• BIST 103.235
  • Altın 197,827
  • Dolar 4,7171
  • Euro 5,5018
  • Ankara : 18 °C
  • İstanbul : 25 °C
  • İzmir : 28 °C
  • Çankırı : 23 °C
  • Antalya : 25 °C
  • Eskişehir : 21 °C

TİB kapatılırsa konuşmalar da sıfırlanacak

TİB kapatılırsa konuşmalar da sıfırlanacak
Telefon dinleme merkezi olarak bilinen TİB’in, MİT’e bağlanmasının arkasından, 17 ve 25 Aralık yolsuzluk operasyonlarının dinleme kayıtlarının silinmesi çıktı.

Telefon dinleme üssü olarak bilinen TİB’in MİT’e bağlanmasına yönelik operasyonun perde arkası netleşti. Buna göre, söz konusu operasyon ile birlikte, 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonlarının dinleme kayıtlarının da sıfırlanması söz konusu olacak.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) MİT’e devredilmesi işlemi, 17 Aralık yolsuzluk operasyonu sonrasında gündeme geldi. 30 Mart yerel seçimleri öncesinde Başbakan Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen meşhur sıfırlama görüşmesi, kamuoyunda uzun süre tartışma konusu olmuştu. İlk etapta konuşma yalanlanmıştı. Ancak TİB’in kayıtlarında yer alan HTS bilgileri, dinleme loğları Erdoğan’ın oğlu ve kızı ile yaptığı görüşmelerin doğru olduğunu kanıtlamıştı. HTS kayıtlarının ortaya çıkmasının ardından ise TİB’teki görüşme kayıtlarının silinmesi gündeme geldi.

Hadi Salihoğlu’nun Başsavcı olmasından sonra İstanbul Başsavcılığı, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bir yazı yazarak 17 ve 25 Aralık soruşturmalarıyla ilgili 15 Aralık 2013 tarihi ve sonrasındaki telefon dinleme-izleme, sinyal bilgileri (HTS) kayıtlarını yok etme talimatı verdi. İstanbul Emniyeti bu talimat doğrultusunda yasal olarak yapılan tüm bu dinlemeleri ve bilgilerini sildi. Silme işleminin ardından tüm tapeler yok oldu.

HTS KAYITLARI İSE DURUYOR
Tapeler silme işlemi ile birlikte ortadan kayboldu. Ancak HTS kayıtları halen TİB’te bulunuyor. TİB’in, kayıtları özel bir sistemle korunduğu için hiçbir işlem yapılamıyor. Yani HTS kayıtları silinemiyor. TİB’deki yetkilerin MİT’e devredilmesi ile birlikte, HTS kayıtlarının da silinmesi için uygun ortam hazırlanmış olacak. Yani, TİB’in MİT’e devredilmesi ilk etapta, 17 ve 25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarının ses kayıtlarının da sıfırlanması için ortam hazırlayacak. Yine bu çevrede yapılan ve mahkeme kararı olmayan dinleme işlemlerinin de silinmesine imkan sağlanacak.

İNTERNET DE MİT KONTROLÜNE GİRİYOR
TİB’in telefon dinlemeleri dışında en önemli yetkisi ise internet sitelerine erişimin engellenmesiyle ilgili. Mahkemeler tarafından verilen erişimin engellenmesi kararını TİB uyguluyor. Meclis’ten önceki ay geçen yasayla birlikte TİB, acil gördüğü durumlarda erişimi engellemeyi kendi başına da uygulayabiliyor. TİB’in kapatılmasıyla birlikte bu yetkilerin tamamı MİT’e geçirilecek. TİB, kişilerin internette yaptıkları gezintiler ve verileri MİT, Emniyet gibi güvenlik birimleri talep ettiği takdirde mahkeme kararı istiyordu. Mahkeme kararının katalog suçlara uygunluğunu kontrol eden TİB, güvenlik birimlerine sadece suça ilişkin kişisel internet verilerini iletiyordu. Bu yetki MİT’e geçtiğinde MİT kendi bünyesi içinde mahkeme kararı olmadan tüm kişisel verileri izleyip depolayabilecek.

EMNİYET VE JANDARMA MİT'E BAĞLANIYOR 
TİB’de yasadışı dinleme yapıldığına ilişkin iddialar üzerine Gölbaşı Cumhuriyet Savcılığı aylardır TİB’in arşivini inceliyor. Ancak TİB’de herhangi bir yasadışı dinlemeye ilişkin cihaz ya da delil bulunamadı. TİB’deki cihazlar yasal olarak dinleme için uç açan, ancak kendi dinleme yapamayan cihazlardan oluşuyor. Dinlemeyi MİT-Emniyet-Jandarma yapıyor. Konunun bir diğer boyutu ise birbirinden bağımsız olmak üzere yapılandırılmış Emniyet, Jandarma ve MİT arasındaki dengelerin değişecek olması. Dinlemelere izin verme yetkisi MİT’e geçeceğinden, Emniyet ve Jandarma dinleme konusunda fiilen MİT’e bağlanacak. MİT izin verdiği takdirde bu iki kurum dinleme yapabilecek. MİT’in karıştığı suçları diğer iki güvenlik kurumunun tespit etmesi fiilen mümkün olmayacak. MİT, önemli soruşturmaları dinleme izinleri aşamasında öğrenecek. (TARAF/Hüseyin Özay)

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
RÜŞTÜ EROĞLU
26 Temmuz 2014 Cumartesi 18:39
18:39
Tüm kamuda işe girişlerde cemaat ya da AK PARTİ nin birinci HALKASINA DAHİL OLMAYANLAR DİSKALİFİYE EDİLDİ, HAKLARI GASP EDİLDİ, İSTİKBALLERİ KARARTILDI. Aslan gibi donanımlı, yabancı dil bilen, branşında süper çocuklarımız ADRESE TESLİM İHALELER GİBİ ADRESE TESLİM ŞARTLAR İLERİ SÜRÜLEREK BOZUK PARA GİBİ HARCANDI. Kerkük Türklerinin bir atasözü var; BAŞIMI URAN CELLAT KEŞKE BİR MERT OLAYDI ...diye.Evet kardeşlerim bu ülkeyi kafir ülkesi yani DAR ÜL HARP SAYIP, İslam beldesi yani DAR ÜL İSLAM saymayan bu sözümona islamcı!!! taife türlü münafıklıklarla BEYTÜL MALA SALDIRIP, ÇALIP ÇIRPTIKLARINI GANİMET KABUL EDİP KARUN GİBİ ZENGİN OLDULAR. Zift zehir olsun. Muhterem NUMAN KURTULMUŞ efendide HAS PARTİDEYKEN BİZ ONLAR GİBİ; KARUNLAŞMAYACAĞIZ, FİRAVUNLAŞMAYACAĞIZ, BELAMLAŞMAYACAĞIZ (DİN İLE ALDATMAYACAĞIZ DİYORDU) Eeeee şimdi ne oldu bilek güreşine tutuştular,azgınlıkla, hırsla, dünya malı istiflemekle, inançları dibine kadar sömürerek bidatlere yol açmakla sonuçta birbirinden torbalarının dibini dökerek rezil rüsvay oldular. Ahlak ve fazilet timsali olan kardeşlerimizi istisna tutarak diyoruzki; reformist, islam, ılımlı islam amerikan islamı, sulandırılmış islamın şerrinden cümle ümmeti MUHAMMED'İ KORU ALLAHIM.
78.162.18.212
Şaban Kalın
25 Temmuz 2014 Cuma 18:48
18:48
Cemaatle 12 yıl beraberdiniz. Beraber yürüdünüz bu yollarda,beraber ıslandınız yağan yağmurda. Taaaki cemaat emniyet, yargı, istihbarat, hatta askeriyede de ayakları yer tutunca, özellikle de KARUN GİBİ MİLYAR DOLARLARA HÜKMEDİNCE, PENTAGON'DA SAM AMCA KULLANIM SÜRESİ YANİ MİADI DOLANLARLA İLGİLİ DÜĞMEYE BASTI. ABD de UTAH eyaleti merkezli operasyonlar başladı. Da 4 dene bakan 3 dene evladı da suçsuz değildi hani!!! Ateş olmayan yerden duman çıkmazdı. Bizimkiler önce afalladılar,sonra toparlanıp bu garip milletin bizim müslümanlar diye herşeyine inandığını hatırlayıp karşı atağa geçtiler.Tek elden menfaat dağıtımının, tevziin olduğu bir sistemde rantiyeciler,menfaatçiler,iş aş peşinde olan fakrü zaruret halindeki geniş kitleler inanmasalar da inanmış gibi yapıp Paralel saldırılarına padişahım çok yaşa diye alkış tuttular.O gün bugündür Tayyip ağam hayır mübarek günde bozuk plak gibi aynı şeyleri söylüyor.Öyle ileri gidiyor ki EKMELEDDİN İHSANOĞLU GİBİ KADİM BİR DOSTUNU, İMAN, İLİM, DİPLOMASİ, VAKAR SAHİBİ BİR KARDEŞİNİ DAHİ İFTİRALARA KARALAMALARA MARUZ BIRAKIYOR.Eğer cumhurbaşkanlığı seçimi 2.tura kalırsa KANDİL, İMRALI YANİ APO VE HDP İLE ANLAŞTI; bu yüzden Hatip Dicleyi, pkk lı KCK itlerini serbest bıraktı, pkk güneydoğuda asayiş, haraç, vergi timleri kurarak alan hakimiyeti elde etti,asker kışlasına polis karakola hapsedildi, SIRRI SÜREYYA ÖNDER YOLDAŞ GEÇENLERDE Diyarbakır mitinginde seneye önderimiz APO BU MEYDANDA SİZE HİTAP EDECEK DEDİ. TORBA YASAYLA pkk lılara haklar tanıdı. Seçimde Selahattin Demirtaş 2.turda adaylıktan çekilmesede tabanı serbest bırakacak Tayyip beyi destekleyecek,karşılığında ÖZERK YANİ BAĞIMSIZ KÜRDİSTAN'A KAVUŞACAKLAR.Burak erdoğan 75 trilyona aldığı gemiyle İsrail limanına Kürdistan petrolünü taşırken,TOKİ den sorumlu eski bakan LAZOĞLU ERDOĞAN BAYRAKTAR KARDEŞ TE 42 TRİLYONA ARAZİ KAPATTI. Tıpkı MARMARAY yapılmadan önce arazi kapattığı gibi.SİYASET VE TİCARETTE İLERLEYEN F.G CEMAATİ TAYYİP BEYLE BİLEK GÜREŞİNDE VE ABD YE YAKINLIKTA HÜKÜMETLE YARIŞIYOR.ILIMLI İSLAM VE DİNLERARASI DİYALOGLA İSLAM COĞRAFYASI PARÇALANIRKEN; FARKLILIKLAR ZENGİNLİĞİMİZDİR, ÇOK KÜLTÜRLÜLÜK ÖYLEDİR,FARKLILIKLARIMIZI ÖNE ÇIKARALIM DİYEN MUHTEREM BÜYÜKLERİMİZ Türkiyemizin, LİKYA,KLİKYA, İYONYA, BİZANS, RUM PONTUS, ALEVİSTAN, LAZİSTAN, KÜRDİSTAN, ANADOLU CUMHURİYETİ DİYE 9 A BÖLÜNMESİNDE HANGİ ROLÜ OYNAMAKTALAR.
78.162.3.207
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim