150 yataklı Devlet Hastanesi böyle giderse ihale rekoru kıracak!

150 yataklı Devlet Hastanesi böyle giderse ihale rekoru kıracak!

Yapımı ve hizmete açılması adeta yılan hikayesine dönen

150 yataklı Devlet Hastanesiyle ilgili geçtiğimiz günlerde Ak Parti Milletvekili Dr. Nurettin Akman’ın yaptığı “Hastanedeki eksiklikler yeniden ihale edilecek” şeklindeki “muamma” açıklaması, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklama ile aydınlığa kavuştu!

Konuyla ilgili olarak Sözcü18.com olarak milletvekili Nurettin Akman’ın satır aralarında kaybolan “Hastane yeniden ihale edilecek” şeklindeki beyanı üzerine, yaptığımız “fikri takiple” hastanenin kalorifer tesisatının patladığını, jeneratörün de devreye girmediğini öğrenmiş, çalışmaların sürdürüldüğü bilgisine ulaşmıştık.

İl Sağlık Müdürlüğünün yaptığı yazılı açıklamada hastanedeki eksiklikler “açıkça” belirtilmesine karşın, binanın “müteahhitten” Bakanlık tarafından “neden eksik teslim alındığı” konusunda herhangi bir bilgiye rastlanılmamış olması, düşündürücü!

Bununla birlikte özellikle 2009’un son üç ayında Ak Parti Milletvekili Dr. Nurettin Akman’ın ve akabinde “il teşkilatının” sürekli olarak “Hastane bir iki aya kadar açılacak” şeklindeki açıklamaları İl Sağlık Müdürlüğünün son açıklaması ile bir kez daha gösteriyor ki, “vuslat yine başka bahara kaldı” (!)

Ne diyelim! Çankırı ve Çankırılı, hizmet için “sabırlı” olmak zorunda! Bunu özellikle son dört yıldır “basın” olarak bizler, “vatandaş” olarak sizler çok iyi öğrendiniz.

İşte, 150 yataklı Çankırı Devlet Hastanesinin bugüne kadar gelen sürecini ve önümüzdeki aylar için yaşayacağı dönemi özetlemeye çalışan İl Sağlık Müdürlüğünün yazılı açıklaması:

AKSAKLIK VE EKSİKLİKLER HALEN DEVAM ETMEKTE...
“150 Yataklı Devlet hastanesi İnşaatı Bakanlığımız tarafından 17.09.2002'de anahtar teslim (götürü usulü) ihalesi yapılmış olup, kontrollüğü de yine Bakanlığımız İnşaat Dairesi Başkanlığınca yapılmıştır. Süreç içerisinde ilgili müteahhit firma ile Bakanlığımız arasında bazı hukuki sorunlar yaşanmış olup, inşaatın sözleşmesi 22.06.2007' de fesih edilmiştir. Ancak daha sonra Bakanlığımız yapılan işin bitmesi eksikliklerin tamamlanması şartı ile fesih kararından vazgeçmiş (18.12.2007) ve müteahhit firmaya hastaneyi teslim etmiştir.

Ancak bu güne kadar müteahhit firma eksiklikleri tamamlamamış olup, bazı yüzeysel düzenlemeler yapmıştır. .

Malumunuzdur ki bir hastanenin hizmete açılması için sadece inşaat anlamında fiziki şartların tamamlanması yeterli değildir. Hastanenin gaz sistemlerinin, klima santrallerinin, ısıtma soğutma sistemlerinin, kalorifer sistemlerinin, elektrik su tesislerinin vb. çalışıyor olması gerekir.

Sistemlerin test işlemlerinin bir kısmı Bakanlığımız kontrol teşkilatlarınca yapılmış olup, son kullanıcı olarak İl Sağlık Müdürlüğü ve Çankırı Devlet Hastanesi Teknik elemanları ile de tarafımızdan yapılmıştır. Bu konuda Bakanlıktan herhangi bir ödenek kısıtlaması ya da ‘döner sermaye almıyorum kendi başınızın çaresine bakın’ şeklinde bir olay yaşanmamıştır. Amacı Çankırı ve bölge halkına en iyi şartlarda hizmet sunmak olan bir kurumun hemşerilerimizin daha iyi şartlara kavuşması konusunda ayak diremesi söz konusu olamaz.

Sistemlerin kontrolü sırasında meydana gelen aksaklıklar bugün itibariyle mümkün olduğunca düzeltilmeye çalışılmıştır. O dönemdeki test işlemlerinin akabinde meydana gelen aksaklıkların bir kısmı devam etmektedir.

Bu güne kadar taşınılamamış olunmasında altta yatan tek sebep sistemlerin sorunlu olmasıdır. Tedavi için yatırdığımız hemşerilerimizin kalorifer arızası ya da jeneratörün devreye girmemesi ve benzeri nedenlerle zarar görmesi kabul edebileceğimiz bir durum değildir.

Teknik sistemlerde meydana gelen aksaklıklar tamir yolu ile değil değiştirilmesi yolu ile giderilmesi gerekmektedir. Defolu olan ürünlerin telsim alınması makul ve kabul edilebilir bir durum değildir.

İHALE VE İKMAL EN KISA ZAMANDA YAPILACAK...
Yine hastane binasının tamamlanmasında başta Sayın Valimiz olmak üzere gerek Sayın vekillerimiz gerekse siyasi irade her noktada destek olmuştur. Ancak yasal zeminde yapılan tüm çalışmalar kamu zararının en asgari düzeye indirgenerek azaltılması ve işlerin makul bir zamanda sağlıklı bir şekilde tamamlanması yönündedir.

Bu gün itibariyle Bakanlığımız İnşaat Daire Başkanlığı yetkilileri ve Kurumumuz teknik elemanları son kontrollerini yapmış, eksiklikleri tespit etmiştir. Tutulan tutanaktaki eksiklikler müteahhidin nam-ı hesabına yapılmak üzere şartnamesi hazırlanarak ilimize gönderilecektir. Bundan sonra ihalesi ve ikmali yapılarak hastaneye en kısa sürede taşınılması temin edilecektir.

Çankırılı hemşerilerimiz bu konuda sitem etmekte haklıdır. Ancak gecikme onlara daha sağlıklı bir binada hizmet verme düşüncemizden kaynaklanmaktadır. Hemşerilerimiz bugünkünden çok daha iyisine layıktır. Mümkün olan en kısa sürede yeni hastane hizmete açılacaktır. Hemşerilerimizin memnuniyeti mutluluğumuzdur.

Kamuoyuna saygıyla sunulur.”

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler