• BIST 95.953
 • Altın 238,891
 • Dolar 5,8268
 • Euro 6,5545
 • Ankara 16 °C
 • İstanbul 16 °C
 • İzmir 20 °C
 • Çankırı 17 °C
 • Antalya 18 °C
 • Muğla 19 °C

Çankırı'da MHP nasıl kazandı? AKP neden kaybetti?

Çankırı'da MHP nasıl kazandı? AKP neden kaybetti?
31 Mart mahalli idareler seçimlerinin sürpriz sonuçlarından birine sahne olan Çankırı'da gündemdeki öncelikli soru; "MHP nasıl kazandı? AKP neden kaybetti?" İşte bu soruların yanıtını Sözcü18 Haber Merkezi masaya yatırdı...

Çankırı'da Milliyetçi Hareket Partisi belediye başkan adayı İsmail Hakkı Esen'in Belediye Başkanlığını kazanmasının yankıları sürerken, gündemdeki en temel soru "MHP nasıl kazandı?" ve hemen ardından "AKP neden kaybetti?"...

İşte bu soruların yanıtlarını bulma adına son 48 saattir Çankırı'nın siyasi kulislerinde dolaştık durduk... Aldığımız görüşler çerçevesinde yaptığımız değerlendirmenin 'kesin sonuçlar' olarak algılanmamasını da belirterek vardığımız noktayı sizlerle paylaşıyoruz...

AKP NEDEN KAYBETTİ?

Geride bıraktığımız pazar günü yapılan seçim sonrası Çankırı Merkez'de sandıktan çıkan sonuç; MHP aldığı yüzde 46.99 (19.665)'luk oy oranıyla belediye başkanlığını kazandı. AKP ise aldığı yüzde 38.24 (16.001)'luk oy oranıyla 'ağır' bir yenilgi aldı.

Şüphesiz ki böylesi bir sonucu seçim öncesi yürüyüşe katılan ya da balkondan kendi adaylarını destekleyen AKP'li vatandaşın beklediğini söylemek mümkün değildi. Çünkü çok değil daha 8 ay önce (Haziran-2018) yapılan milletvekili seçimlerinde AKP Çankırı'da 'ezici' bir farkla iki milletvekili çıkartmıştı!

Biraz daha geriye gidersek; 2014 Mahalli İdareler seçimlerinde de AKP'nin MHP ile arasındaki oy farkı 5 bin 500'ler civarındaydı! Böylesi bir süreçten sonra "neler olmuştu da" (!) AKP Çankırı'da MHP'den 3 bin 664 oy farkı yemişti?

AKP ÇANKIRI'DA 'İNİŞ' SÜRECİ İL BAŞKANI CELAL KAMAN'IN
'DONU DÜŞÜK BENİM' DEMESİYLE BAŞLADI!

Çankırı'da 'yerel medya' (!) yapamadığını çok kaale alınmayan 'sosyal medya' yerine getirdi! 

Seçim tarihinden yaklaşık 7 ay önce (Ağustos 2018) sosyal medyada AKP Çankırı İl Başkanı Celal Kaman'la ilgili 'çapkınlık' iddiaları yer almaya başladı... Bu iddialar öylesine tavan yaptı ki, sonunda AKP İl Başkanı Celal Kaman daha fazla dayanamadı ve sosyal medyada bu yorumları yapanlar hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na 'şikayet' (!) dilekçesi verdi!

İLGİLİ HABER:
Çankırı AKP İl Başkanı'ndan itiraf: O donu düşük benim

AKP İl Başkanı Celal Kaman bu davranışıyla en doğal hakkını kullandı ancak orada öylesine büyük bir hata yaptı ki tam anlamıyla evlere şenlikti! Kaman, dilekçesinde sosyal medyada yer alan 'donuk düşük' iddialarına verdiği dilekçede "... O donu düşük benim" cümlesi ile 'gerçeklik' kazandırdı!

Kaman'ın yaptığı o hamle (!) AKP duvarından bir tuğlanın çekilmesi anlamına geliyordu... Lakin bu durumu başta AKP Genel Merkezi olmak üzere kimse çok mu çok ciddiye almadı! Ancak macun tüp'ten dışarıya çıkmıştı...

AKP ÇANKIRI İL KADIN KOLLARI!!!
AKP Çankırı İl Kadın Kolları Başkanı Hacer Rukiye Yıldırım'ın Belediyede 'bankamatik' (!) çalışanı olduğu ile ilgili sayfalarımızda yer alan haberle birlikte 'tüpten çıkan macun' sarmalı giderek büyümeye başlamıştı... Bu haberin ardından gelişen olaylar beraberinde sosyal medyada (Twitter) açılan 'gizli' hesaplarda yer alan mesajlar; başkanlık koltuğuna Mayıs ayında oturan ve AKP'nin Çankırı Belediye Başkanı adayı olan Hüseyin Boz'la da ilişkilendirilmeye başlayınca, parti üst yönetiminde kaos giderek büyüdü!

İLGİLİ HABER
Vicdanlı tüm kadınlara... - TIKLA

VE SEÇİM SÜRECİNİN BAŞLAMASI İLE BİRLİKTE
'SOSYAL MEDYA MESAJLARI' EVLERDE KONUŞULMAYA BAŞLANDI

Mahalli idareler seçiminde takvimin başlaması ile birlikte adaylar sahaya indikten sonra, başta AKP İl Başkanı Celal Kaman ve sonrasında Belediye Başkan adayı Hüseyin Boz hakkında sosyal medyada yer alan 'benzeş' (!) iddialar seçmen tabanında önce 'neler oluyor' ve hemen sonrasında 'ateş olmayan yerden duman çıkmaz' düşüncesini pekiştirmeye başladı...

Durumu AKP'nin Çankırı kurmayları (!) da görüyordu... Başta İl Başkanı Celal Kaman'ın görevden alınması için Genel Merkez'e talepte bulunuldu. Bölge milletvekillerinin bu talebi bizatihi 'Reis' tarafından 'şimdilik gereği yok' diyerek geri çevridi...

Bu durum karşısında ne milletvekillerinin ne de Belediye Başkan adayının yapacağı bir durum yoktu! 'Reis' öyle buyurmuştu!

İşin tuhaf tarafı bugüne kadar yaptığı her açıklamada "AK Parti sevdasını" (!) sürekli dile getiren İl Başkanı Celal Kaman, 'istifa' gereği de duymuyordu!

Hoş, sadece Celal Kaman mı istifa etmiyordu?!

AKP İl Kadın Kolları Başkanı Hacer Rukiye Yıldırım da benzer davranışı sergiliyor; 'Kadın' olmasına, Çankırı'da yaşamasına karşın ısrarla sahip olduğu koltuğu koruma gayreti içerisinde davranış sergiliyordu... Hatta hatta öylesine ihtiras sahibi bir kişilik haline gelmişti ki; Belediye binasının 5'inci katında kendisine özel dekorasyonlu 'makam' odası dahi yaptırmaktan geri durmuyordu!

VE SON MUMU MERKEZ İLÇE BAŞKANI
MUSTAFA POTUKOĞLU DİKTİ!

Sosyal medyada yer alan @sahingoz1818 başta olmak üzere birkaç hesaptan belirli aralıklarla yapılan yayınlar Çankırılı seçmenler arasında çığ gibi giderek çoğalıyor, bu mesajlar evlerde konuşulmaya başlanıyor ve AKP çadırı giderek dağılma emareleriyle başbaşa kalmasına karşın içinde bulundukları durumu da 'görmezden' (!) gelme yolunu tercih ediyorlardı.

Ve bu olaylar yaşanırken kum saati çalışıyor, 31 Mart Pazar günü de yaklaşıyordu...

Tabir yerindeyse 'son viraj' dönülürken gündeme AKP Merkez İlçe Başkanı Mustafa Potukoğlu'nun sosyal medyada yaptığı bir 'beğeni' gündeme düşüverdi!

Twitter'da @sahingoz1818 adlı hesaptan yapılan duyurada AKP Merkez İlçe Başkanı Potukoğlu'nun müstehcen bir filme 'beğeni' atması ve beğenilen mesajın yayımlanması gündeme bomba gibi düştü!

Ve başta Potukoğlu olmak üzere AKP kurmayları hesapla ilgili Emniyetten destek talebinde bulundu. devreye İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çatak sokuldu ve başta @sahingoz1818 hesap olmak üzere birkaç hesap sahibi ile ilgili bilişim suçları masası harekete geçti!

Yapılan ilk operasyonda Çankırı'da MHP İl yönetiminde görevli M.T ile belediye çalışanı O.D gözaltına alındı... Operasyon öylesine bir hal aldı ki, Merkez İlçe Başkanı 'şikayet' (!) dilekçesine M.T'nin eşi ve çocuklarını da ekleyerek polis tarafından evlerinden alınmasına neden oldu!

M.T'nin polise ve cumhuriyet savcısına verdiği ifadede "Sosyal medyada yer alan mesajın ardından Potukoğlu'nun en yakın arkadaşını arayarak 'Beğeniyi geri almasını söyle! Bu durum siyasi olarak partinin ağır bir bedel ödemesine neden olur' dediğini, kendisinin sadece ve sadece olayın çirkinliğini dile getirme adına hesap sahibiyle DM üzerinden görüşme yaptığını, görüşme talebinin de kendisinden geldiğini" belirtmesi sonucu serbest bırakıldı!

Yaşanan olayın AKP Merkez İlçe Başkanı Mustafa Potukoğlu tarafına geçersek; AKP gibi muhafazakar bir siyasal partinin yıllardır içinde bulunan bir isim olarak seçimlere sayılı günler kala böylesi tuhaf (!) böylesi absürd (!) bir davranış sergilemesiyle ilgili olarak ne bir yazılı 'basın açıklaması' ne de bir basın toplantısı yapma gereği duymadı! Üstelik iyi bir 'iletişimci' (!) olduğu iddiasıyla gündemde yer almasına karşın!!!

'DONU DÜŞÜK' İL BAŞKANI CELAL KAMAN + 'SÜRMELİ' HACER + (!) POTUKOĞLU
VE BELEDİYE BAŞKAN ADAYI HÜSEYİN BOZ!

Çankırı'da Potukoğlu ile 'Kare AS' tamamlanmıştı!

Kaman + Sürmeli Hacer + Videocu Potukoğlu ve Hüseyin Boz!!

Karede eli en zayıf olan ne yazık ki Belediye Başkan adayı Hüseyin Boz'du! Ancak başroldekiler 'arka sırada' oldukları için, seçmenin kestiği faturayı aday Hüseyin Boz ödeyecekti!!

Diğer isimlerin ödeyeceği bir fatura 'henüz' (!) ortada yoktu!

Hele hele bölge milletvekilleri... Haziran 2018'de yapılan seçimler geride kalmış, beyefendiler rozetleri yakalarına takmış... Hatta hatta içlerinden bir tanesi 'Grup Başkanvekili' (!) dahi olmuş, yıllarca 'muavin' koltuğunda yaptığı Çankırı ziyaretlerini artık 'kırmızı plakalı' özel araç ve şoförü altında gerçekleştiriyordu!

"HEZİMET" (!) GELİYORUM DEDİ AKP UYKUYA YATTI!

AKP'de 4 Grup Başkanvekilinden biri olan Muhammed Emin Akbaşoğlu ve Salim Çivitcioğlu...Akbaşoğlu; Seçim süresince dillendirdiği "Şampiyon Çankırı" sloganıyla (!) parti tabanında dahi iticiliğinin zirvesine çıkarken, Çivitcioğlu da Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli'nin aday olduğu kongreye bir AKP'li ismi aday çıkartarak 'kendince doğru' (!) bir hamle yaparken, ilerleyen süreçte AKP'nin çiftçi seçmen kanadına da sağlam bir darbe indirdiğinin ne kadar farkındaydı bilinmez!

Yukarıda dile getirdiğimiz 'yaşanmışlıklar demeti' (!) muhafazakâr AKP tabanında (özellikle evlerde) adeta 'nakış işlercesine' ilmek ilmek şekil alırken, başta bölge milletvekillerinin ve AKP kurmaylarının "Bu işlerden bir cacık olmaz! Partilimiz sağduyuludur! Böylesi dedikodulara prim vermez!" değerlendirmelerinin "Atı alanın Üsküdar'ı geçmesinden sonra" adeta özür dilercesine "Bizler bu krizi yönetemedik" (!) itirafına kadar geldiğini görmek de işin başka bir ilginç boyutu olsa gerek!

VE AKP İÇİNDEKİ BRÜTÜSLER!

Buraya kadar kaleme aldığımız olaylar zinciri Çankırılı seçmenin gözü önünde cereyan eden olaylardı...

Şimdi gelelim Sözcü18 Haber Merkezi'nin yaşanan bu süreç içerisinde başta 'sosyal medya' olmak üzere yerel basında ve siyasi söylemde dile getirilmeyen ancak AKP'nin Çankırı'da "ağır bir hezimete" uğramasına neden olan 'çilek'lere!!!

Öncelikli olarak başta Belediye Meclis üye aday listesi ile İl Genel Meclisi üye aday listeleri baştan aşağı yanlış isimlerle doluydu!

Bu yanlış isimlerin başında Merkez İl Genel Meclisi üye aday listesinin 1 numarasına yazılan geçen dönemin İl Genel Meclisi Başkanlığı görevinde bulunan Ruhi Şeker geliyordu... Listeler açıklandığında Ruhi Şeker ismini 1. sırada gören AKP parti tabanının ilk tepkisi "Bunu Kurşunlu kabul etmedi! Biz neden kabul edelim?" olurken 2. sırada yer alan Mustafa Çıbık için de tepkiler beklenenin üzerindeydi!

Çıbık için yapılan eleştirilerin temelinde "Bu isim milletvekili Çivitcioğlu'nun paraşütüyle listeye girdi" (!) değerlendirmesi parti tabanında kayda değer bir olumsuz hava estirmeye yetti de arttı!

Ve 'çilek'(!) olayında son tespit; 15 yıl süresince AKP seçmeninin verdiği oylarla Çankırı Belediye Başkanlığı koltuğunda oturan, milletvekili aday adaylığı uğruna 26 Nisan 2018'de görevinden istifa eden İrfan Dinç'in seçim süresince mensubu olduğu partinin aleyhine çalıştığı iddiaları siyasi kulislerde sürekli gündemdiydi!

Zaman zaman bu iddialar öylesine bir hal aldı ki; "Sosyal medyada başta Belediye Başkan adayımız Hüseyin Boz olmak üzere partimiz aleyhinde yer alan mesajların arkasında İrfan Dinç var!" şeklinde değerlendirmelere de şahit olduk...

Eski Başkan Dinç'in böylesi bir organizasyon içerisinde dahli olup olmadığı konusunda elimizde kesin kanıtlar yok! Ancak yaklaşık 10 yılı aşkın bir süredir Çankırı gündemiyle içiçe olan bizlerin, istifa etmiş belediye başkanı Dinç'in görevdeyken yaptıklarına baktığımızda bu tür organizasyonların içinde olabileceğine dair kanaatimiz oldukça yüksek! Bunun yanısıra siyasi hayatının ilk günlerinden itibaren 'teşkilatçı' bir yetenek sahibi olan İrfan Dinç'in bu yeteneği (!) ile hangi icraatleri sergileyebileceği yönünde de az çok birikim sahibi olmakla birlikte, kişisel olarak başımıza gelen bazı tatsız olayları da hatırladığımızda, şahsı muhteremin üzerinde taşıdığı 'ego+ihtiras'la birlikte hangi olumsuz refleksleri gösterebileceğini kestirmekte zorlanıyoruz!

VE BÜTÜN BU YAŞANILANLARIN SONUNDA
MHP GÜLE OYNAYA BELEDİYE BAŞKANLIĞI SEÇİMİNİ KAZANDI

Gelelim "MHP Çankırı'da seçimi nasıl kazandı?" sorumuzun yatına!

Bu sorunun yanıtını tek cümle ile verelim ve yazımızı sonlandıralım:

"AKP çadırında bütün bunlar olurken seçmen oyunu hangi partiye verecekti? Tabii ki MHP'ye ve onun adayına!!!

Allah var MHP Çankırı Belediye Başkan adayı İsmail Hakkı Esen de düzgün bir seçim çalışması gerçekleştirdi... İnsanları kucakladı... Çankırı'da eşi ile birlikte çalmadık kapı bırakmadı... Mütevaziliği ve sergilemiş olduğu 'duruşu' ile Çankırılı seçmenin gönlünde kısa sürede taht kurdu...

"Altın vuruş" (!) mu dediniz onu da MHP'den Belediye Başkan aday adayı olan ve Çankırı'nın 'topuklu efe'si Sevda Karaali kaleme aldığı son yazısıyla yerine getirdi...

Bu topa girmeyecektim ammaaaa...

Kalın sağlıcakla...

Bu arada Çankırı'nın yeni belediye başkanı İsmail Hakkı Esen'e görevinde başarılar diliyor, her zaman vurguladığı 'şeffaf belediyecilik' vaadinin her daim takipçisi olacağımızı bilmesini istiyoruz...

Kalın sağlıcakla...

VEDAT BEKİ

 • Yorumlar 11
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 05333732940