• BIST 95.411
  • Altın 221,870
  • Dolar 5,3450
  • Euro 6,0975
  • Ankara : -5 °C
  • İstanbul : 5 °C
  • İzmir : 4 °C
  • Çankırı : -8 °C
  • Antalya : 7 °C
  • Eskişehir : -3 °C

"Zeytin Dalı"

Ömer Faruk ERYILMAZ

01.Şubat.1944 tarihinde, Kuzey Anadolu Fayı kim bilir, kaçıncı (yüz) kez yeniden kırılıyor;

Gerede’nin batısındaki Yeniçağ’dan başlayıp; Gerede gölü, Hamamlı, Çavundur Kaplıcaları, Yabanlı (Yeşilöz), Yılanlı (Madenli), Mandı, Sarıkaya, Çartak (Beşpınar), Hacımuslu, Sivricek, Ağılözü köylerinden, Devrez Çayı yatağına ulaşarak, Bozan köyüne kadar 170 kilometre uzunluğunda, 4 metre genişliğinde ve 1 metre derinliğindeki kocaman bir alanı yerle bir ediyor.

 25 bin insan ölüyor (1945 yılında ülke nüfusu 18.790.987).

15 bin ev, ahır ve samanlığı kullanılamaz hale getirip, 20 bine yakın hayvanı telef ediyor.

***

O günlerde de güçlüydü bu ülke.

Hükümet; anında kriz masalarını kurup, gerekli tüm önlemleri alırken, Kızılay da günün koşullarının elverdiği ölçüde hızlı hareket edip, çadırlarını kuruyor, sıcak çorbayı depremzedelere sunuyordu.

Anadolu’nun dört bir yanında yardımlar toplanıyor; bu kar kıyamette üşümesinler diye giyim- kuşam, aç kalmasınlar diye, Malatya’dan kuru kaysı, İzmir’den kuru üzüm, Aydın’dan kuru incir gönderiliyordu bölgeye.

Helvalar, üzümler, incirler yeniyordu da, yardım kolilerinden çıkan bir nesneye elini sürmüyor, yüzüne bakmıyordu depremzedeler.

Gıcı bokuna”* benzetip, bırakın yemeyi, yanından bile geçmedikleri bu ürün “Zeytin” di.

İnsanımız, tanımıyordu, bilmiyordu, tatmamış, görmemişti “Zeytin” denilen bu nimeti.

Ucundan kulağından, bir – iki derken, yemesini öğrenip, tadını aldılar.

O kadar çok sevdiler, kahvaltılarında, yemeklerinde o kadar çok kullanır oldular ki,  Amerika (ABD) müdahele etme ihtiyacı hissetti.

İlk iş, “Türkü” ısmarladı, satılık şairlere.

Artık radyolarda “Zeytinyağlı yiyemem amannn…..” diyen türküler okunmaya, ardından da, Anadolu sofralarını, ABD’den gelen “Margarin” yağları doldurmaya başladı.

Her tarafı “sağlık” olan zeytinyağı (ve yanında güzelim tereyağı) “sağlıksız” diye dışlanıyor, içinde ne olduğunu bilmediğimiz, damak tadımıza hiç uymayan, adına “margarin” dedikleri ne idüğü belirsiz yağlar almaya başlıyordu.  

Gerçeği öğrenmek için bir- kaç kuşak geçti.

Radyolarda, televizyonlarda, düğün derneklerde hala “Zeytinyağlı yiyemem aman” türküsü okunmaya devam etse de, sofralarımızdaki “margarin” yerini hızla zeytinyağına bırakmaya başladı.

Öğreniyorduk “Zeytin”i.

Zeytin ve ürünlerinin çok değerli besin maddesi olduğunu öğrenirken, ağacının bir adının “Ölmez ağacı”, dallarının-yapraklarının “Barış” simgesi, “Dostluk” elçisi, “Bilgelik” göstergesi olduğunu da öğreniyorduk.

Ev yapmak, sanayi alanı açmak, yol geçirmek için bu “Nimet” ağaçlarımızı kesmeye gelenlerin karşısında, bunun için direndik. Barışın, dostluğun, bilgeliğin simgesi olan bu ağaçlarımızı kestirmemek için yarında direnmeye devam edeceğiz.

