• BIST 103.328
  • Altın 193,733
  • Dolar 4,6527
  • Euro 5,4829
  • Ankara : 17 °C
  • İstanbul : 19 °C
  • İzmir : 24 °C
  • Çankırı : 16 °C
  • Antalya : 24 °C
  • Eskişehir : 15 °C

Çerkeş Belediyesi Filiz'e geçit vermemiş!

Çerkeş Belediyesi Filiz'e geçit vermemiş!
Bedil Köyüne yapılacak Kanatlı Hayvancılık Tesisi ile ilgili tartışmalar sürerken, Çerkeş Belediyesi konuyla ilgili bir basın açıklaması yaptı.

İşte o basın açıklaması:

"Son zamanlarda yerel basında Bedil Köyü Mevkii’ne Kanatlı Hayvancılık Tesisi yapılması ile ilgili çıkan haberlerle ilgili olarak bu açıklamanın yapılması uygun görülmüştür.

2013 yılında Toki yerleşim bölgesinin altı – anayol kenarı 120 ada 6 nolu parsel üzerine Kanatlı Hayvancılık tesisi yapımı ile ilgili olarak 16.09.2013 tarihli Nafiz Alacalı vekili Kemal Kande aracılığı ile belediyemize verilen dilekçesine istinaden Belediye Fen ve İmar işleri Müdürlüğünün 27.09.2013 tarih ve 461 sayılı Kanatlı Hayvancılık Tesisi yapılması ile ilgili izin yazısı Belediye Meclisine sunulmuştur. 10.10.2013 tarih ve 39 sayılı Meclis Kararı ile Kanatlı Hayvancılık Tesisi yapılmasına karar verilmiştir.

Ancak 12.05.2014 tarih ve 22 sayılı Belediye Meclisi Kararı ile bölgede Hayvancılık tesisi yapılmamasına ve var olanların da kaldırılmasına karar verilmiştir.

Bilindiği gibi ilçemizin doğusunda, kuzeyinde ve güneyinde ilçemizin ana geçim kaynaklarından olan hayvancılık yapılmaktadır. İlçemiz imar planına sınır, İstasyon Mahallesi Devlet demiryolları hattının kuzeyinde kalan E-80 ve D-100 karayolu ile bu karayolunun üzerinde kalan Bedil köyü ile Kınık Köy altında kalan bölgeyi içerisine alan ve İlçemiz Cumhuriyet Mahallesi Toki yolu olarak bilinen Nene Hatun Caddesi Batısında kalan imar planı sınırlarında veya Mücavir alan sınırlarında kalan bölgede 12.05.2014 tarihli İmar Komisyonu Raporuna istinaden 13.05.2014 tarih ve 22 sayılı Belediye Meclisi Kararı ile Kanatlı Hayvancılık ve Büyükbaş Hayvancılık Tesislerinin yapılmamasına ve var olan var ise gerekli çalışmaların yapılarak kaldırılmasına karar verilmiştir.

Belediye Meclisimiz bu kararı alırken; İlçemizin diğer tüm bölgelerinde var olan hayvancılık tesislerini en azından bu bölgede yaygınlaşmasını engellemek,

Bu bölgelerde kurulacak tesislerin çevreye verecekleri, koku-görüntü ve çevre kirliliği nedenleri ile bölgede ikamet eden vatandaşımızın rahatsız olabileceği ve ilçemize gelebilecek yatırımcılara olumsuz etki yaratacağını,

İlçemizin yeni konut alanlarının ve yapılaşmasının ilçemizin batı kısmında, yani bu bölgede artış göstermesi ve yapılabilecek tesislerin vatandaşlarımızı rahatsız ederek, bu alandaki konutsal büyümeyi durdurması ve cazibesini yitirmesi, hususlarını göz önünde bulundurmuştur.

Söz konusu alana 07.04.2014 tarihinde Cansın Tavukçuluk adına 120 ada 96 parsel üzerine Kanatlı Hayvancılık Tesisi yapılması hakkında Belediye Fen ve İmar İşleri Müdürlüğüne talepte bulunulmuş fakat Belediyemiz tarafından Kanatlı Hayvancılık Tesisi Yapımı için bölgeye izin verilmemiş ve talep geri çekilmiştir.

Çankırı Milletvekilimiz Sayın Hüseyin Filiz tarafından kanatlı hayvancılık tesisi yapımı ile ilgili Belediyemize ve Belediye Başkanımız Hasan Sopacı’ya yazılı yada sözlü bir talepte bulunulmamıştır.

120 ada 96 parselin yarısı Çerkeş Belediyesi imar sınırları içerisinde diğer yarısı ise imar sınırı dışında kalmaktadır. Belediye imar sınırları içindeki alana ruhsat vermeye yetkili idare Çerkeş Belediye Başkanlığı’dır. İmar sınırı dışında kalan alana Özel İdare tarafından verilen ruhsata Belediyemiz tarafından herhangi bir işlem yapılamayacağı hususu kamuoyuna saygı ile duyurulur."

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
Edip Ahmet
29 Haziran 2014 Pazar 13:02
13:02
Geç jeton kardeşim benim okumamda bir sorun yok da senin anlamanda bir sorun var 30 binlik bir tavuk çiftliğinde çalışacak insan sayısı en fazla 2 kişidir. Bu kuruluşla 600 kişinin çalıştığı AYTAÇ'ı bir tutan zihniyete cevap yazmak sadece beni yorar bu konularda partizanca düşünmeyen insanlarla fikir tartışması yapmayı yeğlerim. Bu bahsi geçen arazinin büyük bölümünün Belediye mücavir alanında olduğundan ve buraya kurulması düşünülen tesisin İl Özel İdarenin ruhsat verdiği yere sığmayacağını en az biz kadar Fİliz ve şirket sahipleri de biliyor fakat onlar baskı ile Çerkeş Belediyesinden izin alacaklarını düşünüyorlar. Ama bizim sayın Belediye Başkanımız Hasan paşa'ya güvenimiz tam. Çerkeş'i tavuk çiftliği cenneti yaptırmayacaktır.Yolun açık olsun Başkanım.
78.165.161.98
Geç jeton
28 Haziran 2014 Cumartesi 22:22
22:22
Edip ahmet okuman da mı yok başkan ne diyor yazıda il özel idarenin verdiği ruhsata karışamam diyor sen bi daha oku istersen adamlar il özel idareden ruhsat almış. Ayrıca sn başkan yatırımcıların gelmesinden bahsediyor hayvancılık da bir yatırım kanalıdır değilse o zaman ilk önce aytaç'ı kapat da görelim hatta kendi hayvancılıkla uğraşıyor kendi bıraksın bu işi de görelim
88.230.24.194
M.Ali
28 Haziran 2014 Cumartesi 20:24
20:24
Hüseyin bey keşke bu makamlardaki kadrolardaki insanların hepsinin gözü sizin gibi tok olsa. sizi bilen bilir temeli eski yıllara dayanan varlıklı bir ticaret sahibi olduğunuzu.
88.234.125.239
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim