• BIST 103.328
  • Altın 193,733
  • Dolar 4,6527
  • Euro 5,4829
  • Ankara : 13 °C
  • İstanbul : 19 °C
  • İzmir : 18 °C
  • Çankırı : 10 °C
  • Antalya : 23 °C
  • Eskişehir : 11 °C

TOMA suyuna ne katılıyor?

TOMA suyuna ne katılıyor?
Polislerin TOMA'lara yaptığı katkı kimyasal içeriği...
Dün başlayan müdahalelerde tazyikli su sıkılanların ciltlerinde ortaya çıkan kırmızılık müthiş bir iddiaya yolaçtı. Taksim'de Milliyet Fotoğraf Servisi Müdürü Yurttaş Tümer'in çektiği bir fotoğrafta polislerin TOMA'ların içine döktüğü mavi bidonların üzerinde gaz solüsyonu yazarken, İstanbul Tabip Odası Başkanı da sudaki kimyasal içeriğin şiddetli reaksiyona sebep olduğunu açıkladı.
 
İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu TOMA'dan sıkılan suyun kimyasal içeriğinin şiddetli reaksiyona sebep olduğunu öne sürdü. Polisin göstericileri dağıtmak için kullandığı tazyikli suyun çok sayıda kişinin derisini yaktığı iddia ediliyor.
 
Polis dün geceden beri Gezi Parkı'na tekrar girmek için uğraşanları biber gazı, gaz bombası ve TOMA'lardan tazyikli su sıkarak uzaklaştırmaya çalışıyor. Bu sırada sosyal medyada dolaşan ve tazyikli suya maruz kalan vatandaşların fotoğraflarında vücutlarında kabarcıklar olduğu görüldü.
 
İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu dün gece görülen vakalarla ilgili şunları söyledi:
 
"Alerjik reaksiyon olduğu açık, daha öncekilerden farklı olarak suyun temas ettiği yüzeylerde alerjik reaksiyon oluşuyor. Dün akşam onlarca kişi tespit ettiğimiz suya maruz kaldıklarında en az 2 saat süren bir alerjik reaksiyona maruz kaldılar yanık hissi veren ve elbiseleri çıkarmadıkları sürece süren bir etkisi var. İki saat sonra sonlanıyor. Bunu şu anda bizim tespit etmemiz mümkün değil."
 
bm1g9k5cmaa8cal.jpg
 
OC VE CS GAZI BÖYLE ETKİ EDİYOR
Emniyet Müdürlüğü'nün Türk Tabipler Birliği'ne yaptığı açıklamaya göre eylemlerde OC ve CS gazı kullanılıyor. Peki bu gazlar solunum sistemi, kardiyovasküler sistem, göz, deri üstünde ne gibi etkilere sahip.
 
OC (OLEORESİNCAPSİCUM BİBER GAZI) VE CS (CHLOROBENZYLİDENEMALONONİTRİLE)’NİN
SAĞLIK ÜSTÜNDEKİ ETKİLERİ NELERDİR?
Solunum sistemi üstünde: CS’e bağlı olarak burun akıntısı, hapşırma, öksürme, nefes darlığı, akciğer ödemi, tüm gazlara bağlı farenjit, trakeit, astım atağı,
 
Kardiyovasküler sistem üstünde: CS’e bağlı hipertansiyon, tüm gazlara bağlı kalp yetmezliği, beyin kanaması,
 
Göz üstünde: OC’ye bağlı göz yaşarması, yanma, ağrı, kornea ödemi, göz ülserleri,
 
Deri üstünde: CS’e bağlı kızarıklık, şişlik, yanma, bül (deride kabarcık), tüm gazlara bağlı cilt hastalığı olanların bulgularının ağırlaşması,
 
Sindirim sistemi üstünde: CS’e bağlı tükrük artışı, karaciğer hasarı, tüm gazlara bağlı yutkunma güçlüğü, ağrılı yutkunma,
 
Sinir sistemi üstünde: Tüm gazlara bağlı ajitasyon, anksiyete, histerik reaksiyon, panik atak gibi etkileri var.
 
bm5pv7vccaafwcu.jpg
 
jenixbibergazi-sozcu-resim-06.jpg

 

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
Hakka Tapan
16 Haziran 2013 Pazar 20:11
Ara
Jenix markay
184.105.146.14
Hakkı Yal
16 Haziran 2013 Pazar 19:45
Gezi
Şu an itibari ile artık teröristten bir farkları yoktur. hiç bir kimse millete mal olmuş bir yeri kendi ideolojik düşünceleri için kullanamaz. O yüzden bir an önce bitirmeliler.
85.110.115.65
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim