• BIST 103.024
 • Altın 370,618
 • Dolar 6,8109
 • Euro 7,4186
 • Ankara 9 °C
 • İstanbul 14 °C
 • İzmir 13 °C
 • Çankırı 8 °C
 • Antalya 14 °C
 • Muğla 13 °C

Vakıf Başkanı Can, corona virüsü iyileştiren ilaç için Erdoğan'dan destek istedi

Vakıf Başkanı Can, corona virüsü iyileştiren ilaç için Erdoğan'dan destek istedi
Aynı zamanda CARMED İlaç, Denizcilik Hay. San. ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı olan Kaptan Mustafa Can, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yazdığı mektupta, kendi üretimleri Vacrol Softjel adlı ilaçla ilgili destek istedi.

Dünya ile birlikte ülkemizde de etkisini gösteren corona virüs (Covid-19) ile ilgili aşı çalışmaları yoğunluk kazanırken, Türkiye'nin bunlardan hangisini "küresel aşı merkezi" kabul edecek de ona göre maddi katkıda bulunacak? 

Salgın halinde etkisini gösteren Covid-19 mikrobu ile ilgili aşı çalışmaları yoğun bir şekilde devam ederken, Bill Gates geçtiğimiz günlerde dünyada 7 milyar insan için aşı üretileceğini söyledi. Hatta iki doz olarak üretileceğini de ifade etti. Bu durumda Bill Gates 14 milyar doz aşıdan söz ediyor. Dünyada tüm bu gelişmeler yaşanırken, Çankırı Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı Başkanı Kaptan Mustafa Can'ın yönetim kurulu başkanı olduğu CARMED İlaç, Denizcilik Hay. San. ve Tic. A.Ş, örneğini İngiltere Başbakanı Boris Johnson'a da gönderdiği ve Covid-19 hastalarına uygulandığında 5 gün içerisinde olumlu yanıt veren Vacrol Softjel adlı gıda takviyesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a mektup yazarak destek istedi. Can'ın yazdığı mektup şöyle:

"Sayın Cumhurbaşkanım;

Koronavirüs'le mücadelede Türkiye’nin farkı...

Tüm dünyayı sosyal, kültürel ve ekonomik olarak altüst eden Coronavirüs hakkında biz de herkes gibi endişeliyiz.

Bugün dünyanın her yerinde insanlar büyük bir çaresizlik içerisinde bulunmaktadır.Çocuklar okula gidemiyor, bütün sportif faaliyetler ertelendi, ülkeler arası ticaret durdu, borsalar çöktü. Biz de bu durumdan bütün insanlar gibi kendimizi sorumlu hissediyoruz.

Ve 'yapılacak birşey olmalı' sorusunu kendimize sormadan edemiyoruz.

Dünya Sağlık Örgütü'nün milyar dolarlık bütçe ile desteklediği bilim dünyasının, Coronavirüs'e henüz bir çare bulamamış olması bizi farklı alanlara yönlendirdi. 

Coronavirüs özellikle Solunum Yolu Enfeksiyonu ve nihai olarak akut solunum yetmezliği (ARDS) sonucu ölümlere neden olmaktadır. 

Coronavirüs'ün neden olduğu enflamatuar süreci yönetmede Karvakrol'den yararlanabileceğimizi düşünüyoruz. Çünkü Karvakrol'ün antioksidan, antienflamatuar ve antiviral etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

2019 Yılında, Karvakrol'ün Akut Akciğer Hasarında Sitokin Seviyesi ve AC Fonksiyon Testleri üzerine etkisi, çift-kör randomize plasebo kontrollü olarak 20 hasta üzerinde değerlendirilmiş ve IL-2,IL-4,IL-6,IL-8 düzeylerinde önemli derecede azalma, IFN-gamma düzeyinde ise artış gözlenmiştir. Sonuç olarak proinflamatuar sitokinleri baskılayıp, anti-inflamatuar sitokinleri artırarak AC Fonksiyon Testlerinde iyileşmeye neden olmuştur.

Ayrıca Avrupa’da kekik drogları geleneksel kullanıma tabiidir. Komisyon E tarafından bronşit ve öksürükte kullanımı onaylanmıştır. ESCOP Monografı ise endikasyonu Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu (ÜSYE) Alt Solunum Yolu Enfeksiyonu (ASYE) olarak belirtmektedir.

Tüm bu çalışmalar rehberliğinde, tamamen milli olarak Türkiye'de üretilen Vacrol Softjel isimli bir gıda takviyesinden bahsetmek istiyoruz. Karvakrol içermesinden dolayı Covid-19 (+) hastalara destek amaçlı olarak verildi. Yaklaşık 5 gün gibi kısa bir sürede hastalarda ateş yanıtı elde edildi, öksürük ve diğer semptomlarda azalma gözlemlendi. Crp, Ferritin gibi akut faz reaktanlarında azalma saptandı.

Bu hastalar arasında;

•    Medicana Kadıköy Hastanesi Başhekimi Dahiliye Uzmanı Doç. Dr. Murat Hakan TEREKECİ,
•    Medicana Kadıköy Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Ahmet Cem ÖZUĞUZ,
•    Siyami Ersek Kalp Damar Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Tolga ONUK,
•    Medipol Mega Hastanesi Ortopedi Uzmanı Doç. Dr. Cem Coşkun AVCI,
•    Esenler Avicenna Hastanesi Başhekimi Dahiliye Uzmanı Uzm. Dr. M. Lütfi HOCAOĞLU,
•    Medipol Esenler Hastanesi Dahiliye Uzmanı Uzm. Dr. Önder OVALI,
•    CHP Eski Milletvekili Kadir ÖĞÜT,
•    Medipol Mega Hastanesi Romatoloji Uzmanı Doç. Dr. Meryem CAN

gibi isimler yer almaktadır. 

Sayın Cumhurbaşkanım;

Koronavirüse karşı bu ürünün hem profilakside (koruyucu) hem de tedavide kullanılmasını istiyoruz. Burada hastaların neredeyse tamamının doktor olması, bu düşüncemizin haklılığını ortaya koymaktadır.

Bununla ilgili yaptığımız girişimlerde maalesef şu ana kadar bir netice elde edemedik. Özel ve kamu hastaneleri başhekimleriyle görüştük. Birçok doktor kendisine ve ailesine bu ürünü kullanmayı kabul ederken, Sağlık Bakanlığı prosedürleri nedeniyle üzülerek hastalarına kullanamayacaklarını ifade ettiler. Son olarak Sağlık Bakanı Danışmanı tarafından arandık. Süreci tamamıyla anlatmamıza rağmen preklinik çalışma olmaması nedeniyle başarısız olduk.

Sizden isteğimiz; tüm dünyanın çaresiz kaldığı biyolojik savaşın yaşandığı bir ortamda Türkiye'yi dünya liderliğine, oyun kuruculuğuna taşıyacak bu ürünü, Ortodoks tıbbına mağlup olmadan İbn-i Sina anlayışı doğrultusunda hastalara ve ön cephede savaşan sağlık personelimize ulaşmasına yardım etmeniz.

Saygılarımla,

Carmed İlaç A.Ş.
Yönetim Kurulu Başkanı
Kaptan Mustafa CAN"

vakif-koronavirus-ilac-resim-012-001.jpg

Öte yandan Yeniçağ gazetesi yazarlarından Arslan Bulut, bugünkü köşesinde konuyla ilgili olarak "Korona virüsü yok eden milli ürün geliştirildi!" başlıklı bir yazı yayımladı. 

 • Yorumlar 2
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 05333732940