• BIST 102.258
  • Altın 190,236
  • Dolar 4,5836
  • Euro 5,3954
  • Ankara : 15 °C
  • İstanbul : 18 °C
  • İzmir : 23 °C
  • Çankırı : 11 °C
  • Antalya : 23 °C
  • Eskişehir : 14 °C

Boris Johnson Türkiye programında Çankırı yok!

Boris Johnson Türkiye programında Çankırı yok!
İngiltere Dışişleri Bakanı Johnson, Türkiye'ye geldi. 3 gün boyunca bir takım temaslarda bulunacak olan Johnson'ın ilk durağı Gaziantep oldu.

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Boris Johnson, beraberindeki heyetle saat 11.45’te özel uçakla Ankara’dan Gaziantep’e geldi. Johnson ve beraberindekiler yoğun güvenlik önlemleri arasında Gaziantep’in Nizip ilçesinde bulunan Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığına (AFAD) bağlı çadır kentte inceleme yapacak. Johnson’un ziyaret edeceği Nizip-1 Çadır kentinde yaklaşık 11 bin Suriyeli barınıyor.

MECLİS’İ DE GEZECEK
Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, Dışişleri Bakanı Johnson’ın ziyareti çerçevesinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ikili temaslarda bulunacağı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım tarafından kabul edileceği belirtildi. Johnson’ın AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik’le de görüşeceği ve ayrıca darbe girişimi sırasında ağır hasar gören TBMM binasını ziyaret edeceği kaydedildi. Yapılacak temaslarda ikili ilişkilerin yanı sıra güncel bölgesel ve uluslararası konuların ele alınmasının ve Türkiye ile İngiltere arasındaki kapsamlı işbirliğinin güçlendirilerek, ileri taşınması imkanlarının değerlendirilmesinin öngörüldüğü ifade edildi.

ÇANKIRI'YA GELMİYOR
Öte yandan, Ali Kemal'in torunu Stanley Johnson'un Çankırı-Kalfat'a gelerek aile üyelerini ziyaret etmesine karşın, uzun süre Londra Belediye Başkanlığı koltuğunda oturduktan sonra, halen İngiltere Dışişleri Bakanı olarak görev yapan Boris Johnson'un üç günlük Türkiye ziyareti kapsamına Çankırı-Kalfat'ı eklememiş olması üzüntü yarattı.

 

ali-kemal-cankiri-kalfat-resim-09-001.jpg

‘Artin Kemal’ olarak da bilinen Ali Kemal, Mustafa Kemal’e ve milli mücadeleye karşı düşmanca tutumu ve ağır hakaretleri nedeniyle pek çok insan tarafından “hain” olarak damgalanmıştı. İstiklal Savaşı sonrası ‘vatana ihanet’ suçlamasıyla gözaltına alınan Ali Kemal İstanbul’a getirilirken İzmit’te halk tarafından linç edilmişti.

ALİ KEMAL’İN TORUNU
Eski Londra Belediye Başkanı olan Boris Johnson, Damat Ferit Paşa hükümetinin İçişleri ve Milli Eğitim Bakanı olan Milli Mücadele karşıtı Ali Kemal’in öz torunu Çankırı - Kalfatlı Stanley Johnson’un oğlu olmasıyla tanınıyor.

stanley-johnson-resim-08.jpg

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson'un babası Stanley Johnson'un Çankırı-Kalfat ziyaretinde halen yaşamını beldede sürdüren aile efradı ile birlikte (Soldan ikinci) (Fotoğraf: Vedat Beki arşivi)

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
TUNCAY KORKMAZ
28 Eylül 2016 Çarşamba 08:06
08:06
BU KADAR ŞAK ŞAKCILGA LUZUM YOK VATAN HAİNİ İLAN İDİLMİŞ BİRİNİN TORUNU
88.224.12.239
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim