AKP, grup kararıyla Cumhurbaşkanı adayını açıkladı

AKP, grup kararıyla Cumhurbaşkanı adayını açıkladı

AKP TBMM Grubu, Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilmesine ilişkin grup kararı aldı.

2023'ün Mayıs ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerine sayılı günler kaldı. AKP milletvekilleri, Grup Başkanı İsmet Yılmaz başkanlığında toplandı. Toplantıda, Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilmesine ilişkin grup kararı alındı.

Kararın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AKP'den cumhurbaşkanı adaylığı resmileşti.

TBMM'de grubu bulunan siyasi partiler, grup kararıyla cumhurbaşkanı adayı gösterebiliyor. Resmi Gazete'de yayımlanan seçim takvimine göre, cumhurbaşkanı adaylığı için YSK'ye yapılacak başvurular 19 Mart'ta başlayacak.

Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olarak açıklanmıştı. 2014'te parlamenter sistem ve 2018 yılında ise "başkanlık sistemi"ne göre halk oyuyla cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan'ın, üçüncü kez cumhurbaşkanı adayı olup olamayacağı bir kez daha tartışma konusu olmuştu.

ÇANKIRI MİLLETVEKİLİ SALİM ÇİVİTCİOĞLU PAYLAŞTI

Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu, grup kararı ile ilgili süreci aktaran bir tweeti sosyal medya hesabından paylaştı. Çivitcioğlu; "#TürkiyeYüzyılı'nın Mimarı, Dünya Lideri, Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sn. @RTErdogan'ın #14Mayıs seçimlerinde aday gösterilmesiyle ilgili grup kararımızı aldık ve teklifimizi imzaladım. Tüm şer odaklarına karşı Ülkemiz ve Aziz Milletimiz için hayırlı olsun." dedi.

salim-01.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler