• BIST 102.258
  • Altın 190,236
  • Dolar 4,5836
  • Euro 5,3954
  • Ankara : 14 °C
  • İstanbul : 19 °C
  • İzmir : 22 °C
  • Çankırı : 10 °C
  • Antalya : 23 °C
  • Eskişehir : 14 °C

Erdoğan'dan kabinede revizyon sinyali!

Erdoğandan kabinede revizyon sinyali!
Başbakan, TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtladı...
Başbakan Erdoğan, kabinede revizyon olacağı iddiasıyla ilgili olarak ''Yerel seçimler öncesi herşey olabilir'' yanıtını verdi.
 
Yeni yasama yılının açılışı için TBMM'ye gelen Başbakan Erdoğan, gazetecilerin Demokratikleşme Paketi ile ilgili sorularını yanıtladı.
 
Erdoğan şunları söyledi:
 
PAKETİ TÜM BEKLENTİLERE CEVAP VERECEK ŞEKİLDE YAPTIK
(Paket yetersiz bulundu. Aleviler için başka paket gelecek mi? sorusu üzerine)
Bu paketimizi 20 başlık altında tüm beklentilere cevap verecek şekilde yaptık. Şimdi falanca grup şunu bekliyor dediğinizde bu beklentilerin sonu hiçbir zaman gelmez. Tüm inanç gruplarının kendilerine göre beklentileri vardır. Bunun sonu gelmez. Biz burada bütün inanç gruplarının inançlarının teminat altına alınması konusunda Alevi olsun, Sünni olsun, Hristiyan, Süryani hepsini ilgilendiren bir düzenleme yaptık. Hacı Bektaş Üniversitesi ismi bir adımdır.
 
MEDYAYA TEŞEKKÜR
Medya bu paketi çok iyi okudu, çok iyi değerlendirdi. Ama bardağın boş tarafını görüp kaç santim olduğunu hesaplamaya çalışanlar da oldu.
 
SEÇİM YASASI
Seçim Yasası ile ilgili çok önemli bir adım attık. Durmadan kuru sıkı atıyorlardı. Buyrun üç alternatif sunuyoruz dedik. Hemen ona da saldırıya başladılar. Sunduğumuz bu alternatifler ABD, İngiltere gibi dünyanın en gelişmiş demokrasilerinde uygulanan sistemler. Diğerleriyle mutabık kalmamız halinde hemen getireceğiz. Mutabık kalamazsak da biz kendi adımımızı atacağız. Bu adım mevcut durum mu olur, yoksa bu üç seçenekten biri mi olur karar vereceğiz.
 
ÖZEL OKULLARDA KÜRTÇE EĞİTİM
Özel okullarda ana dilde eğitimin yolunu açtık. Hangi ana dilde olursa olsun isteyen eğitim öğretimini yapabilecek. Ama tabii ki bazı dersler de Türkçe olacak. Bu adımları süratle atacağız.
 
YARGI SÜRECİNDEKİLERE
YENİ BİR PAKETLE NASIL ÇÖZÜM BULALIM
(BDP'nin şiddete bulaşmamış terör örgütü mensuplarının serbest bırakılmasına yönelik talebinin hatırlatılması üzerine)
 
Şiddete bulaşmamış olanlar için üçüncü paketi, dördüncü paketi yaptık. Bunların tümü zaten yargıda olan süreç. Biz yargı süreci içinde olanlara yeni bir paketle çözüm bulalım dersek millet nezdinde nasıl anlaşılır.
 
BDP'NİN SEÇİM PAKETİ YORUMU
Bizim için halkımızın ne dediği önemli. Bunların söyledikleri çok da önemli değil. Aylarca çalıştık. 11 yıllık söylemimizle birlikte ülkemizin sosyal, siyasi hadiselerin ihtiyacına göre bu paketi hazırladık.
 
Gayet güzel hazırlanmış, Ülkemizin iç ve dış politikasını değerlendiren özellikle de dış politik üzerinde duran bir konuşmaydı. Ekonomik konularda da tavsiyelerde bulundu. Ben de kendisine katılıyorum
 
KABİNEDE REVİZYON SİNYALİ
Yerel seçimler öncesinde herşey olabilir.
Etiketler: , ,
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim