Alevi derneklerinin protestosuna polis müdahalesi

Alevi derneklerinin protestosuna polis müdahalesi

Cemevleriyle ilgili düzenlemeye karşı çıkan Alevi dernek temsilcileri TBMM önüne yürüdü. Polis, gruba müdahale etti.

BUGÜN TBMM Genel Kurulu’nda Genel Kurulda, cemevlerine yönelik düzenlemeleri de içeren Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşülecek.

Sözcü'den Yavuz Alatan'ın haberine göre; Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı, Kültür Bakanlığı bünyesinde kurulacak olan Alevi Bektaşi ve Cemevi Başkanlığı projesine tepkiler sürüyor.

Torba yasayla cemevlerini Kültür Bakanlığı'na bağlayan fakat ibadethane statüsü tanımayan düzenlemeyi protesto etmek isteyen Alevi dernekleri TBMM’nin Dikmen kapısında basın açıklaması yapmak istedi.

veli-agbaba-aleviler-protesto-ankara-resim-01.jpg

Alevi kurumu yöneticileri ve üyeleri polis tarafından Ankara girişinde durduruldu ve araçları çekildi.

Yürüyüş sırasında "Alevilik torbaya sığmaz, yasanızı geri çekin" yazılı pankart açıldı. Polis yürüyüş yapan gruba sert müdahalede bulundu. CHP milletvekillerinin de dahil olduğu grubun açıklama yapmasına izin vermeyen Çevik Kuvvet ekipleri yürüyüşe müdahale etti.

Erdoğan’ın ‘Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’ kurulacağını açıklamasının ardından 7 Alevi derneği ortak açıklama yaparak "Cemevleri ibadethanemizdir" demişti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler