• BIST 102.831
  • Altın 197,994
  • Dolar 4,7202
  • Euro 5,5094
  • Ankara : 26 °C
  • İstanbul : 24 °C
  • İzmir : 25 °C
  • Çankırı : 27 °C
  • Antalya : 24 °C
  • Eskişehir : 21 °C

Çankırı'dan Berkin Elvan'a destek

Çankırı'dan Berkin Elvan'a destek
269 gündür hastanede yaşam mücadelesi veren ve bu sabah yaşamını yitiren Berkin Elvan için Üniversite gençliği Çankırı'da protesto eylemini gerçekleştirdi.

Bugün gün boyu tüm yurtta gerçekleştirilen gösteriler Çankırı'da da ses buldu.

Çankırı Karatekin Üniversitesi gençliği, CHP, ÖDP, Berkin Elvan'ı anmak için Karatekin Parkın'da bir araya geldiler.

''Berkin, Ali İsmail ölümsüzdur, Katil devlet hesap versin'' sloganları eşliğinde yapılan saygı duruşunun ardından okunan şiirlerle, çoğunluğu gençlerden oluşan kitle dağıldı.

20140311_180319.jpg

EĞİTİM-SEN ÇANKIRI İL TEMSİLCİLİĞİ DE AÇIKLAMA YAPTI

"Gezi Direnişinin sembol isimlerinden Berkin Elvan’ı sonsuzluğa uğurlarken,
katillerinin peşini asla bırakmayacağımıza söz veriyoruz!

Gezi direnişi sırasında Başbakan’ın 'destan yazmakla' övdüğü polislerin attığı gaz bombası ile yaralanan Berkin Elvan, 269 gün süren yaşam mücadelesini kaybetti. Berkin Elvan’ı, faşizme karşı milyonların ayağa kalktığı, Gezi Direnişinde kaybettiğimiz Abdullah Cömert’in, Mehmet Ayvalıtaş’ın, Ali İsmail Korkmaz’ın, Ethem Sarısülük’ün, Medeni Yıldırım’ın ve Ahmet Atakan’ın yanına uğurluyoruz.

Tedavisi boyunca Türkiye halklarının üzerine titrediği, insani duygularını yitirmemiş herkesin, her ailenin umutla iyi haberlerini beklediği Berkin Elvan’ın ölüm haberi tüm ülkeyi derin bir üzüntüye boğmuş, ölümü ülke çapında büyük bir öfkeye yol açmıştır. Türkiye’nin dört bir yanında gerçekleştirilen kitlesel protestolar, boykotlar ve eylemler ile vicdan sahibi olan bütün halklar Berkin’e sahip çıkmış, katillerinin ve arkasındaki güçlerin peşini bırakmayacaklarını ilan etmişlerdir.

Yıllardır başta toplumun örgütlü kesimleri olmak üzere, halkın en temel taleplerine kulaklarını tıkayan AKP hükümeti ve Başbakan, Gezi direnişi ile birlikte yıllardır sesi kısılan, yok sayılan toplum kesimlerinin sesine kulak vermek yerine onlara her fırsatta hakaret etmiş, her fırsatta milyonları açıkça tehdit etmekten çekinmemiş, güvenlik güçlerine yetki vererek gencimizin güvenlik güçleri tarafından katledilmesine neden olmuştur.

Gezi sürecinden itibaren Başbakan, giderek sertleşen üslubu üzerinden toplumu her fırsatta germeye, kamplaştırmaya ve birbirine düşman etmeye çalışmıştır.  Yıllardır ısrarla sürdürülen halkları birbirine karşı “kin ve düşmanlık duyguları üzerinden” tahrik ederek bölme girişimleri, son günlerde ülkenin dört bir yanında faşist saldırıları, parti binalarının taşlanmasını ve linç girişimlerini beraberinde getirmiştir. 

Gezi direnişi sürecinde gençlerimiz henüz 20’li yaşlarda toprağa düşerken, henüz 15 yaşında olan Berkin Elvan, 15 Haziran 2013 tarihinde Başbakan’ın “kahraman” polisinin attığı bir gaz bombası ile yaralanmıştır. Berkin tam 269 gün, umutla ve inatla yoğun bakımda yaşam mücadelesi vermiş, ancak gencecik bedeni bu mücadeleyi daha fazla sürdürememiştir. 

Berkin Elvan’ın katili, sadece ona hedef alarak gaz bombası atan polisler değil, Gezi direnişi sırasında “talimatı ben verdim”, “kahraman polisimiz destan yazdı” sözleriyle zulme direnen halklara karşı bütün nefretini kusan, ağzını her açtığında nefret suçu işleyen, halk düşmanlarına, faşist çetelere ve tetikçilere destek veren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dır. Berkin Elvan, tıpkı Gezi direnişi sürecinde polis saldırısı ile hayatını kaybedenler gibi, tamamen siyasi iktidarın sorumlusu olduğu devlet terörünün son kurbanı olmuştur.

Eğitim Sen olarak, 15 yaşındaki oğullarını ekmek almaya gönderirken atılan gaz bombası ile yaralanıp 269 gün sonra cansız bedenini teslim alan Elvan ailesinin acısını paylaşıyoruz. Berkin kardeşimizin katilleri başta olmak üzere, talimat verdiğini kabul eden Başbakan dâhil, bütün sorumlular halka hesap verene kadar bu işin peşini bırakmayacağımıza söz veriyoruz.

Nurcan YANIK
İl Temsilcisi"

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
Adsız
19 Mart 2014 Çarşamba 08:49
08:49
Yeni haberim oldu. Yoksa katılırdım.Üzgünüm.
212.156.67.194
Gerçekçi
13 Mart 2014 Perşembe 11:47
11:47
Evet ekmek yere konmadığı gibi, bayrak da yere atılıp ayakkabı silinmez çok bilmişler. Yazıklar olsun sizin gibi zihniyete.. Bizim dinimizde ayrım yoktur, ırkçılık yoktur.. siz aynı dine inanmıyorsunuz galiba... bu eylemi bilseydim kesinlikle giderdim.. neyse ki halen dıuyarlı 3-5 kişi varmış. Allah rahmet eylesin kara yiğit.. ayrıca görevi başında şehit düşen polisimize de Allah'tan rahmet ailesine sabır diliyorum.. Işıklar içinde uyusun.. Amin..
78.186.94.3
Alternatif Çankırılı
12 Mart 2014 Çarşamba 22:48
22:48
yazıklar olsun yapılan yorumlara. allah rahmet eylesin deyip geçemeyecek kadar düştünüz mü? ölünün ayrımını nasıl yaparsınız? hele bir çocuğun. şehit cenazelerinde her seferinde bulvarda yüzlerce kişi yürümedi mi? Allah'tan memlekette 3-5 de olsa duyarlı kişi var da umudumuzu yitirmiyoruz.
46.196.234.6
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim