• BIST 103.235
  • Altın 197,827
  • Dolar 4,7171
  • Euro 5,5018
  • Ankara : 17 °C
  • İstanbul : 23 °C
  • İzmir : 26 °C
  • Çankırı : 17 °C
  • Antalya : 24 °C
  • Eskişehir : 17 °C

Tek kişilik vurgun!

Tek kişilik vurgun!
Takvim gazetesinin haberine göre Kemik İliği Bankasndaki hırsızlık sınırları aşarken milyonlarca dolarlık vurgun gerçekleşti.

Kemik İliği Bankası'ndaki hırsızlık, sınırları aştı. Kurumu boşaltan Doç. Dr. Ali Sarper Diler, 36 bin 600 kişinin genetik bilgilerini küresel çeteye milyonlarca dolara sattı! Kanser hastalarına şifa olabilecek 5 bin ilik vericisinin bilgilerini de ortadan kaldırdı!

Türkiye bir kez daha TAKVİM'in haberi ile çalkalandı. İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Kemik İliği Bankası'ndaki hırsızlığı manşetine çıkaran TAKVİM, küresel bir organizasyonun sinsi planını deşifre etti. Suçlamaların odağındaki isim ise bir zamanlar Kemik İliği Bankası'nın genel koordinatörü olarak görev yapan Doç. Dr. Ali Sarper Diler'di. Doç. Dr. Diler, 2008 yılında, Kemik İliği Bankası'nda bulunan 30 bin donörün kayıtlarını çalmakla suçlanıyordu.

PAZAR KURDU!
İddiaya göre Diler, çaldığı kayıtlarla "KÖK-DER" adını verdiği bir dernek kurmuştu. Ancak bu hırsızlık nedeniyle kan kanseri, talasemi gibi hastalara uygun ilik bulunabilmesi için karşılaştırma yapılamamış ve tam 12 kişi hayatını kaybetmişti.

İşte TAKVİM'in ortaya çıkarttığı bu skandal, sınırları aştı. 36 bin 600 ilik vericisinin genetik bilgilerini çalan Doç. Dr. Ali Sarper Diler'in, küresel bir çeteyle birlikte hareket ettiği kaydedildi. İddiaya göre Diler ve ekibi, 36 bin 600 ilik vericisinin genetik bilgisini çaldı ve bu bilgileri milyon dolarlar karşılığında söz konusu kemik iliği merkezlerine sattı. Bu vahim iddia Kemik İliği Bankası'nın eski başkanı Prof. Dr. Mahmut Çarin'den geldi.

SERVET DEĞERİNDE
Dr. Diler'in kendisini de kandırdığını belirten Prof. Çarin, "İlik Bankası'nı kurduğumuzda bu kişi bizi kandırarak tüm hasta bilgilerini almış. Sonra da söz konusu bilgileri, yurt içinde ve dışında bulunan ilik merkezleri ile paylaşmış.

Gerçekler birer birer ortaya çıkıyor. Ancak bundan en çok hastalarım zarar gördü ve görüyor. Resmi olarak Sosyal Güvenlik Kurumu, yurt içinden gelen iliklere 15 bin dolar, yurt dışından olanlara da 25 bin dolar ödüyor. 36 bin 600 verici, yaklaşık 915 milyon dolar eder" dedi.

5 BİN VERİCİNİN BİLGİLERİ KAYIP
Tüm bu iddiaların ortasındaki isim olan Doç. Dr. Ali Sarper Diler'le ilgili davanın duruşması ise dün İstanbul Çağlayan'da görüldü. Duruşmada, Çiğdem Kekik'in söyledikleri dikkat çekiciydi: "İstanbul Tıbbi Biyoloji'de görevliydim.

İlik Bankası'dan gelen istekler doğrultusunda inceleme yapıp sonuçları belge olarak veriyorduk. Onlar bu verileri bilgisayara giriyordu. Ama verdiğimiz 5 bin gönüllünün adres bilgileri ve telefon numaraları kayıptı."

PARA KARŞILIĞI İŞLEM YAPILDI
Yine Doç. Dr. Ali Sarper Diler ve ekibinden şikayetçi olan Çapa Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Profesör Doktor Filiz Aydın'ın mahkemede söyledikleri, olaya inanılmaz bir başka boyut kattı.

Profesör Aydın ifadesinde, Doç. Dr. Ali Sarper Diler'in yetkisi olmadığı halde, hangi hastaya ait olduğu belli olmayan paraları aldığını tespit ettiklerini söyledi. Prof. Yıldız, bu konuda hazırlanan tutanağı da daha önce mahkemeye verdiklerini belirtti. Yıldız'ın bu açıklaması ile Doç. Dr. Diler ve ekibinin hastaların bilgilerini para karşılığı sattığı daha net olarak ortaya çıktı.

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim