• BIST 102.258
  • Altın 190,236
  • Dolar 4,5836
  • Euro 5,3954
  • Ankara : 17 °C
  • İstanbul : 19 °C
  • İzmir : 24 °C
  • Çankırı : 14 °C
  • Antalya : 25 °C
  • Eskişehir : 15 °C

‘Yasadışı dinleme kayıtlarım Vali Coş’un elinde’

‘Yasadışı dinleme kayıtlarım Vali Coş’un elinde’
Halen Sakarya Valisi olarak görev yapan Hüseyin Avni Coş ile ilgili flaş iddia...

Adana'da yayın yapan yerel gazete Adana Medya'nın sahibi Taner Talaş, kısa bir süre öncesine kadar Adana'da görev yapan Vali Hüseyin Avni Coş'un kendisi ile alakalı yasadışı dinleme yaptırdığını iddia etti. 

‘YASADIŞI DİNLEME KAYITLARIM VALİ COŞ'UN ELİNDE' 
Son valiler kararnamesi ile Sakarya'ya atanan Vali Hüseyin Avni Coş'un, Adana'da görev yaptığı dönemde yerel Adana Medya Gazetesi sahibi Taner Talaş'ı yasadışı dinlettiği ileri sürülüyor. Bugünkü gazetesinin manşetinden haberi duyuran Taner Talaş, konuyu skandal olarak nitelendirdi. Haberde şu bilgilere yer verildi:

"Vali Hüseyin Avni Coş'un, gazetemiz imtiyaz sahibi Taner Talaş hakkında Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapmış olduğu bir şikâyet, büyük skandalı ortaya çıkarttı. Vali Coş, söz konusu şikâyet dilekçesi ekinde yasadışı olarak ele geçirildiği anlaşılan Taner Talaş'a ait telefon kayıtlarını delil diyerek savcılık dilekçesine ekledi."

"ASIL YASADIŞI DİNLEMEYİ KİMLER YAPIYOR ORTAYA ÇIKTI"
Haberde yer alan bilgilere göre Vali Coş, Taner Talaş hakkında hakaret davası açıyor. Bunun üzerine Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne ifade vermeye giden Taner Talaş burada skandalı fark ediyor. Taner Talaş, olayı şöyle anlattı:

"Coş'un avukatının şikâyet dilekçesine eklediği telefon kaydı, hiçbir mahkeme dosyasında yoktu. İmha edilmesi gereken bu kayıtların Vali Coş'un eline kim ya da kimler tarafından ulaştırıldığı ise evrakların incelenmesi neticesinde ortaya çıktı. Telefon kaydının Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü antetli bir kağıt olması da dikkatimi çekti. Vali Coş, bu kaydı KOM Şube Müdürlüğü'nden almıştı. Hiçbir mahkeme kaydında ya da resmi belgede yer almayan telefon kaydının Coş'un şikâyet dilekçesinde yer alması, Adana'da yasadışı dinlemelerin kimlerin eliyle yapıldığını da gözler önüne serdi."

"TEM ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ'NÜN BASKININDA VALİ COŞ'UN
ELİNDEKİ YASADIŞI KAYITLAR ORTAYA ÇIKTI"
Taner Talaş'ın iddiasına göre skandal bununla da bitmedi. Habere göre TEM (Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü) Taner Talaş'ı müşteki sıfatıyla Adana Emniyet Müdürlüğü'ne davet etti. Burada Vali Coş'un dilekçesinde yer alan ve yasadışı olarak ele geçirilen Taner Talaş'a ait kayıtlar; TEM Şube Müdürlüğü tarafından, Adana 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nin 15.04.2014 tarih ve 2014/698 D.İş sayılı arama kararına istinaden Adana Emniyet Müdürlüğü Fatih Polis Merkez Amirliği 2. Katında KOM Şube Müdürlüğüne bağlı olarak faaliyet gösteren Bilgi Teknolojileri ve Arşiv Büro Amirliği'nde yapılan aramalarda ele geçirildi. Taner Talaş'ın dışında başka vatandaşlara ait yasadışı yollardan ele geçirildiği anlaşılan telefon kayıtları ve görüntülerin ele geçirilmesiyle soruşturma genişledi. Suç unsuru olmayan söz konusu telefon kayıtlarının imha edilmeyip neden arşivlendiği birçok soru işaretini de beraberinde getirdi.

"DİKKATLER YİNE VALİ COŞ'A ÇEVRİLDİ"
Haberde, ele geçirilen kayıtlar arasında Vali Coş'un şikâyet dilekçesinde yer alan Taner Talaş'a ait telefon kayıtları da yer aldığı vurgulandı. Talaş, bu konuyla ilgili Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'na gerekli suç duyurusunda bulunurken, TEM Şube Müdürlüğü'nde de şikâyetçi oldu. Vali Coş'un şikâyet dilekçesine konu ettiği kayıtların TEM tarafından yapılan baskında bulunması, dikkatlerin bir kez daha eski valinin üzerine çevrilmesine yol açtı.

Taner Talaş, 17 Aralık sonrası Vali Coş'un "Beni de dinlemişler" yakınmasında bulunduğunu hatırlatarak Coş'un feryatlarının, kendi talimatlarıyla yapılan dinlemeleri örtmek amacı taşıdığı iddia etti.

"SAKALLI'NIN TEHDİTLERİ BASINDA YER ALDI"
Ayrıca Vali Coş'un Özel Kalem Müdürü Vahdettin Sakallı tarafından gazeteciler Yüksel Evsen ve Taner Talaş'ın tehdit edildiğini öne süren Talaş, Sakallı'nın "Arkamdaki dolapta gazetecilerin kayıtları var" ifadesi ile o dönemde birçok yaygın ve yerel basın organında yer aldığını hatırlattı. Taner Talaş, Sakallı hakkında şikâyette bulundu. Birçok Adanalı gazetecinin ifade vererek olayı doğruladığını kaydeden Talaş, ancak Vali Coş'un o dönem emrindeki memurun yargılanmasına izin vermediğini dile getirdi. Talaş, yasadışı dinleme iddialarıyla ilgili olarak tüm dikkatlerin Vali Coş ile birlikte dönemin Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ve KOM Şube Müdürü Halil Dağ'ın üzerine yoğunlaştığını söyledi.

KAYITLAR SEYHAN NEHRİNE Mİ ATILDI?
Adana Medya gazetesi sahibi Taner Talaş, Fatih Polis Merkezi'nde TEM Şubenin baskınıyla ele geçirilen yasadışı dinleme kayıtlarının bir örneğinin Vali Coş'un eski Özel Kalem Müdürü Vahdettin Sakallı'da olduğu, Sakallı'nın evinde arama yapılacak endişesiyle bu kayıtları iki memurla birlikte Seyhan nehrine atarak imha ettirdiğini söyledi.

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim