Çankırı'da 'simitçi vekil' ile 'müptezel'in arasındaki soğuk savaş yeni il başkanı arayışını beraberinde getirdi!

Çankırı'da 'simitçi vekil' ile 'müptezel'in arasındaki soğuk savaş yeni il başkanı arayışını beraberinde getirdi!

AKP Çankırı'da çadır fena karıştı. Edinilen son dakika bilgisine göre 'simitçi' vekil Akbaşoğlu ile 'müptezel' vekil arasında soğuk savaş yaşanıyor! İki vekil arasındaki savaş, mevcut İl Başkanı Abdulkadir Çelik'in koltuğunu kaybetmesine neden olabilir...

AK Parti Çankırı teşkilatında çadır fena karıştı. Sözcü18 Haber Merkezi'nin günlerdir titizlikle takip ettiği olaylar zincirine bakıldığında; ülke gündeminde 'simitçi vekil' olarak adlandırılan AKP Grup Başkanvekili M. Emin Akbaşoğlu ile Çankırı'da 'zalım vekil' ve de 'müptezel' olarak adlandırılan milletvekili S.Ç arasında yeni alınan İl Başkanlığı binası ile ilgili yaşanan gelişmeler ışığında adeta 'soğuk savaş' yaşandığı edinilen bilgiler arasında.

AKP ÇANKIRI'DA NELER Mİ YAŞANDI?
Bilindiği gibi, AK Parti Çankırı İl Teşkilatı, geçtiğimiz günlerde Atatürk Bulvarı üzerinde TÜGVA'nın ilk konuşlandığı binayı satın aldı. Yeni bina ile ilgili siyasi kulislerde öylesine iddialar dolaştı ki, AKP tabanı dahi alınan yeni binanın zevkini çıkartamadı!

AKP'nin kurulduğu 2002 yılından bu yana teşkilatın Çankırı'da 'kiracı' olarak hizmet vermesine son vermek amacıyla Genel Merkez'in de katkılarıyla alınan yeni bina ne tesadüf ki 'müptezel' vekilin kayınpederine ait olmasıydı! 

Bu durum parti tabanında bazı tartışmaları da beraberinde getirse de, uzun süre Covid-19 virüsü ile yaşam mücadelesi veren ve bu virüs belasından kurtulan; Ülkede 'simitçi vekil' olarak nam salmış, AKP Grup Başkanvekili M. Emin Akbaşoğlu'nun geride bıraktığımız hafta içerisinde konuyla ilgili ayrıntılı bilgi sahibi olması (satın alınan binanın S.Ç'nin kayınpederine ait olduğu bilgisi) iki vekil arasında soğuk savaşın başlamasına neden oldu!

Akbaşoğlu'nun il binası satın alma işinin kendisinden saklanması karşısında başta İl Başkanı Av. Abdulkadir Çelik olmak üzere Merkez İlçe Başkanı ve il yönetimine karşı adeta savaş ilan ettiği siyasi kulislerde bolca konuşulmakta.

DÜN'E KADAR İL BAŞKANI'NIN ARKASINDA DURAN 'MÜPTEZEL'
BUGÜN İÇİN DİREKSİYONU KIRMIŞ DURUMDA!
AKP Grup Başkanvekili Akbaşoğlu'nun il binasının alımı ile ilgili gelişmeleri öğrendikten sonra yaşananlardan İl Başkanı Çelik'i sorumlu tutması ve akabinde S.Ç ile soğuk savaş patlatması bazı siyasi manevraların da yapılmasına neden oldu!

AKP'nin Çankırı milletvekili S.Ç.; Çok yakın bir tarihte kendisine "Mevcut İl Başkanını değiştirmeyi düşünüyor musunuz?" şeklinde parti tabanından gelen taleplere "Kesinlikle böyle bir durum yok! Mevcut il başkanımızı destekliyor ve onun arkasındayım" (!) diyerek adeta 'duvar' olmuştu. Ancak Grup Başkanvekili ile yaşanan son gelişmeler ışığında müptezel vekilin İl Başkanı Abdulkadir Çelik'ten vazgeçtiği ve yeni başkan adayı arayışlarına girdiği kulislerde çokça konuşulmakta! Hatta hatta müptezelin beyaz eşya ve mobilya satıcısı bir iş insanını da yakın çevresine 'İl Başkan adayım' (!) şeklinde lanse ettiği de iddialar arasında.

İL BAŞKANI ÇELİK 'ABİM' DEMEYE DEVAM EDECEK Mİ?
'Simitçi vekil' ile 'müptezel' arasında yaşanan bu son dakika gelişmesi, İl Kongresi'ne giden AKP Çankırı'da tüm dengeleri alt-üst etmiş durumda.

İl Başkanı Av. Abdulkadir Çelik gerek partililerle gerekse ikili sohbetlerde 'Abim... Abim' diye telafuz ettiği milletvekili S.Ç'nin önemli desteği ile yapılacak il kongresinden yeniden 'güvenoyu' alarak İl Başkanlığı koltuğunu garantiye aldığını düşünüyordu! Ancak Grup Başkanvekili Akbaşoğlu'nun yeni il binasının alımı ile ilgili ayrıntıları kendisine aktarmadığından dolayı beklenmedik tepkisi ve de 'abim' dediği 'müptezel' ile karşı karşıya gelmesi sonucu İl Kongresi'ne 'başkan adayı' olarak girebilmesi bundan böyle mucizelerin ötesinde gelişmelere bağlı!

SOĞUK SAVAŞ'IN GALİBİ KİM OLUR?
Bugün için AKP Çankırı İl Başkanlığı koltuğunda oturan Av. Abdulkadir Çelik kongre öncesi Genel Merkez tarafından görevden alınır ve görevi sonlandırılır! Yeni il başkanı için asgari üç isim Genel Merkez'e davet edilir... İçlerinden bir tanesi 'il başkanı' olarak atanır... Ve atanmış yeni il başkanı ile AKP Çankırı il kongresine gider...

Milletvekili seçildiği günden bu yana; Kayınbiraderini Telekom'dan alarak Karatekin Üniversitesi'ne yerleştiren, oğlu üzerinden devlet bankasından 10 milyon TL kredi alarak vekillik öncesi batmış haldeki ticari hayatını canlandırma konusunda tüm yeteneklerini kullanan, Çankırı'da devlet bankalarından kredi talebinde bulunan iş insanlarına 'yardımcı olma' (!) gerekçesiyle aracılık eden ve son halkada gerek konum gerekse ihtiyaç görme açısından üzerinde çokça tartışılan bir binayı, sadece ve sadece kayınpederine güzellik (!) olma düşüncesiyle mensubu olduğu partinin il binası olarak satın alınmasına vesile olan nam-ı diğer 'müptezel' milletvekili böylesi özgün icraatlerden sonra herhalde bu süreçten 'kaybeden' olarak çıkar!

AKP Çankırı'da yaşanan son gelişmeler ışığında yaklaşan İl Kongresi sürecinden partinin Grup Başkanvekili koltuğunda oturan zat-ı muhteremin haketmese de bir hayli güçlü çıkacağı su götürmez bir gerçek! 

Peki ya bu süreçten Çankırılı ne kazanır?

Her zamanki gibi Çankırılı yine çırak!!!

HABERE YORUM KAT

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
49 Yorum