AKP’li Metiner ile Bakan Soylu canlı yayında tartıştı

AKP’li Metiner ile Bakan Soylu canlı yayında tartıştı

Canlı yayında konuşan Mehmet Metiner'in sözleri üzerine programa bağlanan İçişleri Bakanı Soylu, Metiner'e "Elimizde isimler var demesini kendime bizatihi hakaret kabul ediyorum" diye yanıt verdi.

TBMM 26. Dönem AKP İstanbul Milletvekili Mehmet Metiner CNN Türk canlı yayınında FETÖ’yle mücadeleyle ilgili çarpıcı ifadeler kullandı. Emniyet teşkilatında yapılan atamalara değinen Metiner, şunları söyledi:

BURADA AÇIKLAMAMIZA GEREK YOK
"Buradan İçişleri Bakanlığı’ndaki arkadaşlarımıza hatırlatmak istiyorum, lütfen! Burada açıklamamıza gerek yok. Biz de izliyoruz kendimize göre. Bir ilimizde veya illerimizin herhangi bir yerinde bu tür kritik yerlerde hâlâ isimler varsa, ‘Nedamet gösterdiler, sahiplenmemiz, kazanmamız lazım’ adı altında bu tür atamalar, tayin ve terfiler yapılırsa korkarım ki FETÖ’yle mücadele konusunda yeniden zafiyet yaşayabiliriz.

KILI KIRK YARMALARI GEREKİYOR
Burada iktidarı eleştirmek için söylemiyorum. Hükümetimizi eleştirmek için söylemiyorum. Tam tersi Milli Savunma Bakanımızın, İçişleri Bakanımızın, bakanlıktaki bütün yetkili arkadaşlarımızın tayin, terfi, atama konusunda kılı kırk yarmaları gerekiyor."

SOYLU CANLI YAYINA BAĞLANDI
İlerleyen dakikalarında canlı yayına İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bağlandı. “Hem beni hem bugün başında olduğum bakanlığı ilgilendiren birkaç değerlendirme yapıldı” diyen Soylu, Mehmet Metiner’in ifadelerine cevap verdi.

HÜKÜMETİMİZİN POLİTİKASINI YÜRÜTMEYE ÇALIŞIYORUM
"Nedamet getirdiği için bizim göreve getirdiğimiz kimse yok. Ben sağın solun laflarıyla beraber iş yapacak bir adam değilim. Bizim bir hükümetimiz, politikamız var. Ben hükümetimizin politikasını bir vesileyle yürütmeye çalışan bir adamım.

ÜLKEMİZE İHANETTİR
Hayatı risk içerisinde olan bir adamım. Ömrümde iki kaşıkla yemek yemedim. Bir tek FETÖ’cüyü göreve getirmişsem ve bu söylenmiyorsa bu ülkemize ihanettir. Ben getirmişsem ben ihanet ediyorum demektir. Çok üzüldüğümü ifade etmek istiyorum.

BU LAFLARI HİÇ KABUL EDEMEM
15 Temmuz’da neler yaşandığını bilen, yaşayan insanlardan bir tanesiyim. Bu laflar benim ağırıma gidiyor. Kurulumuzun da ağırına gider. Hele en yakın arkadaşlarımızdan bu lafların gelmesini hiç kabul edemem. Haksızlık olarak nitelendiririm. 15 Temmuz olsaydı biz ne olacaktık? Bugün nedamet olarak nitelendirilen insanlar mı bize sahip çıkacaktı?

HAKARET KABUL EDİYORUM
Üzüldüğümü ifade etmek, böyle bir değerlendirmeyi kabul etmediğimi ifade etmek istiyorum. Bizim yanlış yapma hakkımız yok. Bu milletin verdiği emaneti kılı kırk yararak gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Televizyon kanallarında bir de bizim arkadaşlarımızın ‘Elimizde isimler var’ demesini kendime bizatihi hakaret kabul ediyorum. Bana her zaman ulaşabilecek insanların basın üzerinde bizle konuşmasını doğru kabul etmiyorum.

‘MÜSAADE FALAN ETMİYORUM’ DEDİ
Mehmet Metiner araya girerek, “Sizin yaptığınız da basın üzerinden konuşmak Sayın Bakanım” dedi. Süleyman Soylu’nun konuşmasına devam etmesi üzerine “Müsaade eder misiniz?” diye tekrar araya giren Metiner’e Bakan Soylu, “Müsaade falan etmiyorum. Söyleyeceğinizi söylediniz zaten. Oradan söylemeye devam edersiniz. Aynı şekilde devam. Hayırlı akşamlar diliyorum” yanıtını vererek tartışmayı sonlandırdı.

KONUŞMASINA FIRSAT VERMEDİ, METİNER SİNİRLENDİ
Mehmet Metiner, "Müsaade eder misiniz" diyerek araya girmeye çalışırken, Soylu ise Metiner'e, "Yok ben müsaade falan etmiyorum, söyleyeceğinizi söylediniz zaten" diyerek yayından ayrıldı.

Mehmet Metiner ise programda yaptığı açıklamada, "Sayın Bakanımızla kamuoyu karşısında tartışmak istemem. En az onun kadar AK Parti'liyim. O hükümetimizin bir Bakanıdır, o hükümet benim de hükümetimdir. Hiçbir şekilde hükümetimizi yıpratacak söz ve davranışlar içinde bugüne kadar olmadım, bundan sonra da olmam. Ben sadece silahlı bürokrasi içerisinde her iki bakanlığımızdaki yetkililerin de çok daha dikkatli olmalarını söyledim. Elbetteki isimler olabilir, bunları paylaşabiliriz. Ama ben İçişleri Bakanlığı'nda FETÖ'cüler atandı diye bir ifade kullanmadım, bunu diyebilecek kadar da kendi partisine kendi hükümetine hasmane davranan birisi değilim. Birbirimizi samimiyet testinden geçirmeye gerek yok. Sayın Soylu ne kadar risk içinde bir hayat sürüyorsa Mehmet Metiner de risk içinde bir hayat sürüyor. Biz ölümüne mücadele veriyoruz. Sayın Soylu ile biz aynı davanın iki birer ferdiyiz. Benim medya üzerinden konuşmamdan rahatsızlık duyuyorsa onun da telefonla bağlanıp benimle medya karşısında tartışmaması lazım" ifadelerini kullandı.

Süleyman Soylu'nun telefonu kapatmasına sinirlenen Mehmet Metiner, "Biz onurumuzu sokakta bulmadık! Şamar oğlanı mıyız, yani telefonla bağlanacak... Biz el bebek gül bebek mi büyüdük? Ömrümüz sokaklarda geçti. 60 Yaşındayız. Kimsenin bizi bu şekilde bağlanıp azarlamasına asla izin veremeyiz. Böyle bir siyaset anlayışı, böyle bir dava anlayışı, böyle bir hükümet anlayışı olamaz. Ben kabul etmiyorum, çok da üzgünüm" diye belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
1 Yorum