Ali Doğan: Başkan Canbazın özür borcu var!

Ali Doğan: Başkan Canbaz'ın özür borcu var!

İl Genel Meclisi Başkanı Osman Canbaz’ın Sözcü18.com editörü Vedat Beki'ye yaptığı

açıklama gündeme bomba gibi düştü!

İl Genel Meclisi Başkanı Canbaz’ın açıklamalarına, Ak Parti Grup Başkanvekili Kızılırmak üyesi Ali Doğan Cuma gününden bu yana yaşanan sürecin "arka tarafında" aslında nelerin olduğunu ortaya koyarken, öbür yandan da İl Genel Meclisi üyelerinin çoğunluğunun açıklama sonrası hangi beklentiler içerisinde olduklarını ifade ederek, “Meclis Başkanı Canbaz’ın, öncelikle Ak Parti grubundan olmak üzere Meclis Üyelerinden özür dilemesini bekliyorum” dedi.

Ak Parti Grup Başkanvekili Ali Doğan, editörümüz Vedat Beki’ye yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

MHP'LİLERDEN BİR AK PARTİLİ OLARAK ÖZÜR DİLİYORUM!
“Meclis Başkanımız Osman Canbaz’ın kendisine il encümeni seçimlerinde oy vermeyen il genel meclisi üyesi arkadaşlarımızla ilgili beyanatını haber sayfanızda okudum ve son derece üzüldüm. Diğer il genel meclisi üyelerimiz de açıklamada yer alan asılsız eleştirilerden, bizlerle ilgili sarfettiği sözlerden dolayı çok üzgün olduklarını bana bildirdiler. Bunun üzerine sizler aracılığı ile kamuoyuna açıklama yapma gereği duydum.

Öncelikli olarak, Meclis Başkanımız Osman Canbaz’ın açıklamasında yer alan ‘İçimizdeki MHP’liler’ sözünden dolayı, tüm MHP’lilerden Osman Canbaz adına bir Ak Partili olarak özür diliyorum. MHP de, ülkemizin anayasal bir partisi olup, legal yollardan siyaset yapmaktadır. MHP, Canbaz’ın deyimiyle öcü değildir ama Osman Canbaz’a oy vermeyen Ak Partililer de MHP değil, Osman Canbaz’dan çok daha iyi birer Ak Partilidir.

OSMAN CANBAZ'IN GÜNLÜK MALİYETİ 300 TL!
Bizler Osman Canbaz’ın bir meclis başkanı olarak maddi getirisi olan her göreve talip olmasından ve devletimizi de maddi külfete sokmasından rahatsız olduğumuzdan dolayı Cuma günü yapılan seçimlerde gereken tepkiyi verdik.

Çünkü, komisyonda görev alan normal bir üyenin günlük maliyeti devletimize 100 TL iken, Meclis Başkanı olarak Osman Canbaz’ın devletimize olan günlük maliyeti 300 TL’dir. Bir örnek verecek olursam, 2010 Şubat ayında görev yapan Denetim Komisyonunda Osman Canbaz başkanımız vardı. Bu komisyonda 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanununa göre Çankırı ilimizde Mecliste 4 Ak Partili ve 1 MHP’li üye görev yapar.

Ben kendisine yaşça büyüğü ve Ak Parti Grup Başkanvekili olarak ‘Başkanım, siz bu komisyona lütfen girmeyin! Çünkü bu komisyon yaklaşık olarak 30 gün görev yapacak. Ve siz 9 bin tl civarında bir ücret alacaksınız. Halbuki yerinize herhangi bir üyemiz girse, toplamda 3 bin tl civarında bir ücret alacak. Dolayısıyla bu işten 6 bin TL dolayında kazancı olacak! Ayrıca, maddi getirisi olan her yerde görev almak istemeniz, grubumuz içerisinde huzursuzluklar yaratmaya başladı. Lütfen bu komisyona girmeyin’ diye ısrarla söylememe karşın, komisyona girdi. Bu işten 9 bin tl civarında ücret aldı. Bu bilgi İl Özel İdaresi muhasebe kayıtlarında mevcuttur.

Nisan 2010 tarihi geldiğinde, yapılacak olan İl Encümeni ve ihtisas komisyonları üyelerinin tespitinden önce kendisiyle birkaç kez görüştüm. ‘Başkanım, tüm ısrarlarıma rağmen Denetim Komisyonunda görev aldınız! Bu arkadaşlar arasında belirli bir huzursuzluk yarattı. Bu durumu sizler de biliyorsunuz! İl Encümenliği listesinden bari çekilin! Aksi halde meclis grubumuza bilhassa da İl Başkanımıza da ve Ak Partililere üzücü sonuçlar yaşatmayalım!’ dedim. Bütün bunlara rağmen kendisi İl Encümeni listesine girmekte ısrar etti ve neticede istenmeyen bu olaylar ortaya çıktı.

Bizler Ak Partili İl Genel Meclis Üyeleri olarak, yaşanan olaylardan dolayı son derece üzgünüz. Burada kaybeden Osman Canbaz değil, Ak Partililer oldu.

PARA HIRSI BİZDE DEĞİL, SAYIN CANBAZ’DA MEVCUT!
İçinde bulunduğumuz bir yıllık meclis üyeliği dönemi ile ilgili vereceğim bilgiler de, kimin para hırsı olduğunu açıkça gösterecektir.

Osman Canbaz, Nisan 2009 – Nisan 2010 tarihleri arasında İl Özel İdaresinden yaklaşık olarak 35 bin TL dolayında bir ücret almış, kendisinin ‘para hırsı ile oy vermediler’ dediği arkadaşlarımız ise, geçen bir yıllık süre içerisinde İl Özel İdaresinden yaklaşık olarak 8-9 bin TL arasında bir ücret almışlardır.

Dolayısıyla Osman Canbaz’ın maddiyatla ilgili olarak yapmış olduğu açıklamalar tamamen asılsız ve hayal ürünüdür. Şahsım Ak Parti Grubu adına, yapmış olduğu son açıklamadan dolayı kendisiyle yasal olan her zeminde tartışmaya hazırım.

Ayrıca, Osman Canbaz’ın bu açıklamalarından dolayı, Ak Parti İl Genel Meclis Üyeleri olarak kendisinden bir özür bekliyoruz.

Yukarıda da bahsettiğim gibi, üzülerek belirteyim ki, bu olayın müsebbipleri Ak Partili meclis üyeleri değil, şahsı adına Osman Canbaz ve kendisinin bitmek tükenmek bilmeyen aşırı para hırsıdır.

Sonuç olarak diyorum ki, aşırı para hırsı ile gördüğü her ipe çıkan Canbaz’ı ip daha fazla taşıyamadı ve koptu! Canbaz yere düştü ama bu olaya en çok gerçek Ak Partililer olarak bizler üzüldük ve bu üzüntümüzü de Sayın Canbaz’ın özrü ile bir nebze olsun hafifletme düşüncesi içerisindeyiz.”

İl Genel Meclisinin Ak Parti Grup Başkanvekili Ali Doğan’ın yaptığı bu açıklama sonrası, gelişmeler nasıl seyredecek doğrusu bizler de merak ediyoruz. Bildiğimiz o ki, bu akşam toplanacak olan Ak Parti İl Başkanlığındaki mutad toplantıda oldukça sert tartışmaların yaşanacağı ve kamuoyuna yapılabilecek olası bir açıklamanın beklentisi içerisinde olduğumuz. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler