1 İsrailliye karşı bin Filistinli...

1 İsrailli'ye karşı bin Filistinli...

Kahire’de süren İsrail ve Hamas arasındaki “esir değişimi” pazarlıklarında sonuca yaklaşıldı.

Hamas’ın 3 yıl önce kaçırdığı İsrail askeri Gilat Şalit’i Kurban Bayramından önce serbest bırakması, İsrail’in de karşılığında El Fetih’in ünlü lideri Mervan Barguti başta olmak üzere 1000 kadar Filistinli esiri salıvermesi bekleniyor.

İsrail’in Haziran 2006’da Gazze’ye düzenlediği operasyon sırasında Hamas tarafından kaçırılan İsrailli Onbaşı Gilat Şalit’in salıverilmesi ile ilgili Kahire’de Mısır ve Almanya arabuluculuğunda devam eden pazarlıklarla sona yaklaşıldı. İsrail basını, İsrail ve Hamas’ın ufak ayrıntılar dışında anlaştıklarını, 23 yaşındaki İsrailli askerin, İsrail cezaevlerindeki Filistinli esirlerin serbest bırakılması karşılığında büyük bir ihtimalle Kurban Bayramı öncesi, yani cuma gününe kadar salıverilebileceğini söyledi.

Filistinli kaynaklara göre, İsrail’in serbest bırakacağı isimler arasında ocaktaki seçimlerde yeniden aday olmayacağını açıklayan Mahmud Abbas’tan sonra Filistin lideri olması beklenen El Fetih’in üst düzey liderlerinden Mervan Barguti ile Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) Genel Sekreteri Ahmed Saadet de bulunuyor. BBC’ye göre, aylardır devam eden pazarlıklarda, Hamas, İsrail’e serbest bırakılmasını istediği isimlerin listesini verdi. Birkaç isim dışında liste üzerinde anlaşma sağlandı.

İlk etapta 450 esir bırakılacak
Anlaşmanın ilk aşamasında Şalit’in Hamas tarafından Mısır’a teslim edilmesi, İsrail’in de buna karşılık elindeki 350 ila 450 Filistinli esiri serbest bırakması bekleniyor. Şalit, Mısır’dan İsrail’e geçtiğinde ise yaklaşık 650’sı daha serbest bırakılacak. Esir listesinin başında da üst düzey El Fetih liderlerinden Mervan Barguti var. İsrail içinde gerçekleştirdiği eylemler nedeniyle 2002’de tutuklandıktan sonra 5 kez ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Barguti’nin de listeye dahil olması, İsrail’de de tartışma yarattı.

Başbakan Yardımcısı Silvan Şalom, Barguti ve Saadet’in isimlerinin listede yer almayacağını söylese de, Türkiye’de bulunan Sanayi ve Ticaret Bakanı Binyamin Ben Eliezer Barguti’nin salıverilmesine destek çıktı. Ben-Eliezer, askerin kurtarılmasının bedelinin ağır olduğunu söylemesine karşın, “Ama sonunda hükümet bir karar vermek durumunda ve kararın en iyisi olacağını umuyorum” dedi. Mervan Barguti’nin avukatı Kadir Şkeyrat da yapılacak herhangi bir anlaşmada Barguti’nin de bulunacağı konusunda Hamas’ın kendisine bilgi verdiğini söyledi.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler