 9 °C
  • Çankırı : -4 °C
  • Antalya : 9 °C
  • Eskişehir : 2 °C

Tarım Bakanı'nın istifası

Ömer Lütfi KANBUROĞLU

Türkiye’de uzun çok uzun zamandır kırmızı et sektöründe korkunç fahiş fiyatlar söz konusu. Vatandaş kırmızı et alamaz hale geldi. Marketlerin kırmızı et reyonları bile ufaldı, gittikçe küçüldü; çünkü satış yok.

Hükümetin uzun süredir devam eden bu krize karşı canlı hayvan ithalatını serbest bırakması soruna herhangi bir çözüm olmadığı gibi spekülatörlere gün doğdu. Yurtdışından kilosu on liraya gelen hayvan tüketiciye gene pahalı intikal ediyor.

Bu konuda gazetelere ilan vererek yanlış yapıldığını yazarak hükümeti uyarma yoluna giden Türkiye’nin en büyük kırmızı et üreticisi Banvit geçen gün üretimini durdurdu. Sebebi basit “yurtdışından 10 liraya almak varken 16 liraya niye maledeyim” diyor, haklı. Şu anda kombinalarında 20 bin civarında büyükbaş hayvan var, ihtiyaca binaen kesim yapıp kullanacak. Sonra da ithal edecek.

Ne güzel değil mi?

Hâlâ Türkiye kalkınıyor diyenin aklından zoru vardır.

Et, gıda zincirinin en önemli parçasıdır, ABD’de kalitesine göre 2 ile 8 dolar arasında satılan et Türkiye’de 15 dolar ile 35 dolar arasında satılıyor.

Sayın Başbakan aylar önce “emir buyurmuşlardı” et fiyatları düşecekti. Tarım Bakanı'nın bulduğu çözüm hemen et ithal etmek oldu. Oysa aynı bakan Başbakan “emir buyurmadan” önce ithalata şiddetle karşı olduğunu, et fiyatlarını ithalat lobisinin bilerek yükselttiğini, sırf et ithalatını serbest bıraktırmak için baskı yaptıklarını söylüyordu.

Netice ne oldu?

Et fiyatları hala yüksek, iç piyasada zaten ayakta zor duran üretici battı. Küçük besicilerin de artık hayvanını ederi ile satması mümkün değil.

Bütün bu tablo karşısında Tarım Bakanı'nın vakit geçirmeden istifa etmesi gerekmez mi?

Sayın Başbakan’ın kendisini kabineden atmasını mı bekliyor?

Yoksa suçlu değil de sadece kendisine söyleneni mi yapıyor?

Bu yazı toplam 760 defa okunmuştur.
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
Hüseyin Akçam
12 Ocak 2011 Çarşamba 15:20
Parasızlıktan Kırmızı Ete Hasret Kaldık
Güzel Türkiyemizde hayvancılık sektörünü bu duruma yapılan yanlış politik uygulamalar ve kararlar getirmiştir. Büyük besi kombinelerinin kapatılmasının nedeni de büyük ve küçükbaş hayvan sayımızın yetersizliği değildir, asıl sebep halkın alım gücünün düşmesi sonucunda kırmızı eti evlerine sokamamaları ve sadece kasap vitrinlerinde seyrederek kırmızı ete hasret bırakılmalarıdır. Kırmızı Et halkımız için lüks duruma düşürülmüştür.
85.110.136.176
Murat Kozlu
12 Ocak 2011 Çarşamba 10:57
Bugün de Koç Holding kapattı.
Bugün de Koç Holding besi çiftliğini ve kombinasını kapattığını açıkladı. İşte ülkemizde hayvancılığın geldiği nokta. Tarım Bakanı derhal istifa etmeli.
85.99.32.188
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05333732940 | Haber Yazılımı: CM Bilişim