• BIST 1.091
 • Altın 469,158
 • Dolar 7,6312
 • Euro 8,9612
 • Ankara 27 °C
 • İstanbul 26 °C
 • İzmir 27 °C
 • Çankırı 26 °C
 • Antalya 30 °C
 • Muğla 29 °C

'Müptezel' Salim, devlet bankasından yaklaşık 10 milyon TL kredi peşinde!

'Müptezel' Salim, devlet bankasından yaklaşık 10 milyon TL kredi peşinde!
AKP Çankırı milletvekili Salim Çivitcioğlu, ailesi adına kurulu şirket üzerinden Halk Bankası'ndan yaklaşık 10 milyon TL dolayında bir kredi talebinde bulundu. Kredinin 'ön onayı'nın çıktığı ancak kesin onayın henüz verilmediği öğrenildi.

AK Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu'nun aile bireylerine kurdurduğu şirket üzerinden Halk Bankası'ndan yaklaşık 10 milyon TL. kredi talebinde bulunduğu ve bununla ilgili yapılan işlemde 'ön onay' alındığı öğrenildi.

İddialara göre geçtiğimiz yıllarda ticari hayatını 'konkordota' ilan ederek sonlandıran Buyruk Otomotiv A.Ş'ye ait Ankara yolundaki işyerine talip olan AKP'li milletvekili Çivitcioğlu'nun sözkonusu binayı almak için masaya oturduğu ve taraflar arasında 8.5 milyon TL. üzerinden fiyat anlaşması yapıldığı belirtilmekte. Çivitcioğlu'nun anlaşma gereği belli bir miktarda ön ödemede bulunduğu da iddialar arasında.

AKBANK, BİNAYI 8.5 MİLYON TL'YE SATIŞA ÇIKARDI
Sözcü18 Haber Merkezi'nin konuyla ilgili olarak elde ettiği bilgilere göre N. Buyruk ile D. Buyruk'un ortak olduğu şirketin Akbank'dan kullandığı krediye karşı teminat olarak gösterdiği Ankara yolu üzerindeki binaya ilgili banka 8.5 milyon TL. değer biçerek bunun üzerinden satışa çıkardı. Satışa şirket ortaklarının kardeşi Ş. Buyruk girdi ve sahip olduğu işyeri + üzeri nakit ile alacaklı banka ile anlaşma sağlandı. 

AKP Çankırı milletvekili Salim Çivitcioğlu da aile ile masaya oturarak bankanın değer biçtiği rakam üzerinden 'ön satış' anlaşması yaptı ve bir miktar da peşinat vererek Halk Bankası'ndan oğlu H. Çivitcioğlu adına kurulu şirket adına (kesin rakam bilgisine ulaşamadık) yaklaşık 10 milyon TL tutarında kredi talebinde bulundu. Bankanın yaptığı ön inceleme sonunda talep edilen krediye "ön kabul" onayı verildi.

MİLLETVEKİLİ, SAHİP OLDUĞU KONUMLA DEVLET BANKASI'NDAN KREDİ PEŞİNDE!
AKP Çankırı milletvekili Salim Çivitcioğlu, 'başarısızlıkla sonuçlanan' (!) ticari hayatını yeniden canlandırma yolunda sahip olduğu milletvekili rozetiyle sağlamanın gayretinde görülmekte! "Neden?" derseniz; Bilindiği üzere AKP Çankırı İl Başkanlığı dönemi öncesinde Safir Tuz'da şirket müdürlüğü (yani maaşla çalışan) konumunda olan günümüz milletvekili Çivitcioğlu, ailenin veliahtı junior Hamdi Çivitcioğlu'nun da dahil olduğu 'aile şirketi' üzerinden traktör alım-satımı, Şabanözü'nde teşvikle oluşturulan büyükbaş hayvan çiftliği ve şoförü üzerinden küçükbaş hayvan çiftliği faaliyetleri hız kesmeden aralıksız devam ediyordu.

Milletvekili Çivitcioğlu'nun girdiği pazarlık sonucu yaptığı anlaşmayı ve alacağı yeri ipotek ederek devlete ait Halk Bankası'ndan talep ettiği yaklaşık 10 milyon TL (eski parayla 10 trilyon) kredi (!) ile başta kendisi olmak üzere ailesini garanti altına alacak olması, sahip olduğu milletvekili rozeti ile hangi düzeyde 'makul' ve de 'hayatın olağan akışı' içerisinde 'normal' karşılanabilir? Bunun yorumunu AKP taraftarına değil sokaktaki sağduyulu vatandaşa bırakmakta fayda var...

Biz, 'gazeteci' kimliğimizle Çankırı şehir merkezinde faaliyet gösteren başta günlük gazeteler olmak üzere internet medyası üzerinden yayın yapanların böylesi bir gelişmeyi okuyucularına 'haber' olarak sunacaklarını düşünmüyoruz. 'Habercilik' adına yaptığımız bu çalışmayı ülke gündemine hangi ölçüde taşıyabiliriz onu da önümüzdeki saatlerde yaşanan gelişmeler gösterecek. Ancak Sözcü18 Haber Merkezi olarak son 15 gündür yaşanan gelişmeyi derleyip toparlayarak sizlere sunduk... Olayın final bölümünü de aktarmaya çalışacağız.

Ayrıntılar geliyor...

muptezel-salim-talip-buyruk-otomotiv-cankiri-resim-012.jpg
AKP Çankırı milletvekili Salim Çivitcioğl'nun aile şirketinin talip olduğu ve 8.5 milyon TL. değer biçilerek ön anlaşmanın yapıldığı Ankara yolu üzerindeki bina.

muptezel-salim-civitcioglu-cankiri-kapak-resim-012.jpeg

 • Yorumlar 49
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 05333732940