12 kayıp korucu için bir kez daha kazı

12 kayıp korucu için bir kez daha kazı

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde, 1994 yılında 12 köylünün öldürülerek Derecik Taburuna gömüldüğü iddiaları üzerine ikinci kez kazı çalışmalarına başlandı.

Alınan bilgiye göre, Şemdinli'ye bağlı Derecik beldesi Ormancık köyünden alınan 12 köy korucusunun, 1994 yılında öldürülüp gömüldüğü iddiaları üzerine, 21 Temmuz 2009'da kazı çalışması yapıldı. O dönemde Derecik'te vatani görevini yapan ve kimliği açıklanmayan kişinin çizdiği krokiye göre yapılan kazıda, herhangi bir bulguya rastlanmadı.

Hakkari Barosu avukatlarının Van Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığına yaptığı ikinci başvuru üzerine, ilk kazının gizli tanığın işaret ettiği yerden farklı bir alanda yapıldığı gerekçesiyle yeni bir kazının, tanığın katılımıyla yapılmasına karar verildi.

Sabah saatlerinde Van Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı ile gizli tanık, helikopterle Yüksekova ilçesine geldi. Buradan Hakkari Barosundan 3 avukat, adli tıp uzmanları ve iş makineleri ile Derecik Taburunda kazının yapılacağı alana gidildi.

Kazı, gizli tanığın yer göstermesiyle başladı. Kayıp yakınlarının da Derecik Taburu önündeki bekleyişi devam ediyor. (kaynak: zaman.com.tr)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler