4 Aralık’ta eczaneler kapanacak!

4 Aralık’ta eczaneler kapanacak!

Kasım ayı başında yürürlüğe girecekken 4 Aralık

Cuma’ya ertelenen ilaç fiyat kararnamesi kapsamında 2 bin 379 kalem ilacın fiyatının düşeceğini ve yüzde 23’lük indirimlerin faturasının kendilerine çıkarılacağını savunan eczacılar, tepki için cuma günü kepenk indirip sokağa çıkacak. Türkiye genelindeki 24 bin eczacıdan yaklaşık 7 bininin uygulama yüzünden kapanacağını savunan Türkiye Eczacılar Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, “Bizi yok etmek isteyenlerin insafsız tavırlarına boyun eğmeyeceğiz. Teker teker kapanmaktansa 4 Aralık’ta hep birlikte eczanelerimizi kapatacağız” dedi.

FATURA ECZACIYA YIKILACAK
51 Bölge Eczacı Odası ile eş zamanlı basın toplantısı yapan Erdoğan Çolak, “4 Aralık’ta başlayacak mali tedbirlerin bedeli hasta ve eczacının sırtına yıkılacak olursa ilk elden 3 bin eczane, yıl sonuna kadar 7000 eczane kapanacak. Bu nedenle halkın sağlığa ulaşması daha zorlaşacak. İlçe, belde ve mahallelerdeki eczaneler kapandıklarında hastalar ilaç almak için başka ilçeye gitmek zorunda kalacak” diye konuştu. , şöyle devam etti:

KRONİK HASTALAR ERKEN ALSIN
“Varolan eczaneler, raflarında ilaç bulunamayacak kadar eriyecek, dolayısıyla hastalarımız da bu ilaçları bulabilmek için eczane eczane dolaşmak zorunda bırakılacak. Bu eczanelerde çalışan insanlar işsiz kalacak. Hepsinden önemlisi, sağlık sistemimize yapılan saldırıyı hep beraber durdurmazsak bunun arkası gelecek. Yapılacak eylemden dolayı hastalar ve özellikle kronik rahatsızlığı olanlar Cuma gününe kadar ilaçlarını alsın. Bu uyarı eylemini yapmazsak eczaneler teker teker kapanacak.”

NÖBETÇİ SAYISI ARTIRILDI
Amaçlarının hastaları mağdur etmek olmadığını söyleyen Erdoğan Çolak, şöyle konuştu: “Bunun için özel önlemler aldık, nöbetçi sayıları artırılacak. Bu kepenk kapatma bir uyarı. Bundan sonra yaşanacak durumun bir provası. Bizler, emeğimizle, mesleğimizle, çocuklarımızın geleceğiyle çalışanlarımızın ekmeğiyle, hastalarımızın sağlığıyla oynanmasına seyirci kalmayacağız. Hastaların da uzun vadede mağduriyetine göz yummayacağız.”

YENİ KARARNAME VATANDAŞI NASIL ETKİLEYECEK?
* Tasarruf amaçlı yeni kararname ile 4 Aralık’tan itibaren binlerce ilacın raftan kalkma riski doğdu.

* Kalp, damar, diyabet ve kanser hastaları, ilaçları bulamama riskiyle karşı karşıya kalacak.

* Yeni ilaç kararnamesi ile ilaç üreticileri fiyat indirecek, dağıtımcı kârı azalacak, Tedarik zinciri olumsuz etkilenecek.

* İstanbul Eczacı Odası Başkanı Semih Güngör, “Fiyatları düşürülecek ilaçları 5 Aralık Cumartesi günü ilaç sanayiine iade edeceğiz” dedi.
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler