14 yaşında üniversiteli oldu!

14 yaşında üniversiteli oldu!

Deha bir ortaokul öğrencisi, liseyi okumadan ülkenin en iyi üniversitesine girdi.

Çin'de 14 yaşındaki deha bir ortaokul öğrencisi, liseyi okumadan ülkenin en iyi üniversitesinde eğitimini sürdürecek.

Çin Uluslararası Radyosunun haberine göre, Pekin Üniversitesinin adaylarını üniversite sınavına girmeden tavsiye üzerine alacağını duyurmasından sonra, Hong Şin'gı adlı ortaokul son sınıf öğrencisi kız çocuğu, öğrenim gördüğü okul tarafından bu üniversiteye önerildi.

Ülkenin doğusunda bulunan Ciangsu eyaletinde yaşadığı belirtilen kızın çok iyi derecede İngilizce bildiği ve IELTS, TOEFL ve SAT gibi uluslararası yabancı dil sınavlarında çok yüksek puanlara sahip olduğu kaydedildi.

Hong'un okul müdürü Vang Mingdı, öğrencisinin deha olduğunu, birçok konuyu kendi başına öğrendiğini ve şu ana kadar 500 bin kelimeden fazla deneme yazdığını söyledi.

Öğrenci Hong Şin'gı da, düzenlenen basın toplantısında, Pekin Üniversitesinde Maliye eğitimi almak ve mezuniyetinin ardından kendi şirketini kurarak iş hayatına atılmak istediğini söyledi.

Pekin Üniversitesi, bir süre önce, adaylarda üniversite sınavı şartı aramayacağını, öğrencilerini lise yöneticilerinin tavsiyesi üzerine alacağını duyurmuştu.

Eğitimcilerin desteklediği yeni uygulama, bazı çevreler tarafından "suiistimal edilmeye müsait ve nepotizmi destekleyici" bir uygulama olarak görülüyor.

ABD'den Harvard ve Yale, Birleşik Krallık'tan Oxford ve Cambridge gibi dünyaca ünlü birçok üniversite ile işbirliği ve ortak eğitim programları olan Pekin Üniversitesi, son 50 yılda, aralarında Türklerin de bulunduğu 20 bini aşkın yabancı öğrenciye eğitim verdi.
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler