104 Emekli amiral soruşturmasında savcılık harekete geçti

104 Emekli amiral soruşturmasında savcılık harekete geçti

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Montrö açıklamasında imzası bulunan 104 emekli amiralden ifadesi alınmayan 84 şüphelinin bugünden itibaren ifade işlemlerine başlandığını açıkladı…

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 104 emekli amiralin açıklamasında ifadesi alınmayan 84 kişinin ifadelerinin alınması için davet yaptı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu'ndan yapılan açıklamada, şöyle denildi:

"03.04.2021 tarihinde yazılı ve görsel basında ‘103 amiralden Montrö bildirisi’ başlığı altında yayınlanan bildiriyi imzalayanlar ile varsa irtibatlı oldukları kişilerin tespiti amacıyla başlatılan soruşturma kapsamında; 05.04.2021 ve 16.04.2021 tarihlerinde verilen arama ve el koyma kararlarına istinaden ele geçirilen dijital materyallerin incelenmesi, bugüne kadar alınan şüpheli ifadeleri, HTS analizleri ile sonucu elde edilen deliler çerçevesinde bildirinin yayınlandığı haliyle altında imzaları olan şüphelilerin, 5237 Sayılı Türk Ceza Kanununun 316/1 maddesi kapsamında "Devletin Güvenliğine ve Anayasal Düzene Karşı Suç İşlemek için Anlaşma” suçundan ifadelerinin alınması amacıyla Ankara İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şube Müdürlüğüne talimat yazılmış, 27.05.2021 tarihinden itibaren şüphelilerin ifadelerinin alınmasına başlanmıştır. Soruşturmaya çok yönlü olarak devam edilmektedir" denildi.

20 KİŞİNİN İFADESİ ALINMIŞTI

Başlatılan soruşturma kapsamında bildiriyi imzalayan 20 kişinin ifadesi alınmıştı. 84 Kişi yapılan davetler üzerine belirlenen tarihlerde Ankara'da ifade verecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler