AFAD Kastamonu için uyarı yaptı: İş yerlerini açmayın, üst katlara çıkın

AFAD Kastamonu için uyarı yaptı: İş yerlerini açmayın, üst katlara çıkın

"Kırmızı kod" uyarısı yapılan Kastamonu’da sabah saatlerinde çay ve dereler taşmaya başlarken, risk bölgelerinde yaşayanlara iş yerlerini açmamaları, mümkünse yüksek katlara çıkmaları uyarısı yapıldı.

Afet ve Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından kırmızı kod uyarısı yapılan Kastamonu’da gece saatlerinden itibaren sağanak yağış etkili olmaya devam ediyor.

KASTAMONU'DA DERELER YİNE TAŞMA SINIRINDA 

Bu çerçevede geçen yıl sel felaketinin yaşandığı Kastamonu’da sabah saatlerinden itibaren tekrar çay ve dereler taşma noktasına geldi. Kastamonu’nun İnebolu ilçesi merkezinden geçen Söke Çayı'nın taşma noktasına gelmesinden ötürü ilçede tedbirler arttırıldı. İnebolu İlçe Emniyet Müdürlüğü ile Zabıta ekipleri, araçlarla sık sık devriye atarak vatandaşları olumsuz hava koşullarına yönelik uyarıda bulunmaya devam ediyor.

AFAD Kastamonu için uyarı yaptı: İş yerlerini açmayın, üst katlara çıkın #1

SEL SULARI HASTANE ÖNÜNE GELDİ 

Su seviyesinin yükselmesiyle birlikte İnebolu Devlet Hastanesinin önüne doğru da sel suları gelmeye başladı.

AFAD Kastamonu için uyarı yaptı: İş yerlerini açmayın, üst katlara çıkın #2

AFAD UYARDI: İŞ YERLERİNİ AÇMAYIN, ÜST KATLARA ÇIKIN 

İnebolu’da ilçe merkezinden geçen Söke Çayının taşma noktasına gelmesiyle vatandaşların iş yerlerini açmaması ve giriş kat ile birinci katta oturan ailelerinde de üst katlara çıkarak tedbir almaları istendi.

AFAD Kastamonu için uyarı yaptı: İş yerlerini açmayın, üst katlara çıkın #3

TÜM KURUMLAR ALARM DURUMUNDA 

Öte yandan olumsuz hava koşulları sebebiyle oluşturulan kriz masası ile tüm kurumlar teyakkuza geçirildi. Beklenen şiddetli yağış öncesinde Kastamonu Valiliği, 410 personel, 11 dalgıç, 3 kurtarma botu ve 318 makine ekipmanı kuzey kesimlerine konuşlandırdı. Yapılan planlama ile olası riskli durumlara anında müdahale edilmesi hedefleniyor. Ayrıca 112 çağrı merkezinde oluşturulan özel ekip ile gelecek olan ihbarlar tek elden hızlı bir şekilde koordine edilecek.

AFAD Kastamonu için uyarı yaptı: İş yerlerini açmayın, üst katlara çıkın #4

KAYMAKAM UYARDI: PANİK YAPMADAN TEDBİR ALALIM 

İnebolu’da Söke Çayının taşma riskine karşı alınan tedbirleri yerinde incelemeyen İnebolu Kaymakamı Ahmet Vezir Baycar, "İki gündür Meteoroloji ve AFAD tarafından gerekli uyarılar yapıldı. Bu çerçevede ilçemizde yapılan uyarılarla birlikte şiddetli yağışlarda devam etmektedir. Yağışlarla birlikte ilçemizden geçen çayın su seviyesinin yükseldiğini görüyoruz. Bu yüzden vatandaşlarımızı sık sık olumsuz durumlara karşı uyarıyoruz. Vatandaşlarımız dikkatli olsunlar, dere kenarında bulunan araçların kesinlikle kaldırılması, alt katta oturan vatandaşların özellikle dere kenarında alt katta oturan vatandaşlarında üst katlara çıkmaları, ikinci bir uyarıya kadar işyerlerinin de kesinlikle açılmamasını halkımızdan istirham ediyorum. Tedbirli bir şekilde panik yapmadan tedbirlerimizi alalım. İnşallah bu sınavımızı da kayıpsız başarılı bir şekilde geçireceğiz. En az riskle atlatacağız. Vatandaşlarımızın her türlü olumsuz durumlara karşı dikkatli olmalarını rica ediyorum" dedi.

AFAD Kastamonu için uyarı yaptı: İş yerlerini açmayın, üst katlara çıkın #5

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.