• BIST 104.885
  • Altın 193,715
  • Dolar 4,6399
  • Euro 5,4300
  • Ankara : 22 °C
  • İstanbul : 21 °C
  • İzmir : 24 °C
  • Çankırı : 22 °C
  • Antalya : 26 °C
  • Eskişehir : 19 °C

YARSAV ve Yargıçlar Sendikası: Adalet Bakanı görevden çekilmeli

YARSAV ve Yargıçlar Sendikası: Adalet Bakanı görevden çekilmeli
YARSAV ve Yargıçlar Sendikası yaptıkları ortak yazılı açıklamada Bekir Bozdağ için "... görevden çekilmesi gerekmektedir" dedi.

Geride bıraktığımız cumartesi günü AKP Çankırı 5. Olağan İl Kongresi'ne katılan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın yeni Adalet Sarayı ziyareti ulusal gündeme oturdu. 

YARSAV ve Yargıçlar Sendikası yaptıkları ortak yazılı açıklamada Bakan Bozdağ'ın Adalet Sarayı ziyaretinde Cumhuriyet Başsavcısı Doğan Kaya'nın, ayakta Adalet Bakanı'na brifing vermesini eleştirdi ve "Adalet Bakanı'nın, tatil günü adliyeyi önünde hazır edip, oturduğu yerden ayakta bekletip Başsavcı'dan brifing alması, Adalet Bakanlığı ve HSYK Başkanlığı sıfatı ile bağdaşmamaktadır" denildi.

Yargıçlar Sendikası ve YARSAV'ın yaptığı ortak yazılı açıklama şöyle:

"31.01.2015 Cumartesi günü yapılan AKP Çankırı İl Kongresine, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin de katılmışlar, kongrenin yapıldığı Cumartesi günü adı geçen kişiler, adliye ziyaretinde de bulunmuşlardır.

Çankırı Cumhuriyet Başsavcılığı personeli ile bazı yargıç ve Cumhuriyet Savcılarının da Cumartesi günü gerçekleştirilen bu ziyaret saatlerinde tatil günü adliyede bulunmaları sağlanmış, parti il kongresinin yapıldığı bir tatil gününde Mehmet Ali Şahin'in, resmî sıfatının bulunmayıp sadece partili sıfatı ile Çankırı'da olması ve iktidar partisi milletvekilleri ile birlikte bu adliye ziyaretine katılması, Adalet Bakanı'nın da hafta sonu resmi olmayan biçimde sadece parti işi nedeniyle Çankırı'da bulunması ve zaten bunu ortaya koyar görüntüsüyle kravatsız biçimde adliyeyi ziyareti, haftasonu gerçekleşen bu ziyaret sırasında da adı geçenlerin oturdukları yerden, önlerindeki ayakta duran Çankırı Cumhuriyet Başsavcısı'ndan brifing almaları, parti işi için bulundukları Çankırı'da, adliyeyi adeta bir parti birimiymiş gibi görmeleri durumunu ortaya çıkarmış, bu tablo yargı bağımsızlığının, yargı ve yürütme ilişkilerinin ne durumda olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Evrensel kurallar uyarınca, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığını etkin kılacak güvence, kurallar ve ortamın, hem varlığı hem de bunların aksine bir görüntünün ortaya çıkmaması gerekmektedir. Ancak ülkemizde, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı konusunda hızlı bir geriye gidiş yaşanmakta olup, bu durum yargıya olan güveni de her geçen gün daha fazla azaltmaktadır.

İl kongresinin yapıldığı bir tatil gününde Çankırı'da parti işi için bulunduğu kravatsız görüntüsüyle de açıkça ortada olan Adalet Bakanı'nın, tatil günü adliyeyi önünde hazır edip, oturduğu yerden ayakta bekletip Başsavcı'dan brifing alması, Adalet Bakanlığı ve HSYK Başkanlığı sıfatı ile bağdaşmamaktadır. Bu nedenle görevden çekilmesi gerekmektedir. HSYK da, mesleki kurallarla bağdaşmayan bu konu hakkında tüm ilgililer yönünden üzerine düşeni yapmalıdır

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

YARSAV & Yargıçlar Sendikası"

 
dogankaya-cankiri-bekirbozdag-resim-02.jpg
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
Yazı İşl.Mdürü
05 Şubat 2015 Perşembe 14:23
14:23
Ne var bu fotoğrafta komik olan, ev sahibi olarak Sayın Başsavcı gerekli özeni göstermiş, bu asalet Yüce Türk Milletinin özünde vardır, bunu yapamayanlar utansın,kutluyorum kendisini.
212.175.130.20
komiksin vedat
05 Şubat 2015 Perşembe 10:54
10:54
ne yapacaktı koskoca bakanın karşısında oturarak mı verecekti. güldürme milleti vedat. bırak saçmalamayı.
5.46.46.139
Milletin kendisi
03 Şubat 2015 Salı 11:59
11:59
Bu foto karesinde bir gariplik yok. Eski Türkiye hasreti çekenler istiyorlar ki atanmışlar hala seçilmişlere tahakkümünü sürdürsün ama şükürler olsun ki o günler geride kaldı. Bu olayda garip olan kendini bu ülke ve milletin savunucusu gibi görüp milletin iradesi ile iş başına gelen seçilmişleri sindiremeyen şahsiyetlerdir. Nitekim bu fotodaki herkes milletin iradesi ile göreve gelmiş insanlardır. Nurettin ismi ile yazan şahsa Ruhi Şeker'in il Genel Meclis başkanı olduğunu ve Çankırı halkının tamamını yerelde temsil ettiğini hatırlatmak isterim.
176.219.149.46
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim