70lik asker Çankırıda vefat etti!

70'lik asker Çankırı'da vefat etti!

70 yaşındaki şehit er Vatansever için memleketi Yalova'da devlet

töreni yapıldı.

Bulgaristan'da doğup büyüyen Ahmet Vatansever (70), 30 yaşındayken Türkiye'ye göçmen olarak gelip yerleşti. Yalova'da çifçilik yapan 4 torun sahibi Vatansever, nüfus kayıtlarında adrese dayalı bilgisayar sistemine geçilinceye kadar askere çağrılmadığı için defalarca ilgili makamlara gidip askerlik yapmak istediğini bildirdi, ancak sonuç alamadı. 50 yıl sonra ise Ahmet dedenin yıllardır en çok istediği şey oldu ve muhtarlığa celp kağıdı geldi.

Askerlik şubesine giden yaşlı adama, çok yaşlı olduğu için askerlik yapmak zorunda olmadığı söylense de, “Benim soyadım bile Vatansever. Ölsem de askere giderim” diyerek askere gitti. Silah altına alındığı Çankırı Hizmet ve Muhafız Bölük Komutanlığında jandarma er olan ve tezkeresine 3 ay kala geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden şehit er için memleketi Yalova'da devlet töreni yapıldı. Ahmet Vatansever, Yalova Merkez Camiinde kılınan öğle namazından sonra Yalova Şehitliği'nde toprağa verildi.

Törene Vatansever'in birlik komutanları ve silah arkadaşları ile çok sayıda yakını katıldı. Gözyaşlarına hakim olamayan yaşlı adamın yakınları, “Vatansever bir insandı. Soyadına yakışanı yapıp vatani görevimi yapmak istedi. Askerlikten kaçmak için okulu uzatan, yurt dışına giden pek çok gence örnek olup ders verdi” diye konuştular.

TERHİS OLUP EVLENECEKTİ
Her asker gibi 30 kişilik koğuşlarda yatan, sabah erken kalkıp, tıraşını olduktan sonra iştimaya katılan çimleri sulamayı bile kendisine görev edinen Ahmet dede, kısa sürede komutanların gözbebeği olmayı da başardı. Jandarma Genel Komutanlığı, gönüllü askerlik hizmetinde bulunduğu için bir tören düzenleyerek kendisine takdir belgesi verdi. 70 yaşında şehit olan Vatansever'in son yolculuğuna uğurlayan silah arkadaşları ve birlik komutanları, “Kendisinin gelişiyle birlikte kışla en neşeli günlerini yaşadı. Askerlerin ve komutanların neşe kaynağı, dedesiydi. Yeni gelen askerlere kendisini general olarak tanıtıp şakalar yapardı. En büyük isteği terhis olunca yeniden evlenmekti” dedi.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler