97. Gazi Koşusu’nu kazanan Urfa Aslanı

97. Gazi Koşusu’nu kazanan Urfa Aslanı

Türkiye'nin eşsiz ve en özel yarışı olan Gazi Koşusu'nun 97. galibi jokey Mehmet Kaya'nın liderliğinde Urfa Aslanı oldu.

ULU Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk onuruna, 1927’den bu yana düzenlenen Gazi Koşusu’nun 97. galibi, Selim Kaya’nın sahibi olduğu ve jokeyliğini Mehmet Kaya’nın yaptığı "Urfa Aslanı" isimli safkan oldu.

Cumhuriyetimizin 100. yılında düzenlenen 97. Gazi Koşusu’nu kazanan jokey Mehmet Kaya, ünlü heykeltıraş Doç. Dr. Şadi Çalık’ın tasarımı olan Atatürk’ün at üzerindeki som gümüşten heykelinin ve 5 milyon TL’lik para ödülünün sahibi oldu.

"BÖYLE KOŞULMASI GEREKİYORDU"

97. Gazi Koşusu’nun şampiyonu jokey Mehmet Kaya, yarış sonrası at üzerinde yaptığı ilk açıklamasında, "Tarifi mümkün olmayan bir mutluluk içerisindeyim. Stratejimiz tuttu. Geçen sene Selim abinin kazandığı bir yarış vardı, onun taktiğini uyguladık. Stil gereği böyle koşulması gerekiyordu. Rabbim de bizi utandırmadı. Allah’a şükürler olsun. Bu galibiyeti aileme hediye ediyorum" ifadelerini kullandı.

gazi-kosusu-urfa-resim-04.jpg

KARİYERİNDE BİR İLK

Üç yaşlı safkan İngiliz taylarının yarış hayatlarında sadece bir kez koşabildikleri, çim pistte 2 bin 400 metre mesafeli koşuya bu yıl 22 safkan katıldı.

Veliefendi Hipodromu'nda gerçekleştirilen koşuyu Mehmet Kaya'nın bindiği "Urfa Aslanı" isimli safkan 2.30.35'lik derecesiyle ilk sırada bitirdi. Mehmet Kaya, kariyerinde ilk kez Gazi Koşusu'nda birinci oldu.

Yarışta ikinciliği 2.30.61'lik derecesiyle Ayhan Kurşun'un bindiği ve Mehmet Emin Ekenler'in sahibi olduğu "Qualizto" adlı safkan elde etti. Üçüncü sırada ise 2.31.14'lük derecesiyle Fedai Kahraman'ın sahibi olduğu ve Vedat Abiş'in bindiği "Chaika" adlı safkan geldi.

Ali Muhiddin Hacıbekir'in "Neriman" isimli kısrağı tarafından kazanılan 1927 yılındaki ilk Gazi Koşusu ile başlayan ve kesintisiz devam eden yarış, "Türk at yarışçılığının derbisi" olarak tanımlanıyor.

KAZANAN ATIN SAHİBİNE BÜYÜK ÖDÜL

Gazi Koşusu'nu birinci bitiren Urfa Aslanı, sahibine büyük miktarda bir para ödülü kazandırdı.

Urfa Aslanı'nın sahibi Selim Kaya, 5 milyon liralık birincilik ödülünün yanı sıra kayıt tutarları, taksit ücretleri, at sahibi ve yetiştiricilik primiyle toplamda 9 milyon 285 bin 500 lira ödülün sahibi oldu.

Koşuda ikinciye 2 milyon, üçüncüye 1 milyon, dördüncüye 500 bin, beşinciye de 250 bin lira ikramiye verildi.

Yarışı 10 numaralı Qualizto ikinci sırada tamamladı. 18 numaralı Chaika 3., 22 numaralı Moonlight Fairy 4. olurken 5. sırada Native Power yer aldı.

97. Gazi Koşusu’nda ikinciye 2 milyon TL, üçüncüye 1 milyon TL, dördüncüye 500 bin TL ve beşinciye ise 250 bin TL ikramiye dağıtılacak.

Koşuyu kazanan tayın sahibi birincilik ikramiyesine ek olarak kayıt tutarları, taksit ücretleri ve at sahibi primiyle birlikte toplam 7 milyon 848 bin TL'lik bir ikramiye kazanmış olacak. At sahibi aynı zamanda tayın yetiştiricisi ise, bu tutara yetiştiricilik primi de dahil olacak ve ödül 9 milyon 285 bin TL'ye ulaşacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler