• BIST 103.020
  • Altın 188,764
  • Dolar 4,5693
  • Euro 5,3686
  • Ankara : 24 °C
  • İstanbul : 23 °C
  • İzmir : 29 °C
  • Çankırı : 22 °C
  • Antalya : 29 °C
  • Eskişehir : 23 °C

Zam bekleyen memura kötü haber

Zam bekleyen memura kötü haber
Memur ve memur emeklilerinin zamlı maaşları ocak ayından sonra, şubat ve marta da yetişmiyor.

2,5 milyon memur ile 1,8 milyon memur emeklisi zamlı maaşları ve üç aylık farkı ancak nisanda alabilecek. Memurun zamlı maaş alabilmesi için toplu sözleşmeye ilişkin yasa tasarısının Meclis'te kabul edilerek kanunlaşması gerekiyor. Geçtiğimiz günlerde Meclis'e sevk edilen yasa tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda ele alınıp alt komisyona gönderildi. Bu yüzden süreç uzadı ve zamlı maaşların 15 Nisan öncesine yetişmesi neredeyse imkansız hale geldi.

Halen alt komisyon görüşmeleri süren toplu sözleşme yasasının önümüzdeki günlerde Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmesine başlanacak. Daha sonra ise yasa, Genel Kurul'a gelecek. Genel Kurul'da kabul edilen yasa, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayının ardından Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek. Ancak yasanın yürürlüğe girmesi zamlı maaşlar için yeterli değil. Bu aşamadan sonra toplu sözleşme süreci başlayacak.

Zaman'ın edindiği bilgiye göre toplu sözleşme için taraflar mart ayında masaya oturacak. Toplu sözleşme görüşmeleri bir ay içinde tamamlanacak. Buna göre mart ayının ilk 15 günü hükümet ile sendika yetkilileri arasındaki toplu sözleşme görüşmeleri ile geçecek. Toplu sözleşme masasında hükümetin karşısına 2,5 milyon memuru temsilen 6 üye ve 1 başkandan oluşan toplam 7 sendikacı çıkacak. Başkan, en çok üyeye sahip Memur-Sen'in başkanı olacak. 6 üyenin 3'ünü Memur-Sen, 2'sini Kamu-Sen, 1 üyeyi de KESK belirleyecek. Hükümeti ise Çalışma Bakanlığı başkanlığında Maliye ve Kalkınma Bakanlığı ile Hazine ve Devlet Personel Başkanlığı yetkililerinden oluşacak heyet temsil edecek.

Masada anlaşma sağlanamaması halinde Kamu Görevlileri Hakem Kurulu devreye girecek. Çıkacak sonuca göre zamlı maaşlar en erken 15 Nisan'a yetişecek. Yasanın Meclis sürecinin uzaması halinde zamlı maaşların mayıs ayına kalma ihtimali de söz konusu. 2,5 milyon memur ile 1,8 milyon memur emeklisinin zamlı maaşı 1 Ocak'tan itibaren geçerli olacak. Zamlı maaşların nisan ayında ödenmesi halinde 4,5 aylık zam farkı da verilecek. Zam farkları, maaşla birlikte tek seferde ödenecek.

Etiketler: , ,
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
ARİF YÜKSEL
13 Şubat 2012 Pazartesi 18:52
Memur zammı, ağustos ayına yetişir.
Devlet Memurları va Emekli Memurlarımız, Ağustos 2012 ayından önce zam alamazlar. Toplu sözleşme görüşmeleri en erken 4 ay da sonuçlanır. Ağustos 2012 ayında verilecek zam oranı da, benim tahminime göre; ilk altı ay için % 3, ikinci 6 ay için de % 3 olmak üzere yıllık % 6 olacaktır. Çünkü 2012 ve 2013 de seçim yoktur. Kaynak başta olmak üzere, her türlü mazereti göstereceklerdir. Belki de birikmiş farkları da, 2013 Ocak ayına atacaklardır. Onun için zam bekleyen Devlet memurlarımız ile emekli memurlarımız, bütçelerini ve harcamalarını ona göre yapsınlar, diyorum.
85.110.183.218
Aziz
13 Şubat 2012 Pazartesi 13:23
yüksel
Hükümet 2002 yılından bu tarafa çalışan, emekli, küçük esnaf için hangi faydalı yasa veya maaş zammı yapmıştır. Garip guraba edebiyatı ile hep aldatmıştır. Ama zengine sermayesi olana patrona teşvik altında veya başka başlıklar altında anında yardımcı olmuş onlarla ilgili yasaları birkaç günde çıkarmış hele kendilerini ilgilendirirse 15 dakika da çıkarıverdi değil mi? bunlar da seryameden güçlüden yana ey emekliler -çalışan memurlar artık uyanın hükümetlere ders verme zamanı gelmiştir. birlik olalım.yandaş olmayalım ama kardaş olalım saygılarımla ayuksel18@hotmail.com
85.102.214.250
Osman Demirbaş
12 Şubat 2012 Pazar 11:53
!!!
yuh artık ya bari oldu olacak aralık ayında versinler!!!
78.174.39.38
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim