Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Boza EMASYA dokunmuş!

Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Boz'a EMASYA dokunmuş!

Haziran 2008’de Çankırı Emniyeti ve İl Jandarma

ekipleri tarafından yapılan operasyonlarla bulundukları yerlerde gözaltına alınarak sorgulanan başta halen Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Boz olmak üzere, halen Ak Parti İl yönetiminde bulunan işadamı Kadir Şan, Belediyenin uzatmalı kızak Özel Kalem Müdürü Mesut Aslan, işadamı Sadık Yakın, Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Fatih Esat Topal ile Başhekim Yardımcısı Dr. Şeref Yılmaz’ın, geçtiğimiz günlerde yürürlükten kaldırılan EMASYA protokolü çerçevesinde gözaltına alındıkları öğrenildi.

Sözcü18.com haber merkezinin elde ettiği bilgilere göre, 7 Temmuz 1997’de Genelkurmay Başkanlığı ile İçişleri Bakanlığı tarafından imzalanarak yürürlüğe giren EMASYA protokolü çerçevesinde, Çankırı İl Jandarma Komutanlığının, gözaltına alınan isimlerin telefonlarının dinlenmesi konusunda zamanın valisi Ali Haydar Öner’den aldığı “izinle” operasyonun düğmesine basıldığı öğrenildi.

Başta Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Boz olmak üzere, gözaltına alınan isimlerin yine zamanın Çankırı Emniyet Müdürü Nurettin Örnek tarafından “ifade odasında” bizzat ifadelerinin alındığı öğrenildi.

Bilindiği gibi gözaltına alınan isimler, daha sonra çıkarıldıkları mahkemece "tutuksuz" olarak yargılanmak üzere serbest bırakılmışlar ve süren dava geçtiğimiz aylarda "sanıkların suçsuz bulunarak beraat etmeleri" ile sonuçlanmıştı.

“EMASYA PROTOKOLÜ” ARTIK YOK!
1997 yılında dönemin İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Teoman Ünüsan ile Genelkurmay Harekat Başkanı Çetin Doğan’ın imzasını taşıyan ve resmi adı “Genelkurmay Başkanlığı ile İçişleri Bakanlığı Arasında 5442 Sayılı İl İdare Kanunu (11/D maddesi) Gereğince Alınması Gereken Müşterek Tedbirlere İlişkin Protokol” olan EMASYA’da söz konusu kanunda yazılanların ötesinde yetkiler yer alıyordu. EMASYA’nın dayanağını oluşturan İl İdaresi Kanununun 11/D maddesinde sadece olaylardan bahsediliyor.

Kaldırılana kadar “gizli” olan 27 maddelik protokoldeki düzenlemeler, askerin toplumsal olayların önlenmesi ve terörle mücadele gerekçeleriyle iç güvenliğe yönelik planlama ve istihbarat çalışmaları yapmasının da dayanağını oluşturuyordu
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler