Aksoy Araştırma son anketini paylaştı: Kılıçdaroğlu farkı açtı, MHP baraj altı

Aksoy Araştırma son anketini paylaştı: Kılıçdaroğlu farkı açtı, MHP baraj altı

Aksoy Araştırma, son seçim anketinin sonuçlarını paylaştı. Buna göre Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karşısında oy farkını artırdı. MHP ise baraj altında kaldı.

AKSOY Araştırma, 14 Mayıs'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleriyle ilgili yaptığı son anketin sonuçlarını paylaştı.

26 ilde 1537 kişi ile yapılan araştırmanın sonuçlarına Kemal Kılıçdaroğlu ile Recep Tayyip Erdoğan arasındaki fark iki puan daha artarken AKP, mart ayının başına beri oylarını 1 puan yükseltti.

"Cumhurbaşkanlığı seçiminde Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Sayın Kemal Kılıçdaroğlu arasında hangisine oy verirsiniz?" sorusunda oy dağılımı şöyle oldu:

Kemal Kılıçdaroğlu: Yüzde 56,8

Recep Tayyip Erdoğan: Yüzde 43,2

"Bu pazar bir milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsin?" sorunda ise kararsızlar dağıtıldıktan sonra partilerin oy oranları şöyle oldu:

AKP: Yüzde 31,9

CHP: Yüzde 27,8

İYİ Parti: Yüzde 11,4

HDP: Yüzde 10,3

Diğer: Yüzde 9,7

MHP: Yüzde 6,9

Saadet Partisi: Yüzde 0,8

DEVA Partisi: Yüzde 0,6

Gelecek Partisi: Yüzde 0,6

ABDULKADİR SELVİ'NİN PAYLAŞTIĞI ANKETTE ERDOĞAN SADECE 2 PUAN ÖNDE!

Öte yandan iktidara yakınlığıyla bilinen Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü köşesinde AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun oy oranlarına yer verdi.

Selvi yazısında, son günlerde Habertürk TV canlı yayınını terk etmesiyle gündemde olan ve iktidara yakınlığıyla bilinen Optimar Araştırma Başkanı Hilmi Daşdemir'in anketini paylaştı.

Seçimlere 51 gün kalırken, araştırmalarda Erdoğan’ın güç kaybettiği görülüyor. Selvi’nin aktardığına göre, anket 13-18 Mart tarihleri arasında 1916 kişiyle yapıldı.

Adayların oy oranıysa şu şekilde:

*Tayyip Erdoğan yüzde 47,4

*Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 45,3

*Muharrem İnce yüzde 6,5

*Sinan Oğan yüzde 0.7

Optimar’ın anketine göre Kılıçdaroğlu ile Erdoğan arasındaki fark iki puan.

Bu tabloya göre, Erdoğan ilk turda seçilemiyor. Yani İnce’nin adaylıktan çekilmesi halinde ilk turda kazanan yine Kılıçdaroğlu olma ihtimali çok güçlü görünüyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler