Halk TV'nin bomba iddiası doğrulandı... Tamince'den 'rüşvet' savunması: Avukatım yaptı mı bilmiyorum!

Halk TV'nin bomba iddiası doğrulandı... Tamince'den 'rüşvet' savunması: Avukatım yaptı mı bilmiyorum!

İş insanı Fettah Tamince, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Ahmet Kürşat Köhle ile bir savcı arasında kendisinin "FETÖ soruşturmasından aklanması için dönen rüşvet pazarlığıyla" ilgili açıklamalarda bulundu.

FETHULLAHÇI Zaman gazetesinin eski ortağı Fettah Tamince’nin Antalya’daki FETÖ soruşturmasında AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı ile savcı arasında dönen rüşvet pazarlığının gündemdeki yankıları sürüyor.

Ahmet Özel’in yargı içinde oluşturulduğu öne sürülen İstanbul Grubu içerisinde önemli bir yere sahip olduğu, kritik davalarda hâkim ve savcıları baskı altına alarak yargıyı etkilediği, bazı dosyalardan ise para karşılığı istenilen kararı çıkarttığı öne sürüldü.

Hakkında pek çok FETÖ soruşturması bulunan Fettah Tamince’nin de yine Ahmet Özel ve ortaklarının çabasıyla aklandığı iddia edildi. Özel’in yetki vererek Antalya’daki dosyalarının başına getirdiği avukat Ahmet Kürşat Köhle’nin 2017 yılında Tamince soruşturmasının savcısıyla yaptığı rüşvet pazarlığı ise ‘FETÖ borsası’nın nasıl döndüğünü, zengin iş insanlarının ya da siyasetçilerin bu soruşturmalardan ve davalardan nasıl aklandığını bir kez daha gözler önüne serdi.

Halktv.com.tr muhabiri Seyhan Avşar'ın bugünkü "Tamince-rüşvet pazarlığında 2. perde... Erdoğan'ın avukatı: Acıyıp HSK’ya vermedim, pişmanım" başlıklı haberinde Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel, iddialara ilişkin dikkat çeken yanıtlar verdi.

'İSTANBUL GRUBU NE BİLMİYORUM'

  • İstanbul Grubu artık herkes tarafından biliniyor. Siz de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatısınız ve İstanbul Grubu’nun içerisinde olduğunuz söyleniyor. Siz bu yapılanmanın neresindesiniz?

İstanbul Grubu nedir, ben bilmiyorum. Siz sorduğunuza göre biliyor olmalısınız. Siz anlatın bakayım, bu nedir, ben ona göre yanıt vereyim.

  • Yargıya müdahale ettiğiniz söyleniyor. Bulunduğunuz konumla istediğiniz kararları aldırıyor musunuz?

Vekaleten girdiğim davalarda tabii ki yargı bir karar veriyor. Bu kararı verecek olan merci hukuki bilgisine, görgüsüne ve duyusuna göre veriyor. Ben ne dediğimi dilekçelerimde yazıp veriyorum. Gerisi hâkime kalıyor. Sorduğunuz şey “Arka planda hâkime şu kararı, bu kararı ver diye bir çaba içerisinde misiniz?” sorusu ise… Bakın beni seven kadar sevmeyen de var. Seven içimizde var, sevmeyen de içimizde var. Dışımızda olduğu gibi. Türkiye’de şu anda 20 bin hâkim ve savcı vardır. Sol görüşlü, ülkücü, sosyal demokrat, ulusalcı hiç sevmeyenimiz yok mu? Çağlayan Adliyesi’nde bin tane savcı, hâkim varsa yüzde 70-80’i sol görüşlüdür. Birisi çıkıp desin “Ahmet Özel ya da yetki verdiği herhangi birisi bu dosyada şu karar verilsin” diye baskı yaptı desin.

'İRFAN FİDAN KARDEŞİMİZDİ, UĞURLAMAYA GİDEMEDİM'

Az önce sohbet sırasında ortağınız avukat Mustafa Doğan İnal İstanbul Adliyesi’ndeki FETÖ borsası dosyasının açılması için dönemin başsavcı vekili Hasan Yılmaz’ı kişisel telefonundan aradığını söyledi. Bu kadar kolay mı bir avukatın başsavcıya ya da başsavcı vekiline ulaşması? Diğer avukatlar için hiç rahat değil… Hiç kimse için rahat değil. Ancak aynı zamanda rahat. Bir avukat gitsin Çağlayan’a başsavcının özel kaleminden randevu istesin görüşür mü, görüşemez mi ben bilemem. Ben adliyeye dahi gitmiyorum. Ben bu dedikodulardan dolayı İrfan Bey’i (Eski İstanbul Başsavcısı İrfan Fidan) uğurlamaya bile gidemedim. İrfan Bey bizim dostumuzdu, kardeşimizdi. Sırf dedikodu olmasın diye. Şu an başsavcı olan Şaban Yılmaz’ın (İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı) bir kez odasına gitmişliğim yok.

‘PELİKAN BİR ÇETE’

  • Şaban Yılmaz'ı İstanbul Grubu’nda olmadığı için ziyaret etmemiş olabilirsiniz…

Nedir bu İstanbul Grubu anlatsanıza, içerisinde kimler var? Ona bakarsanız bir yerde okudum. Pelikan diye bir çete de varmış.

'SERHAT ALBAYRAK KARDEŞİMDİR'

  • Pelikan’a çete diyorsunuz… Pelikancılar ve İstanbul Grubu’nun bağlantısı ortada değil mi zaten?

Bugüne kadar Pelikan Grubu’ndan birisiyle daha yan yana, el ele, göz göze görüşmüş değilim. Eğer Serhat Albayrak Pelikan Grubu’ndaysa onu tanırım, onla görüşmüşümdür. Kendisi kardeşimdir. Ama bir gazeteciden (Hilal Kaplan), onun eşinden (eski eşi Süheyb Öğüt) bahsediliyor. Bir villadan bahsediliyor. O villaya girip çıkan birisiyle de ömrü hayatımda görüşmedim.

  • Başka bir konuya geçelim. Cumhurbaşkanı Erdoğan adına açtığınız davaları kendisine danışarak mı açıyorsunuz?

Manşet olacak, tanınmış birisiyse mutlaka bilgi veriyorum. Ama tanınmamış birisiyse bilgi vermiyorum.

  • Bugüne kadar ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan kaç dava açıldı?

Bizim ofisimizin takip ettiği davaların yüzde 80’i kamu hukuku adına re’sen açılan davalardır. Birisi bu davalardan milyon dolarlar kazanıldığını söyledi. Hepsi yalan. Son bir aydır ancak 10 dava açılmıştır. Net bir rakam veremiyorum. Ancak açılan toplam dava sayısı bini geçmez. UYAP’ta daha fazla dava olabilir. Ancak bizim ofisin baktığı bu kadar.

'GEÇİM DERDİ VAR'

  • Sahibi olduğunuz avukatlık bürosu, Türkiye'de faaliyet yürüten yabancı büyük şirketlerin de avukatlığını yapıyor mu? Yapıyorsa sizce bu doğru mu?

Şimdi şunu diyebilmem lazım size. Hepimizin geçim derdi var. Ben kendi adıma Cumhurbaşkanımızın onay vermediği hiçbir dosyaya bakmıyorum. Eski dosyalarım hariç. Yeni bir iş almıyorum. Ancak bir şekilde geçinmemiz lazım. Ortaklarımız görev dağılımı çerçevesinde böyle davalarda alıyoruz. Uluslararası bir konu değilse bakıyoruz.

OSMAN KAVALA SORUSU YANITSIZ

  • Türkiye sizi konuşuyor. Zaman zaman FETÖ borsasında para pazarlığı yapmakla, kimi zaman Osman Kavala’nın yargılanma sürecine müdahale etmekle itham ediliyorsunuz. Sizce neden başka avukatları değil de neden hep sizin adınız konuşuluyor?

Bu konuda hiçbir şey söylemem. Şeytan taşlayanlarla uğraşmak istemiyorum. İşimiz var, işimizi yapmak istiyorum.

'2 YILDIR ERDOĞAN'A BİLGİ VERMEDİM'

  • Türkiye’deki yargı sisteminin hali içler acısı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı olarak siz nasıl görüyorsunuz yargının durumunu?

Hepimizin içine sinmeyen şeyler elbette var. Üniversiteden 1995 yılında İstanbul'da mezun oldum. 1997’de 28 Şubat sürecinde MÜSİAD’ın avukatlığını yaptım. 1999’da Büyükşehir operasyonlarının olduğu dönemde Albayraklar’ın avukatlığını yaptım. Emin olun 1996’da aldığım ruhsattan bugüne yargı azımsanamayacak yol katetti. AK Parti sorunları çözebildiği kadar çözmüştür. Zaman zaman Cumhurbaşkanımıza sıkıntılar hakkında bilgi veririm. Ancak iki yıldır veremiyorum.

  • Gelelim son ve en önemli sorumuza. Antalya’daki Fettah Tamince dosyasında sizinle birlikte çalışan avukat Ahmet Kürşat Köhle soruşturma savcısıyla rüşvet pazarlığı yapıyor. Konu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da gitmiş durumda. Siz bu sürecin neresindesiniz?

Beni Kürşat ile Fettah Tamince tanıştırdı. Kürşat’ı zaman içinde kontrol ettim, güvendim. Güvendiğim için yetki belgesi verdim. Söz konusu olaya ilişkin bilgi daha önce 2017 yılında bana da geldi. Ancak savcı, Kürşat’a rüşvet teklif etmiş diye biliyorum. Bazı deliller vardı. Ancak savcının hasta bir çocuğu varmış. Acıyıp HSK’ye vermedim. Pişmanım.

FETTAH TAMİNCE DE AÇIKLAMA YAPTI

Fettah Tamince ile ilgili hukuki tartışmalar kurucusu olduğu ve yönetiminde yer aldığı FETÖ ile iltisaklı olduğu gerekçesiyle, Gaye Vakfı ve ona bağlı Antalya Bilim Üniversitesi'nin 15 Temmuz’dan sonra KHK ile kapatılmasıyla başladı.

O dönem üniversitenin mütevelli heyetinde bulunan pek çok kişiye FETÖ üyeliğinden dava açıldı. Ancak darbeden 4 ay sonra 22 Kasım 2016’da çıkarılan kararname ile üniversite yeniden faaliyetlerine başladı. Uluslararası Antalya Üniversitesi’nin adı ‘Antalya Bilim Üniversitesi’ olarak değiştirildi. Üniversitenin mütevelli heyeti başkanlığına Fettah Tamince getirildi. Başkan yardımcılığına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel, üniversitenin mütevelli heyeti üyeliğine ise yine Cumhurbaşkanı’nın avukatlığını yapan Ahmet Kürşat Köhle getirildi.

Aynı süreçte Erdoğan'ın avukat ekibinde hakkındaki FETÖ davalarında Tamince'nin vekaletini üstlenmeleri dikkat çekiyor ve kamuoyunda tartışılıyordu.

"HEPİMİZİN İSTEDİĞİ ADALETİN YERİNE GELMESİ"

İddiaların odağındaki Fettah Tamince ise "Herkesin istediği şey adil yargılanmak” dedi. Tamince, "Onun dışında dilediğimiz, istediğimiz hiçbir şey yok. Herkes herkesle ilgili iddiada bulunabilir, çamur atabilir belge sunabilir. Ama günün sonunda hepimizin güvendiği adaletin yerine gelmesidir. Yoksa dünya hepimize zindan olur" dedi.

‘GEREKENİ YAPARIM’

FETÖ Borsası’ndan habersiz olduğunu öne süren Tamince, "Ne benim ne de kardeşimin haberi var. Ne avukatın ne de savcının böyle bir görüşmesinden haberim yok. Avukat suçlu mu suçsuz mu bilmiyorum. Yaptı mı yapmadı mı onu da bilmiyorum. Ancak öyle bir şey varsa gerekeni yaparım. Benim ismimi milyonda bir de olsa kimsenin böyle bir şeye bulaştırmasını izin vermem” diye konuştu.

RÜŞVET İDDİALARINI REDDETTİ

'FETÖ soruşturmalarından ve davalarından kurtulmak için rüşvet verdiniz mi?' sorumuza ise Tamince, "Hayır, asla, kesinlikle. Dosyalarım Yargıtay’da değerlendirildi. Oradan da beraat ettim. Rüşvet verecek bir durumum yok. Kendimi her zaman her platformda Allah’a hamdolsun savunmayla ilgili bir sıkıntım yok. Bu konularla ilgili suç işlediğime inanmıyorum. Günün sonunda adaletin verdiği karara saygılı olacağız” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler