19 Kasım, Boğa Burcu'nda ay tutulması...

İyi haftalar Sözcü 18 okurları. 2021 Yılının en önemli gökyüzü olayı olan Boğa Burcu'ndaki Ay tutulmasının gerçekleşeceği haftaya giriş yaptık. Zaten bir süredir etkisini hissetmeye başlamıştık, bu haftayla daha da belirgin olmaya başlayacaktır. Şimdiden hepimizin tutulma gündemleri az çok belli olmuştur. Ülke açısından bakarsak da zaten haftalardır yaşıyoruz para piyasaları ve siyaset arenasında; bu daha da keskinleşerek devam edecektir.

Öncelikle, Ay tutulmaları normalde daha kişiseldir fakat bu 19 Kasım tutulması çok sıra dışı bir tutulma olarak dikkat çekiyor. Kişisel etkilerinin ötesinde, toplumsal anlamda da çok büyük etkileri olacaktır. Dünya genelinde güçlü bir değişimin başlangıcı olma niteliğini taşıyor ve önümüzdeki 2 yıllık sürecin başlangıcını yapıyor olacak. Fakat bunu 19 Kasım günü yahut bu hafta bir olay olacak gibi düşünmemek lazım. Tabii ki oladabilir ama genel olarak tutulmaların etkileri uzun zamana yayılır. Bu tutulma da önümüzdeki 6 ay etkisini sürdürecek ve belirli tarihlerde tetiklenecek.

Tutulmayı anlayabilmek için öncelikle boğa sembolizmasını anlamak gerekir. Boğa paradır, boğa gıdadır, beslenmedir, boğa güvenliktir, konfordur, sanattır, ses sanatçılarıdır. 2022 Başında Ay düğümlerinin Boğa-Akrep aksına geçmesiyle zaten bu konularla alakalı zorlanmalar ve bazı gündemler yaşayacağız. Bu tutulma da bunun bir ön gösterimi, fragmanı niteliğinde.

En öncelikli etkisi zaten haftalardır süregelen para piyasalarındaki durum, zamlar ve ekonomi. Önümüzdeki süreçlerde gıda ile ilgili sıkıntılar, gıda temini ile ilgili veya tarımla, üretimle ilgili krizler yaşanması da mümkün gözüküyor. Tutulma sırasında gerçekleşecek olan Mars/Uranüs sert açısı da toplumsal anlamda patlamaları, yer sarsıntılarını, kazaları, kişisel anlamda ise öfke patlamaları, stres ve kaza potansiyelini veriyor. Ani gelişen, beklenmedik, ses getiren sürpriz durumlar yaşanabilir ki umarım yaşanmaz.

Bu tutulmanın aslında en büyük özelliği, Boğa Burcu'nun 27 derecesinde, Algol sabit yıldızıyla kavuşumda gerçekleşecek olması. Algol sabit yıldızı, Medusa mitini temsil eder. Klasik astrolojide en kötü sabit yıldız olarak geçse de günümüzde olumlu ve faydalı kullanımlarına da şahit oluyoruz. Fakat her halükarda hırs verecektir, kıskançlık, saplantı, takıntı da verebilir ve içsel dünyamızda bir miktar sarsıntı yapabilir. Ay tutulmaları gizli saklı ne varsa ortaya döker ve gün yüzüne çıkartır. Burada da derinlere gömdüğümüz birçok duygu, korku gün yüzüne çıkıp yüzleşme ve şifalanma gerektirecektir.

Ay tutulmaları bireysel anlamda kapanışları, bitişleri ve yüzleşmeleri ifade eder. Burada bir konuyu bitiriyoruz, sonlandırıyoruz, kapatıyoruz. Herkes kendi haritasında aldığı etkiye göre, kendi gündemini, kendi kapanışını, değişimini yaşayacaktır. Her ne kadar sert ve yoğun etkileri olsa da içinde şifa için fırsatlar da barındırıyor. Bir kısım insanlar sert etkilenip radikal kararlar alırken bir kısım da ani fırsatlar, hızlı çıkışlar, şanslar elde edecekler fakat olumlu da olumsuz da olsa herkes için değişim, dönüşüm kapıda. Konfor alanımızdan güvenli bölgemizden çıkmamız için bizi itekleyen, sarsan olaylara çekilebiliriz. Gitmemiz gereken yönde, bugüne kadar direnç gösterdiğimiz konularda, değişime direndiğimiz noktalarda bizi bazı sınavlara tabii tutabilir.

Tutulmanın genel bireysel etkilerine baktığımızda, bize yaşam alanımız, ev, iş, kariyer, aile, evlilik, emlak alım satım, toprak, arsa konularında çeşitli gündemler verebilir. Önümüzdeki altı ay içinde, taşınma, yer değişikliği, şehir değişikliği, evlilik veya boşanma kararları alınabilir. Ayın 17'sinden itibaren ise bir an önce harekete geçme isteği, dürtüsü olabilir fakat acele karar almak pek sağlıklı olmayabilir. Biraz beklemekte yarar var. Tutulma sırasında Venüs Uranüs olumlu açısı ve Merkür Neptün olumlu etkileşimi de var. Bazıları için ani başlayan ilişkiler, ani kazançlar, hayalleri yolunda yeni kararlar getirebilir. Bu hafta genelinde bir de dikkat etmemiz gereken ilk konu sakarlıklar ve kazalar olacaktır. Acele ve sabırsız hareket etmekten, telaştan ve risk almaktan mümkün olduğu kadar kaçınalım. İkinci konu ise ‘abartı’... Para harcamaya ve yemek yemeğe karşı abartılı bir istek duyabiliriz, dikkat edelim. Sonuncusu ve en önemlisi ise hırs ve öfke kontrolü... Farkında olmak ve salim akıldan şaşmamak sağlıklı olacaktır.

Dünya genelinde, ekonomi, para, toprak, gıda, patlama, deprem, terör, hayvanlardan gelecek bazı tehlikeler, kadın cinayetleri, madenler, yeraltı, volkan hareketlilikleri, otoriteler ile ilgili gündemler olabileceği gibi, Akrep vurgusu yoğun olan ülkemiz için de son derece önemli bir tutulma olacak. Ülkemizin natal haritasındaki Jüpiter’e karşıt gerçekleşeceği için en önemli gündem ekonomi ve para olacaktır. Akabinde meclisle ilgili, kabine ile ilgili, sivil toplum kuruluşlarıyla ilgili, liderlerle ilgili gündemler, gençler, çocuklar ve kadınlarla ilgili gündemler, gizli düşmanlar ya da gizli saklı bazı gündemlerin ortaya çıkması gibi etkileri olabilir.

Unutmayalım ki tutulmalar bize ilerlememiz için fırsat verir. Kendi irademizle yapamadıklarımızı yapabilmemiz için alan yaratır, olay verir. Yolumuza, büyümemize, gelişmemize hizmet eder. Hem dünya için hem ülkemiz için hem her birimiz için şifa, yenilik ve şans getirmesini diliyorum.

İyi haftalar olsun...

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.