Ailelere uyuşturucu ile mücadelede 11 öneri

Ailelere uyuşturucu ile mücadelede 11 öneri

Temiz Toplum Derneği, anne babaların çocuklarını uyuşturucudan korumak için yapabileceklerini 11 maddede sıraladı.

Temiz Toplum Derneği'nden ailelere uyuşturucu uyarısı geldi. Derneğin Genel Başkanı Bilal Ay, akademik araştırmalarda liseli gençlerin dahi bu konuda yeterli bilince sahip olmadıklarına dikkat çekti. Ay şöyle devam etti: "Bununla birlikte sahada gözlemlediğimiz husus şu ki, Türkiye'de uyuşturucudan korunma noktasında, bir gençlik değil ebeveyn problemi var. Bunu bir eleştiri olarak söylemiyorum 4 yıldır sahada aktif çalışmalar yürüten bir hareketin çıkartmış olduğu sonuç olarak aktarıyorum" şeklinde konuştu.

Bilal Ay gerek gençlerin uyuşturucudan korunmasında gerekse bulaşmış kişilerin kurtarılmasında ailenin çok önemli bir rolü olduğuna vurgu yaparak anne babalara yönelik şu önerileri sıraladı:

"1. Çocuğunuzu uyuşturucudan korumak için ona sarılın. Sevildiğini hissettirin. Ona ilgi gösterin!“Benim çocuğum yapmaz” yanlışına asla düşmeyin!

2. Dikkatli olmayan aileler, çocuklarının bağımlı olduklarını 1,5-2 sene sonra öğreniyor! Çocuğunuzun çevresinde radikal değişiklikler var mı? Gözleri kanlanmış mı? Üzerinde kötü bir koku var mı? Onu sıkmadan kontrol edin.

3. Eğer çocuğunuz bağımlı ise, ona kızmayın, onu dışlamayın. Tedavi için onu yüreklendirin. Siz de bu mücadeleden asla vazgeçmeyin!

4. Çocuklarınızı uyuşturucu maddelerden korumak için aile-okul iletişimine azami özen gösterin!

5. Her bağımlılık birbirini tetikliyor. Bağımlı bir beyin, diğer bağımlılıklara daha kolay uyum sağlıyor! Çocuklarınızı her türlü bağımlılıktan koruyun!

6. Kötü rol modeller, kolay para kazanma hırsı, uyuşturucu madde konusunda yeterli bilincin oluşmaması tuzağı en büyüten en büyük etkenler. Çocuklarınızı bunlardan koruyun!

7. Herkesin çocuğunu kendi çocuğunuz gibi bilin! Unutmayın bu illet, koronavirüsten bile daha bulaşıcı!

8. Çocuklarınızı kötü alışkanlıklardan korumak için onların hobilerini destekleyin. Sportif faaliyetlere yönlendirin.

9. Uyuşturucu bağımlısı olan bir bireyin artık hasta birisi olduğunu kabul edin. Ona kızmak yerine sorunu çözmek adına ona destek verin.

10. Bağımlılık tedavisi olan çocuğunuzu, eski çevresinden uzaklaştırın. Taşının. Çocuğunuzun sosyal medya hesaplarını kapatın. Telefon numarasını değiştirin!

11. Uyuşturucu ile mücadelenin her safhasında Temiz Toplum Derneği’nin yanınızda olduğunu bilin. Bizimle iletişime geçmekten asla çekinmeyin!"

Son olarak gençlere seslenen Başkan Ay sözlerine şöyle son verdi: "Gençler! Uyuşturucu da, size uyuşturucu veren de sizin dostunuz olamaz! Çevre ve akran baskısına boyun eğmeyin. Size bunlar teklif edildiğinde, özgüvenle hayır deyip, durumu ailenize ya da öğretmeninize bildirin!"

HABERE YORUM KAT

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.