AKP'li Sancaktepe Belediyesi'nin borcu dağları aşmış!

AKP'li Sancaktepe Belediyesi'nin borcu dağları aşmış!

31 Mart'ta AKP'den CHP'ye geçen Sancaktepe Belediyesi, basın mensuplarına açıldı. Ayrıca belediye binasına kurumun borçlarının yer aldığı liste de asıldı. Buna göre en fazla müteahhitlere borçlanan Sancaktepe Belediyesi'nin borcu 2 milyar TL'ye dayanmış.

31 MART yerel seçimlerinde AKP'den CHP'ye geçen Sancaktepe Belediyesi'nin tartışılan binasına ilişkin yeni bir gelişme yaşandı. Belediye binası, basın mensuplarına açıldı.

Sancaktepe Belediye Başkanı Alper Yeğin, eski başkan AKP'li Şeyma Döğücü'nün iddialar karşısındaki açıklamasına verdiği yanıtında yakın zamanda belediyeye ilişkin bir açıklama yapacağını duyurmuştu.

CHP'Lİ YEĞİN: BATIRILAN BİR BELEDİYE...

Yeğin, şu ifadeleri kullanmıştı:

"Kamuoyuna bilgilendirme; basında ve sosyal medya da yer alan Sancaktepe haberleri ile ilgili olarak; Sayın Şeyma Döğücü döneminde başkanlık katında herhangi bir tadilat işlemi yapılmamıştır. Önceki belediye başkanı lüks bir banyo ve belediye başkanının ihtiyacı olmayacak şekilde bir kat tasarlamıştır. Jakuzi meselesinin çok değersiz kalacağı lüks ve batırılan bir belediye hikayesini yakın zamanda sizlerle paylaşacağım. Saygılar..."

Karşılıklı iddialar ile kamuoyunda tartışılan belediye binası basın mensuplarına açılırken toplantı odaları, banyo, mutfak gibi alanlar objektife yansıdı.

BORCU 2 MİLYARA DAYANMIŞ

Öte yandan binaya belediyenin borç tablosu da asıldı. Lüks makam odası tartışması ile gündeme gelen belediyenin, 1 milyar 946 milyon 726 bin 113 lira borcu bulunuyor. Borcun büyük kısmını da müteahhitlerin alacağı oluşturuyor.

31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Sancaktepe Belediyesi’ni CHP’nin kazanmasının ardından yeni başkan Alper Yeğin, AKP döneminden devraldıkları borcu kamuoyuna duyurdu. Şatafatlı makam odası ile tartışma yaratan belediye binasına asılan borç tablosunda kalem kalem bilanço açıklandı. 31 Mart 2024 tarihi itibariyle 1.9 milyar lira borcu bulunan belediyenin 2024 bütçesi 4 milyar 446 milyon 431 bin TL olarak belirlenmişti.

EN ÇOK MÜTEAHHİTLERE BORÇLANMIŞ

Borç tablosunun ilk sırasında 804 milyon 483 bin 470 TL ile müteahhitlere olan borçlar bulunuyor. Belediyenin müteahhitlere olan teminat borçları da 100 milyon 287 bin 468 TL.

Belediye iştirak şirketi SAFAŞ’ın 874 milyon 349 bin 878 lira borcu var. Belediyenin bankalara olan kredi borcu da 34 milyon 45 bin 633 lira. Belediyenin kamu kurumlarına 35 milyon 895 bin 142 TL, kamu kurumlarına yapılandırılmış borcu ise 97 milyon 664 bin 512 TL.


Sancaktepe Belediye Başkanı Alper Yeğin geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından, AKP döneminden kalan şatafatlı makam odasında vatandaşlarla yaptığı görüşmeyi "Makamlar halkın" notuyla paylaşmıştı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler