• BIST 89.553
  • Altın 349,883
  • Dolar 6,7005
  • Euro 7,2349
  • Ankara 15 °C
  • İstanbul 10 °C
  • İzmir 18 °C
  • Çankırı 16 °C
  • Antalya 19 °C
  • Muğla 17 °C

'Abi beni çok rahatlattınız'

'Abi beni çok rahatlattınız'
Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a "Çözüm sürecinin aktörleri herşeyi kendilerine arz etmektedir" diye tepki göstermişti. Bunun üzerine Yalçın Akdoğan'ın Arınç'a teşekkür ettiği öğrenildi.

Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la “o zat” nitelemesine varan tartışmanın ardından “Dolmabahçe görüşmesi ve detaylarına dair tüm bildiklerimi tarih huzurunda Akdoğan’ın namusuna emanet ediyorum” açıklamasının şifresi, 1 yıl öncesine dayanıyor. Arınç, 28 Şubat’tan 20 gün sonra “Dolmabahçe mutabakatını doğru bulmuyorum” diyen Erdoğan’a “Bugün yapılanlardan, yarın geleceğimiz noktadan sayın Cumhurbaşkanımızın habersiz sayılması mümkün değildir, her şeyi çok iyi bilmektedir” diye tepki göstermişti. Bu açıklaması üzerine Başbakan Yardımcısı Akdoğan’ın Arınç’a teşekkür ettiği, “Abi, bu açıklamayla beni çok rahatlattınız” dediği öğrenildi.

Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın, önceki gün kendisine “o zat” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a twitter üzerinden verdiği yanıtın satır aralarındaki bazı vurgular, pek çok şifreyi içinde barındırıyor. Arınç, tartışmayı başlatan CNN Türk’teki ilk açıklamasında “Dolmabahçe mutabakatında okunan metin hükümetin önüne gelmişti. Oturma düzenine kadar herşey kararlaştırılmıştı. Cumhurbaşkanı’nın haberi olduğunu biliyorum, tahmin ediyorum. Yalçın Akdoğan, anında haberi olduğunu aktarmıştı. Bu işlerde ben anı anına bilgi verilmeden yapılacağını tahmin etmiyorum. Bazı arkadaşlarımız özel işlerini bile sorarken böyle bir görüntüye girmeden önce sormuştur” demişti. Erdoğan’ın kendisine “O zat dürüst davranmıyor” demesi üzerine Arınç’ın verdiği yanıtta, “Dolmabahçe görüşmesi ve detaylarına dair tüm bildiklerimi tarih huzurunda Akdoğan’ın namusuna emanet ediyorum” sözünün, 1 yıl öncesine gönderme olduğuna dikkat çekiliyor.

İYİ Kİ KONUŞTUN
Dolmabahçe mutabakatının açıklandığı 28 Şubat 2015 tarihinden yaklaşık 3 hafta sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Dolmabahçe mutabakatını doğru bulmuyorum” demesi, hükümet ile Erdoğan arasında kriz yaratmış; Arınç, Erdoğan’ı sert bir dille eleştirmişti. Arınç, o dönem “Bugün yapılanlardan, yarın geleceğimiz noktadan sayın Cumhurbaşkanımızın habersiz sayılması mümkün değildir, her şeyi çok iyi bilmektedir. Milli Güvenlik Kurulu ne zaman emretmişse kendisine bilgi sunulmaktadır. Çözüm sürecinde aktör olan bakan arkadaşlarımız tarafından kendilerine arz edilmektedir” demiş, Erdoğan’ın izleme heyetiyle ilgili açıklamalarına ise “sorumluluk ve yetki hükümette” demesi tartışmayı alevlendirmişti.

Bülent Arınç’ın bugün “bildiklerini namusuna emanet ettiği” Akdoğan’ın, o dönem bu açıklaması nedeniyle Arınç’a teşekkür ettiği, hatta “Abi, iyi ki bi açıklamayı yaptın, beni rahatlattın” dediği öğrenildi. Arınç’ın, “namusa emanet” sözüyle Akdoğan ile aralarında geçen bu dertleşmeye de atıf yaptığına dikkat çekiliyor.

KABİNE KRİZİNE Mİ GÖNDERME YAPTI?
Arınç’ın, son açıklamasında “Dolmabahçe görüşmesinde yer alan 3 değerli arkadaşımız Cumhurbaşkanı’nın ikaz ve itirazlarına rağmen böyle bir fotoğraf vermişlerse bu büyük suçu işlemiş olanlar niye hükümetimizde bakan olarak taltif edilmiş olsunlar? Benim tanıyabildiğim kadarıyla Cumhurbaşkanı, temel değerlerimiz ve önemli siyasi konularda yanlış yapanları siyaseten affetmez, siyasi hayatlarını sonlandırırdı. Demek ki Cumhurbaşkanı, bu 4 arkadaşımız için engin hoşgörüsünü ve bağışlama yetkisini kullanmış” sözleri de Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan arasında 1 Kasım seçimleri sonrasında yaşanan kabine krizini akıllara getirdi. Erdoğan, isimler üzerinde uzlaşma sağlanamadığı için hükümetin kuruluşunu 1 ay kadar geciktirmişti. O dönem Erdoğan’ın Dolmabahçe görüntüsünde yer alan Akdoğan, Efkan Ala ve Mahir Ünal’ı kabineye almayabileceği dile getirilmişti. Kabine listesinin Davutoğlu tarafından Saray’a sunulmasından önce Akdoğan, İstanbul’da Erdoğan ile görüşmüştü.

  • Yorumlar 0
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05333732940