***

Bugün Suriye toprakları üzerinde gerçekleşen,  askeri harekatın adına “Zeytin Dalı” denildiğini duyunca bunları anımsadım.

Barış” “Dostluk” “Bilgelik” gibi ulvi kavramlar oturdu beynimin içine.

Binlerce yıldır savaşların, kavgaların, kan ve barut kokusuyla, çocuklara yakılan ağıtların bitmediği bu topraklarda bu kez yapılan harekatın adı “Zeytin Dalı” idi.

Barışın, hoşgörünün, kardeşliğin simgesi olan “Zeytin Dalı

***
Kimsenin burnunun dahi kanamayacağı, hiçbir eve yas düşmeyeceği, başta çocuklar olmak üzere kimselerin ağlamayacağı bir dünya için olmasını dilediğim bu harekat için “Zeytin Dalı” adından daha bir güzeli bulunamazdı.

Diliyorum ki, “ZEYTİN DALI” bu kadim topraklara da gerçek anlamda “Barış”, “Dostluk”, “Kardeşlik” ve “Hoşgörü” getirsin.

*Gıcı Boku : Keçi- koyun dışkısına verilen ad.

*01. Şubat.1944 tarihindeki depremle ilgili bilgiler; Kurşunlulu Coğrafya öğretmeni rahmetli Hasan Özgör’ün “SISMLOGIE” (Hasan Özgör Ankara 1952) adlı eserinden alınmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

Bu yazı toplam 3530 defa okunmuştur.
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
Belgin Unal
27 Ocak 2018 Cumartesi 15:07
15:07
Kaleminize sağlık...
176.232.82.63
Abdulhalik ÇİMEN
26 Ocak 2018 Cuma 23:45
23:45
Kalemine sağlık Ömer’im. Yalnız bu topraklar yıllardır barışa, sevgiye, dostluğa ve hoşgörüye aç. Bu toprakların insanları Anadolu’nun yepyeni aydınlanma dönemine girdiği o yıllarda yönünü bulmaya çalışırken yıllarca “uyu uyu yat uyu” alfabesiyle birilerince sanki uyanmamız istenmiyordu.

Üstelikte TIPKI Halil Ağa’nın öküzünü
sattıran bürokratik yapıya ve yapılan yanlışlığa Atatürk’ ün isyanının anlatıldığı İsmet Bozdağ’ın “Atatürk’ ün Sofrası” adlı kitabında bahsedilen Atatürk ve Halil ağa hikâyesinin bir bölümü aşağıdadır.

Atatürk Nuri Conker’ e işaret etti.
Conker kalkıp Halil Ağa’ nın yanına geldi, kalktı Halil Ağa, önce
Atatürk’ü, sonra sofradakileri selamlayıp kapıya doğru edeple geri geri
çekildi.

Kapı kapandığı zaman Atatürk sofradaki öteki konuklarına döndü:
“Efendimizin halini gördünüz mü beyler?” dedi. “Devlet size böyle
davransa, siz ne yaparsınız? Mübarek millet bu, adam millet bu… Şimdi bu adam milletin karşısında ‘adam olmak,’ bize düşüyor!..”
Sofrada kesin bir sessizlik vardı. Kimse gözlerini Atatürk’ ten ayıramıyordu:
“Halil Ağa’nın öküzünü satıp, üretimini aksatan kanunu ya biz yaptık ya da bizim yaptığımız kanun yanlış yorumlanarak Halil Ağa’nın öküzünü satıyor. İkisi de bence birbirinden farksız… Böyle bir kanun yaptıksa, memleket çıkarlarına aykırıdır. Nasıl yaparız, nasıl yapmışız bunu?
Eğer yaptığımız kanun doğru da, yorumlaması yanlış oluyorsa, o zaman sormak lazım. Hükümet nasıl bir yönetim içindedir? Sonra unutmayın ki, olay İstanbul’da geçiyor. Bunun Van’ ı var, Bitlis’ i var, kıyı bucak ilçesi var; acaba oralarda neler oluyor?
Bu çark iyi dönmüyor beyefendiler! ..”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk yaşamının tamamını cehaletle mücadeleye adamış bir büyük liderdir.
88.228.14.11
Uğur Kortarla
26 Ocak 2018 Cuma 21:29
21:29
Tebrik ederim
94.54.56.40
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05333732940 | Haber Yazılımı: CM Bilişim