AKP’li ve MHP'li belediyeler denetime indi… Marketlere mühür…

AKP’li ve MHP'li belediyeler denetime indi… Marketlere mühür…

AKP’li Ağrı ve Şanlıurfa Haliliye Belediyeleri ile MHP'li Amasya Belediyesi bugün market denetimleri için sahaya indi. Marketlere para ve mühürleme cezaları uygulandı.

AKP’li Ağrı ve Şanlıurfa Haliliye Belediyeleri ile MHP'li Amasya Belediyesi bugün market denetimleri gerçekleştirdi. Ağrı’da 5 market mühürlenirken MHP'li Amasya ve AKP'li Haliliye Belediyelerinde marketlere cezalar yazıldı.

FAHİŞ FİYAT VE HİJYENDEN CEZA

Ağrı Belediyesi zabıta ekiplerince yapılan denetim sonucu 5 marketin mühürlendiği bildirildi. Belediyeden yapılan yazılı açıklamada, Belediye Başkanı Savcı Sayan'ın talimatı doğrultusunda zabıta ekiplerince il merkezindeki market ve iş yerlerinin düzenli olarak denetlendiği belirtildi.

Marketlerde gramaj, raf-kasa fiyatları uygunluğu, hijyen ve düzen, son kullanma tarihi kontrolü, fahiş fiyat ve stokçuluğun denetlendiği anlatılan açıklamada, "Ekiplerimizin bugün gerçekleştirdiği denetimde şartları taşımayan 5 market mühürlenerek faaliyetlerine ara verilmiştir." ifadesine yer verildi.

AMASYA BELEDİYE BAŞKANI: MÜSAADE ETMEYİZ

Amasya'nın MHP'li Belediye Başkanı Mehmet Sarı, "Amasya adına söylüyorum, belediye başkanlığına geldiğim günden beri malum marketlerin hiçbirine ruhsat vermedim. O kadar baskı, o kadar talep oldu, hiçbirine ruhsat vermedim." dedi.

Sarı, belediye başkanlığında gazetecilere açıklama yaptı. Kentte zincir marketlere yönelik denetimlerin devam ettiğini söyleyen Sarı, şunları kaydetti:

"Amasya adına söylüyorum, belediye başkanlığına geldiğim günden beri malum marketlerin hiçbirine ruhsat vermedim. O kadar baskı, o kadar talep oldu, hiçbirine ruhsat vermedim.

Şehrimizde bu tür marketlerin açılmasına müsaade etmedim. Özellikle adı geçen marketin açılmasına müsaade etmedim. Lakin dün hangi akla hizmetle ya da kimler tarafından örgütlendiği belli olmayan bir gafilin, bir cahilin açıklaması Türk milletinin dikkatini çekmiştir.

Ben ona şöyle söylüyorum: Galip, mağlup olmuştur. Onun haddi de değildir, hakkı da değildir. Türk milletinin liderine, Sayın Devlet Bahçeli Bey'e dil uzatma cesaretini göstermesinin manasını anlayamıyorum. Bana göre manda yüreği yemiş olması lazım. Herkes dilinin ayarını bilmek zorundadır. Bilmezse haddini bildiren mutlaka olacaktır."

Türk milletinin kendine hakaret edenlere, yok sayanlara her zaman cezasını ödettiğini dile getiren Sarı, "Türk milletinin duyarlı olduğuna ve hassasiyetlerine inanan birisiyim. Bu kendini bilmezin Türk milleti cezasını verecektir. Hemen tövbe etmeli, özür dilemeli. Yoksa bu işin altından kendini kaldıramaz." diye konuştu.

Ekiplerin marketleri denetlediğini, ticari noksanlık varsa gerekli cezayı alacaklarını anlatan Sarı, "Kapanması gerekiyorsa kapanacak, ceza alacaksalar ceza alacaklar. Usulüne uygunsa elbette ticari hayatına devam edeceklerdir. Lakin daha önce bizde bunların sabıkaları var, fahiş fiyat üzerinden. Fahiş fiyatta kim işlem yaparsa ben de o marketleri kapatırım." açıklamasında bulundu.

Sarı, yerel market ve mahalle bakkallarını desteklediklerini vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu bir akıl işidir. Ben bu tür insanların vatandaşı soyduklarına inanıyorum. Özellikle şehrimize giren marketlerin katkısı olduğunu düşünmüyorum. Parayı akşam toplayıp gidiyorlar. Bunların kim olduğunu biliyoruz. Onların güvendikleri okyanus ötesinde kaldı, o tarafa güle güle. Hem bu millete tezgah yapacaksınız, ihanet içerisinde bulunacaksınız hem de bu milletin parasını alacaksınız. Buna müsaade etmeyiz."

ZİNCİR MARKETE CEZA

Şanlıurfa'nın Haliliye ilçesinde, bazı ürünlerin etiket ile kasa fiyatları arasında farklılık bulunan markete cezai işlem uygulandı. Haliliye Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, zabıta ile İl Ticaret Müdürlüğü ekipleri, vatandaşların sağlığını korumak amacıyla market, kasap, fırınlar ve zincir marketleri denetledi.

Ekipler, Bahçelievler Mahallesi'ndeki bir zincir markette yaptığı denetimde, bazı ürünlerin etiket fiyatıyla kasa fiyatlarının farklı olduğunu tespit etti. Haksız kazanç ile vatandaşların mağdur edildiğini belirleyen ekipler, işletmeye cezai işlem uyguladı.

Ekipler, denetim sırasında işletmelerin ruhsat, hijyen ve kalite kontrollerini de yaptı.

agri-zabita-resim-044.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler